Centralne Dni Otwarte działu warzyw Syngenta odbywające się 20 września w miejscowości Orły koło Ożarowa Mazowieckiego były doskonała okazją do zapoznania się ze sprawdzonymi już odmianami i nowościami. Zaprezentowano m.in. nowe kreacje hodowlane brokułów i kalafiorów, także sałat oraz ogórków i papryk.
Warzywa dla przemysłu
Jak przekonywał Jacek Malinowski, przy obecnym asortymencie odmian szpinaku, firma Syngenta jest w stanie zaoferować kilka ciekawych propozycji dla producentów produkujących szpinak na potrzeby przemysłu. Oprócz sprawdzonych odmian będą dostępne dwie nowości prezentowane pod numerami LDSP948 (wyróżnia się krótko osadzonymi liśćmi, do uprawy całorocznej) i LDSP940 (do uprawy wiosną i jesienią). Polecane są tez sprawdzone odmiany jak Matisse (do produkcji wczesnowiosennej) czy Verdi (późna, z dobrą trwałością polową).
Wśród fasol szparagowych Jacek Malinowski zwracał uwagę na odmiany amerykańskie, które doskonale nadają się do uprawy w naszym klimacie, dając wysoki plony nawet w ekstremalnie trudnych warunkach uprawy. W tym roku w rejonie Kujaw uzyskiwaliśmy na polu produkcyjnym plony na poziomie 14 t/ha i przeszło 10t/ha w warunkach Podkarpacia – informował Jacek Malinowski zachęcając do uprawy takich odmian jak Momentum czy Oportum.
Różnorodność sałat
Jak zawsze bardzo dobrze prezentowały się kolekcja sałat, gdzie Zbigniew Chuchnowski zwracał uwagę na takie pozycje jak Magician – odmianę doskonalę sprawdzającą się przy różnych terminach uprawy (od wiosny do jesieni), a przy tym długo utrzymuje trwałość polową. Najnowszą odmianą do uprawy w gruncie jest z kolei Furian, cechująca się szybkim tempem wzrostu, polecana do uprawy przez cały sezon. Odmiana ta długo utrzymuje wartość handlową, co pozwala wydłużyć okno zbiorów. Z. Chuchnowski zwracał tez uwagę na coraz popularniejsze w uprawie sałaty rzymskie, gdzie oprócz odmian o typowych dużych główkach jak Barracuda, mogą być uprawiane odmiany tworzące znacznie mniejsze główki w typie midi (jak Actina), lub mini (Bondena). Nie zabrakło też prezentacji odmian sałaty kruchej (lodowej) jak Ice Castle czy Iceking, czy takich ciekawostek jak Crispagio – odmiany będącej połączeniem sałaty rzymskiej i lodowej .
Rozmaitości i nowości
Ciekawostką w ofercie Syngenty ma być odmiana ogórka partenokarpnego Ekol. Ogórek ten cechuje się bardzo dobrym wiązaniem tworząc po 3-4 owoce z węzła, daje owoce o wyrównanym cylindrycznym kształcie, z drobnymi brodawkami i jasnozielonej barwie skórki. Ta bardzo plenna odmian stanowić ma świetny surowiec do wczesnego kwaszenia.
Ciekawostką mają być dwie odmiany papryki, tworzące owoce typu stożkowego. Odmiany Dimentio i Pirouet są popularne w uprawie w krajach południowej Europy, ale jak się okazuje dobrze się sprawdzają w naszych warunkach, zarówno w uprawie w otwartym gruncie jak tez w niskich tunelach foliowych. Zaletą tych odmian, jak podkreślał Władysław Tokarczyk, jest bardzo dobre wiązanie owoców i wysoki plon. Z jednej rośliny można uzyskać 2-3 kg owoców, co przy nasadzeniach około 60 tys. szt/ha pozwala bez trudu uzyskać plon przekraczający 100 t/ha. Polecane są dwie odmiany Dimentio o owocach żółtych i Pirouet o owocach seledynowych. W przypadku obu odmian w miarę dojrzewania papryki przebarwiają się na kolor jasnoczerwony.
Bogaty był też asortyment cukinii które można uprawiać w gruncie. Wśród nich Zbigniew Chuchnowski zwracał uwagę na odmianę Rhodos F1, która tworzy ciemnozielone, cylindryczne owoce, i cechuje się szybkim tempem wzrostu. Bardzo atrakcyjnie prezentowała się też odmiana Golden Glory F1, u której owoce maja żółtą barwę, a przy tym atrakcyjne są też kwiaty, które również mogą stanowić surowiec handlowy.