Kresy wschodnie tradycyjnie związane z produkcją warzyw, były miejscem, gdzie w tym roku firma Syngenta zorganizowała swoje Dni Otwarte. Przygotowano je w gospodarstwie Jadwigi i Jana Rudnickich w Nowosiółkach. Na powierzchni 5 ha prezentowane były przede wszystkim odmiany kalafiorów i brokułów, najbardziej rozpowszechnionych w uprawie tego rejonu. Nie zabrakło też innych gatunków i odmian warzyw jak kukurydza cukrowa, marchew, papryka gruntowa, fasole szparagowe, jarmuż, szpinak czy cukinie.
Efekt owocnej współpracy
Otwierając spotkanie Tomasz Górski szef Działu Warzyw Syngenta na Polskę, kraje bałtyckie, Czechy i Słowację, przedstawił licznie przybyły na spotkanie zespół Działu Warzyw oraz Marka Łuczaka prezesa Zarządu Syngenta Polska. Równocześnie podziękował gospodarzom za tak gościnne przyjęcie w ich gospodarstwie i świetnie przygotowana kolekcję odmian warzyw. Partnerami spotkania były firmy Grupa Producentów Rozsad warzyw Krasoń, Tradecorp, Agricola Lublin, Horsch, Grupa Mularski, Valtra i BioAgris. Rozsadę na poletka pokazowe dostarczyły Grupa Producentów Rozsad Krasoń oraz Grupa Mularski, a z kolei nawożenie dolistne oparte było na rozwiązaniach firmy Tradecorp.
Kalafiory, które nie zawodzą nawet w trudnych warunkach
Najefektowniej prezentowała się kolekcja kalafiorów i brokułów, które wysadzono w dwóch terminach czyli 25 czerwca i 15 czerwca. Z wcześniejszego terminu sadzenia kalafiory były już przerośnięte, ale ciągle prezentowały swój potencjał plonotwórczy. Wśród kalafiorów przedstawiono trójkę twardzieli, czyli sztandarowe odmiany przeznaczone na produkcję pod przemysł i zbiór w okresie jesieni czyli Gohan F1, Cabral F1 i David F1. Kampanię jesiennego zbioru kalafiorów można rozpocząć odmiana Gohan, która okazuje się być bardzo tolerancyjna na nietypowe warunki pogodowe, w tym wysokie temperatury. Odmiana ta cechuje się bardzo wysokim potencjałem plonotwórczym, gdzie jak potwierdził jeden z uczestników spotkania w ubiegłym roku możliwe było uzyskanie plonu na poziomie 37 t/ha gotowej różyczki. Gohan, to jak zapewniał Zenon Małek menadżera ds. warzyw kapustnych na region Europy, odmiana popularna w uprawie także w innych krajach europejskich, a przy tym bardzo dobrze wychodzi na stanowiskach bez nawadniania.
Kolejna z odmian to Cabral, bardzo dobrze się różyczkuje ręcznie, a pozostawiona dłużej na polu nie przerasta – przekonywał Rafał Żmuda z Syngenta. Duża zmienność pogodowa w tym sezonie, utrudniała produkcję warzyw a szczególnie kalafiorów i brokułów. Tymczasem nasze odmiany poradziły się bardzo dobrze i wyróżniały się doskonałą zdrowotnością i kondycją. To był test dla wielu odmian, w którym odmiany Syngenta zdały znakomicie – mówił Władysław Tokarczyk. Kolejna z odmian to David, kalafior o niezwykle dużym potencjale plonotwórczym polecany na zbiór w październiku, kiedy to zapewnia najwyższe plony i bardzo dobra jakość surowca. David na zbiór w październiku, nawet w okresie chłodów odmian dobrze dorasta i plonuje w zaplanowanym terminie – podkreślał Rafał Żmuda.
Odmiany kalafiorów na najtrudniejsze warunki
Kolejna ciekawą grupa odmian były kiłoododporne propozycje kalafiorów czyli Clapton F1 i Clarina F1. Duże zainteresowanie budziły też odmiany do uprawy letniej, gdzie standardowa odmiana Lecanu F1 uzupełniona jest obecnie nowymi kreacjami jak Guidline F1 i nowość tego roku – Almagro. Te trzy odmiany uprawiane w okresie lata dają możliwość ciągłości dostaw kalafiorów na rynek warzyw świeżych, co jest niezwykle ważne – podkreślał Władysław Tokarczyk. Almagro to odmian z potężnym wigorem, bardzo dobrym okryciem róż i przy tym cechuje się bardzo wysoką tolerancją na wysokie temperatury. To w okresach gdy temperatury przekraczały 30°C, nie było łatwe, a tymczasem Almagro i Guidline utrzymywały wysoki wigor, a dzięki doskonałemu okryciu róż liśćmi, chroniły je przed słońcem. Nowością była też testowana jeszcze odmiana pod numerem SGC 3069 F1, mimo już opóźnionego terminu zbioru ciągle prezentowała dobrą jakość.
Brokuły, które wyznaczają nowe standardy
Interesująco prezentowały się brokuły, gdzie pokazano przede wszystkim najnowsze propozycje firmy Syngenta brokułów do zbioru jesiennego, czyli Monrello F1 i Batory F1. Batory to odmiana polecana do uprawy zna zbiór jesienny ale rewelacyjnie sprawdza się też przy nasadzeniach wiosennych na zbiór czerwcowy. Monrello to z kolei odmian typowo przemysłowa o okresie wegetacji wynoszącym 90 dni, dająca duże ciężkie róże, a to przekłada się na wysoki plon różyczki. Polecana jest na zbiór po połowie września. Monrello to bardzo ważna i cenna odmiana, która jak informował Zenon Małek, doceniona została także przez szkockich producentów. Może być ona uprawiana na świeży rynek, a pozostawiona dłużej na polu daje duże róże i stanowi dokonały surowiec dla przemysłu.
Ciekawostką, ale zarazem spojrzeniem w przyszłość, jest z kolei odmiana Monflor F1, przeznaczona do zbioru mechanicznego czy też ręcznego, gdzie jednym cięciem można obciąć róże uzyskując jednakowej długości głąbiki.
Brokuł wieloróżyczkowy może stanowić swego rodzaju rewolucję na rynku brokułów, ponieważ jest łatwy w zbiorze i zapewnia doskonałą jakość surowca zarówno dla rynku świeżego jak i dla przemysłu – zapewniał Zenon Małek.
Ciekawostką jest też krótki okres wegetacji dla odmiany Monflor, który wynosi 55-62 dni, a więc odmiana ta doskonale nadaje się na przedplon lub poplon.
Inne odmiany warzyw dla przemysłu
Interesująco wyglądały też pozostałe gatunki i odmiany prezentowane na kolekcji w Nowosiółkach, głównie propozycje dla upraw dla przemysłu. Mowa tu o kilku prezentowanych odmian kukurydzy cukrowej, nowej generacji jarmużu do zbioru mechanicznego – odmiany Kobolt F1, papryki odmiany Crusader F1, szpinaków reprezentowanych przez odmiany Pungi F1, El Prado F1, cukinii Quine F1, czy fasoli szparagowej Momentum F1 i Opportune F1 oraz kapusty głowiaste w odmianach Novoton F1 i Kilaplon F1. Więcej o tych odmianach już wkrótce na portalu www.warzywapolowe.pl. Niebawem również zaprezentujemy relację filmową z tego wydarzenia.