W niedzielę, 13 października w Topoli Królewskiej k. Łęczycy (woj. łódzkie) firma Sakata zaprezentowała kolekcję odmian warzyw ze swojego portfolio. W ramach wydarzenia odbyło się przejście po poletku doświadczalnym z omówieniem poszczególnych odmian. Przedstawiciele firmy służyli radą i informacjami wszystkim odwiedzającym, których mimo zmiennej pogody nie brakowało. Swoją ofertę zaprezentowały także liczne firmy partnerskie.

Na poletku zaprezentowano ponad 20 odmian kapusty, brokułu i kalafiora oraz odmiany dyni i cebuli. Odwiedzających po kolekcji oprowadził Łukasz Rudecki, wskazując najciekawsze i szczególnie wyróżniające się odmiany. Wśród nich były: Avanto F1 (kapusta biała do przechowywania), CAB 02978 F1 (kapusta biała płaska), Kiseki F1 (kapusta pekińska), Leonidas F1 i Triton F1 (brokuł). Wśród kalafiorów zaprezentowano m.in. nowość – odmianę Manila F1.

Drony w rolnictwie

Wśród wystawców zaprezentowała się m.in. firma Agrokopter z Łodzi, która zajmuje się wykonywaniem oprysków i rozrzutem nawozów, a także mapowaniem pól, mapowaniem multispektralnym oraz analizą szkód łowieckich za pomocą drona. Firma posiada dron DJI Agras T30, który jest w stanie wykonać w ciągu godziny oprysk na powierzchni do 10 ha.

Technologia dronów w rolnictwie mocno się rozwija. Jej zalety to precyzja i ograniczenie kosztów, zużywamy mniej środka i wody. To rozwiązanie często korzystniejsze z ekonomicznego punktu widzenia dla rolników niż samodzielny wyjazd w pole – wyjaśnił Michał Matczak z firmy Agrokopter.

Stoisko firmy budziło duże zainteresowanie wśród odwiedzających, mimo że ze względu na warunki atmosferyczne dron nie mógł wzbić się w powietrze.

Ochrona biologiczna

Jednym z partnerów wydarzenia była firma Koppert, która zadbała o ochronę biologiczną części poletek przed śmietką kapuścianą. W tym celu zastosowano pożyteczne nicenie zawarte w preparacie Capirel. W pierwszej kombinacji rozsada posadzona na polu została podlana w ilości 10 tys. nicieni na roślinę, a w drugiej kombinacji zastosowano Capirel całopolowo w dawce 3 mld/ha. Oprócz tego w celu ochrony korzeni i poprawy ich zdrowotności zastosowano preparat Trianum, zawierający grzyby Trichoderma harzianum, szczep T-22. To drugie rozwiązanie będzie oceniane po wykopaniu roślin i porównaniu z kontrolą.

Ochrona biologiczna nie ustępuje w niczym ochronie chemicznej, a przy tym nie ma żadnych efektów fitotoksyczności, np. zahamowania wzrostu. Śmietka nie zaatakowała pola, więc skuteczność jest potwierdzona – podkreślił Paweł Dworzański z firmy Koppert.

Partnerami wydarzenia były również firmy Symbioz, FMC, Yara, Grupa Mularski, Ad-Rol, Agrimpex, Agroosa, Kubota i Hurtownia Ogrodnicza Działek, dzięki czemu odwiedzający mogli zapoznać się z różnorodną ofertą nawożenia i ochrony roślin, rozsad oraz najnowocześniejszych rozwiązań agrotechnicznych z obszaru rolnictwa precyzyjnego oraz sprzętu rolniczego – ciągników, pielników, itd.