W dniu 10 stycznia 2020 w Majkowie Dużym pod Piotrkowem Trybunalskim odbyło się szkolenie o tematyce rzodkiewkowo-sałatowej. Zorganizowała je firma Hazera z Lechpasz we współpracy z BioAgirs, firmą Bayer i Agro Smart Lab. Lokalizacja wydarzenia nie dziwi. Już od lat okolice Piotrkowa są bardzo ważną strefą produkcji tych dwóch gatunków. Zaprezentowane na tym spotkaniu zostały m.in. sprawdzone i nowe odmiany sałaty i rzodkiewki, a więc gatunków stanowiących strategiczne kierunki produkcji ogrodniczej w tej części Polski.
O rzodkiewce
O rzodkiewce mówił pierwszy prelegent szkolenia, Piotr Manista z firmy Hazera. Odmiany tego gatunku w ofercie Hazery pochodzą z Holandii. Nasiona kalibrowane są co 0,2 mm, od 2,60 mm do 3,40 mm. Dostępne są w takiej samej cenie, więc każdy może je dobrać pod kątem najpłynniejszego wysiewu posiadanym sprzętem. Pakowane są po 25 000, 100 000 i 1 mln nasion. Od 2020 roku zaprawiane są fludioxonilem i metalaxylem. Odmiana Autella F1 nadaje się do uprawy pod osłonami. Siew powinien zostać wykonany od października do końca lutego. Zgrubienia mają jaskrawy, czerwony kolor. Zaletą jest szybki wzrost i wyrównanie. Odmiana jest średnio odporna na mączniaka rzekomego i bielika krzyżowych. Inną interesującą kreacją z portfolio Hazery do uprawy w tunelach i szklarni jest Florella F1. Można ją siać od połowy marca. Długo zachowuje świeżość po zbiorze. Także wykazuje średnią odporność na mączniaka rzekomego i na Fusarium. Zgrubienia mają intensywnie czerwony kolor. Jej wyrównanie pozwala na mechaniczny zbiór realizowany w niektórych holenderskich gospodarstwach. Bandito F1 to nowa odmiana, zostanie wprowadzona na rynek w 2020 roku. To wariant do uprawy w gruncie wczesną wiosną. Jest bardzo wyrównana, cechuje się krótkim okresem wegetacji. Średnica zgrubień to 35-45 mm, są intensywnie czerwone z połyskiem. Odmiana odporna na mączniaka rzekomego. Liście dość długie, mocno osadzone. Prelito F1 to kolejna z odmian, które można uprawiać wiosną. Można ją polecać do upraw gruntowych i pod osłonami. Jest nieco wcześniejsza niż znana powszechnie odmiana Melito F1. Zgrubienia mają średnicę 30-45 mm. Wspomniana Melito F1, będąca standardem Hazery, nadaje się z kolei do uprawy przez cały sezon w gruncie. Nie ma tu problemów z pękaniem, a plon jest duży i w znacznym stopniu handlowy – ok. 97%. Uprawia się ją na dużych areałach na terenie całej Polski. Nie parcieje, dorasta do 45 mm. Logo F1 to odmiana w typie „fresh-breakfast”. Zgrubienia są biało-czerwone, wydłużone. Można ją uprawiać wiosną w tunelach. Podejmowane są jednak z powodzeniem próby produkcji gruntowej. Moim zdaniem, rzecz na którą warto zwrócić uwagę w uprawie rzodkiewki to sieci nylonowe. Można je stosować w ochronie upraw przeciw śmietce. To alternatywa dla ochrony insektycydowej, która pewnie spopularyzuje się w całej Polsce, zwłaszcza pod Piotrkowem – powiedział kończąc swe wystąpienie Piotr Manista.
O sałacie masłowej
Mariusz Płucinik z Hazery przybliżył z kolei ofertę odmian sałaty. Jukebox to najwcześniejsza sałata masłowa. Wykształca główki średniej wielkości, nie zagniwa, nie jest wrażliwa na zasychanie brzegów. Można ją sadzić od końca sierpnia do końca lutego. Graffiti tworzy z kolei duże (ok. 700g), otwarte główki. Można ją uprawiać w całym okresie wegetacji. Trwałość polowa jest bardzo dobra, podobnie jak i pozbiorcza. Liście są błyszczące, zachęcające wizualnie do zakupu. Kordula to odmiana średniowczesna. Charakteryzuje się dużą rozetą, można ją uprawiać przez cały sezon. Liście są jasne. Szczególnie dobrze prezentuje się w skrzynkach. W gronie nowych odmian prelegent wymienił Tahiti (BRP 11626). Rozety są tu duże i zwarte. Nie tracą parametrów handlowych w chłodni. Próby w Polsce napawają optymizmem w kontekście długości okresu pozbiorczego. Ouistiti (BRP 11240) to nowy wariant dedykowany na okres wiosny i jesieni. Nadaje się do uprawy w gruncie. Cechuje się dość twardym liściem. Spód dobrze zamknięty, dobre wyrównanie.
I sałacie lodowej
Glassica to odmiana sałaty lodowej do uprawy od późnej wiosny do jesieni w gruncie. Charakteryzuje się brakiem tendencji do tip-burn i wybijania w pędy nasienne nawet w ciężkich letnich warunkach. Masa główek to 0,8-1 kg. Są one lekko spłaszczone. Nie jest to sałata szybko rosnąca, ale pewna w uprawie w średnich i późnych fazach sezonu. Nowość Dark Knight (ICE 40105) jest w typie Glassiki. Sadzenie powinno być realizowane od początku kwietnia. Główki dobrze okryte, spody nie podgniwają.