Odmiany pomidorów gruntowych na sezon 2019

Agro Akademia 2019 to wydarzenie, które w tym roku cieszyło się wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Oba spotkania, które poświęcone zostały uprawie pomidorów gruntowych, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Po prezentacji zaleceń i nowości dotyczących ochrony i nawożenia, a także doniesień ze świata zapraszamy na kolejną część relacji z Agro Akademii. Odmiany pomidorów gruntowych, ich specyfika i walory były przedmiotem wystąpień specjalistów z firm Hazera i HM.Clause. O powodzeniu w uprawie tego gatunku decyduje także jakość wykorzystanej rozsady. O tym zagadnieniu mówił doradca z Grupy Mularski.


Odmiany pomidorów z firmy Hazera

Małgorzata Zadura z firmy Hazera podczas omawiania odmian pomidorów gruntowych

Na zbiór kombajnowy Małgorzata Zadura z firmy Hazera rekomendowała odmiany Jet, Edimar, Everton i nową odmianę Faber. Również do zbioru mechanicznego  rekomendowała takie kreacje jak Scooter, Calista, Contact i Avila. Te mogą być także zbierane ręczne. Jet to odmiana bardzo wczesna, Scooter i Edmiar są wczesne. Średniowczesne odmiany to Calista i Everton, a późnym wariantem jest Faber. Jet F1 to odmiana do najwcześniejszego zbioru, o przeznaczeniu przemysłowym. Owoce są owalne, mają masę 80-100g. Rośliny mają zwarty pokrój, dlatego możliwe jest zwiększenie zagęszczenia nawet do 30.000 roślin. Nieco mniejsze owoce wydaje odmiana Edimar F1. Osiągają one masę 60-80g. To wyjątkowo dobra kreacja do mechanizacji zbioru. Jest bardzo wydajna i ma pełny pakiet odporności. Owoce mają wysoki wskaźnik Brix. Everton F1 wykształca owoce praktycznie bez soku,owalne o masie 75-80g. Dobra dla przemysłu na kostkę i do konserwacji w całości. Faber F1 to wariant na późny zbiór. Owoce mają masę 60-80g. Zaletą jest silny system korzeniowy roślin, który sprawia, że radzą one sobie lepiej w trudnych warunkach uprawy, a nawet stresowych. To odmiana mieszańcowa o wysokiej trwałości polowej, plonotwórcza. Odmiana Scooter F1 nadaje się do mrożenia i na kostkę. Owoce są twarde, o masie 100-120g. Odmiana plenna. Contact F1 daje owoce o masie– 90-100g. Polecana do mrożenia i suszenia. Polecana na świeży rynek i dla przemysłu. Calista F1 to średniowczesna odmiana o owocach o masie 100-120 g. Ma silny system korzeniowy, łatwo dostosowuje się do różnych warunków odmiany. Avila F1 to kolejna uniwersalna odmiana, przy tym niezawodna w plonowaniu. Dobrze wiążę owoce. Hazera oferuje też odmianę o żółtych owocach. Mowa o Goldy DV1. Będzie ona testowana w Polsce, można pozyskać niewielkie ilości nasion.


Pomidory z HM.Clause

Dorata Wielgat z HM.Clause w trakcie swej prelekcji

Ofertę HM.Clause w zakresie odmian pomidorów omówiła Dorota Wielgat z działu Rozwoju Produktu. W swym wystąpieniu skupiła się na odmianach do zbioru kombajnowego. Zeplin F1 to nowa odmiana bardzo  szybko gotowa do zbioru kombajnem. Wydaje owoce trójkomorowe o średniej masie 120 g o intensywnej czerwonej barwie skórki i miąższu. Nieźle sprawdza się w upalne lata. Wykształca silny system korzeniowy, który pozwala uzyskać wysoki plon oraz tolerancję na okresowe wystąpienie suszy. Kolejną interesującą odmianą do zbioru mechanicznego jest C317 F1. Jej owoce są wysokomiąższowe, grubościenne, z nieznaczną ilością „galaretki”. Mają średnio masę wynoszącą 130g. Cechują się trwałością polową. Plantacje tej odmiany wyróżniają się  zdrowotnością. Prelegentka rekomendowała, by sadzonki C317  wysadzać jako pierwsze. Pokrój rośliny chroni owoce przed poparzeniami słonecznymi. Pietrarossa F1 daje owoce o wyjątkowej twardości. Mają wysoki parametr Brix. Optymalne zagęszczenie wynosi ok. 22 tys. sztuk/ha. Pegaso F1 to odmiana dająca bardzo  wysokie plony. Pojedyncze owoce są duże, średnio o masie 150g. Są intensywnie wybarwione, z połyskiem. W ofercie HM.Clause są odmiany o okrągłych owocach. Jedną z nowości w tym typie  jest Red Duce. To wczesna odmiana, o dużych owocach o masie ok. 300g. Podobnie duże owoce daje nowa Red Morning. To odmiana o 3-4 dni późniejsza od tej wymienionej wcześniej.

Rozsada z Grupy Mularski

Marcin Portka omawia proces produkcji rozsady w firmie Grupa Mularski

O rozsadzie pomidorów z Grupy Mularski mówił Marcin Portka. Firma ta oferuje rozsadę pomidorów. Plantator otrzymuje je w tacach z kodem QR. Zeskanowanie go telefonem pozwala na uzyskanie informacji o każdej z partii młodych roślin. Proces produkcji prowadzony w oparciu o nowoczesne rozwiązania technologiczne przekłada się na uzyskanie rozsady o wysokich walorach użytkowych. Jednym z nich jest wysoka zdrowotność roślin. Ważnym czynnikiem jest także odpowiednie zahartowanie rozsady nim zostanie ona skierowana do wysyłki do miejsca przeznaczenia.