Odmiany ogórka, które są wybierane do kiszenia powinny wyróżniać się m.in. wysoką plennością. Istotna jest również odporność w stosunku do najczęściej występujących i najgroźniejszych patogenów. Sukces w uzyskaniu wysokiego plonu każdej odmiany jest uwarunkowany zastosowaną agrotechniką i wielkością zbieranych owoców.
Przy uprawie odmian partenokarpicznych na czarnej foli przy użyciu agrowłókniny oraz stosowaniu fertygacji plon może wynosić 80-120 ton z hektara. Wielkość plonu jest uzależniona od techniki zbioru (ręczny lub samolot). Ta uwarunkowana jest również od częstotliwości zbioru i przebiegu pogody w danym roku – wyjaśnia Marcin Pawlak, doradca handlowy z firmy Rijk Zwaan.
W roku ubiegłym plony odmian partenokarpicznych były niższe aż o 20-25% w porównaniu do roku 2020. W przypadku odmian z przewagą kwiatów żeńskich ta różnica wahała się w granicach 40-50%.
Marcin Pawlak podkreśla, że w dzisiejszych czasach istotą uprawy ogórków nie jest zebranie jak najwyższego plonu całkowitego. Coraz bardziej liczy się uzyskanie maksymalnego plonu ogórków w rozmiarze do 9 cm. Gdyż to decyduje o uzyskanym dochodzie z uprawy.