W trakcie Forum Ogórkowego w Woli Gosławskiej 19 lipca, którego głównym organizatorem była firma Rijk Zwaan, dyskutowano o wielu zagadnieniach, m.in. o odmianach i kiszeniu owoców z odmian partenokarpicznych. Dziś już wiadomo, że uprawa odmian partenokarpicznych daje niepodważalne atuty plantatorowi.
Jakie odmiany ogórka?
Wiodącą odmianą o przewadze kwiatów żeńskich jest Sonate RZ F1. Wydaje ogórki o zielonej barwie, które mają grube brodawki i smukły kształt. Zachowują proporcję długości do grubości 3,1:1.Mamy też w ofercie 6 odmian partenokarpicznych. Ta kategoria cechuje się wyższym plonowaniem, owoce są też prostsze. – mówił Marcin Pawlak z Rijk Zwaan. Potem przeszedł do omówienia cen odmian partenokarpicznych. Puccini RZ F1 tworzy krótsze pędy, ale jest na nich wiele owoców. Kreacja ta jest idealna pod zbiór mechaniczny, można ją zagęszczać. Nieco dłuższy, ale też wczesny zbiór zapewnia odmiana Gershwin RZ F1. Karaoke RZ F1 to odmiana odporna na mączniaka rzekomego. Mocno się rozbudowuje, ma większe liście. Dobrze sprawdza się w uprawach metodą ekologiczną. Liszt RZ F1 wyhodowany został w celu zbioru samolotowego. Ma jedna dość dobre odporności na mączniaka i parcha dyniowatych oraz wirusa mozaiki ogórka. Odmiana ta toleruje drobne błędy w zakresie nawożenia czy nawadniania. Owoce są jasne, dobre do przetwórstwa ale polecana jest także do zaopatrywania świeżego rynku. Rubato RZ F1 idealnie nadaje się pod sortowanie mechaniczne. To także odmiana odznaczająca się wysoką zdrowotnością. Bridge RZ F1 to nowość, bardzo wczesna odmiana, która ma znakomity wigor i dobrze znosi warunki klimatyczne jakie panują w naszym kraju.
Czy ogórki partenokarpiczne nadają się do kiszenia?
Ogórki przetwarzane są niemal na całym świecie. Ogórki partenokarpiczne także nadają się do kiszenia, choć solanka musi być mocniej wysycona solą. Zalewa musi mieć 10-15% na początku procesu, i ok. 6-7% pod koniec. Wówczas produkt nadawał będzie się do długotrwałego przechowywania. Ważne jest, by usunąć z ogórków cukier (2%). – mówił w trakcie swego wystąpienia M. Pawlak. Posiłkował się pewnym przykładem. W jednej z firm Tureckich do kiszenia używa się 15% solanki, a proces trwa 20-25 dni. Następnie ogórki przechowywane są w temperaturze 10 °C, a trwałość produktu wynosi 18 miesięcy. Uzyskany ogórek jest słony, więc konsumenci go na ogół odmaczają. W Polsce także kisi się odmiany partenokarpiczne, jak Liszt RZ F1 czy Rubato RZ F1. Zalewa także musi być słona. Przed wypełnieniem pojemnika w którym zachodzi kiszenie, ogórki dobrze jest schłodzić. Wypełnienie solanką częściowo silosu czy innego zasobnika do kiszenia ogranicza możliwość mechanicznego uszkodzenia owoców w trakcie ich wsypywania do środka. Początkowe pH zalewy to 5,0-6,0, a końcowe 3,0 – 3,5. Surowiec nie powinien mieć ogonków, kwiatów – to zahamuje namnażanie się drożdży, które redukują chrupkość finalnego produktu.
Uczestnicy Forum Ogórkowego Marcin Pawlak, Rijk Zwaan Hubert Eichinger, Fleischmann Erkun Bac, Rijk Zwaan Cezary Olejniczak opowiedział o doświadczeniach z bieżącego i wcześniejszych sezonów uprawy ogórka Samolotowy zbiór ogórków