Ostatnie lata w produkcji kapusty z przeznaczeniem na świeży rynek były korzystne. Nie zaznaczyły się większe problemy ze sprzedażą plonu, a osiągane stawki były bardzo dobre dla plantatorów. Nie wszystkie odmiany jednak nadają się do produkcji z myślą o takim właśnie przeznaczeniu. Firma Syngenta w swym portfolio ma grupę kreacji wybitnie przystosowanych do wymogów rynku, a także oczekiwań ogrodników.
Jaka powinna być kapusta trafiająca na świeży rynek?
Kapusta trafiająca na świeży rynek powinna cechować się walorami zadowalającymi producenta, handlowca i finalnego konsumenta. Ważne są zatem cechy organoleptyczne – świeży wygląd, błyszczące liście czy preferencje dotyczące kształtu. Odmiany powinny mieć także bardzo dobry smak i właściwą trwałość pozbiorczą. Najpopularniejsze, najbardziej poszukiwane są obecnie na rynku kapusty o okrągłych główkach, a także lekko spłaszczonych – informuje Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta.
Wczesne odmiany
Zdaniem specjalisty w tym segmencie najważniejsze parametry decydujące o atrakcyjności danej odmiany to wczesność oraz relacja wielkości główki do wczesności uzyskiwania plonu. Liczy się też pozytywna ocena organoleptyczna i duża odporność na wybijanie w pędy kwiatostanowe oraz wysokie osadzenie. Kapusty takie powinny cechować się dobrym wypełnieniem i strukturą oraz zadowalającym shelf-life. Zgadzam się. W ostatnich latach bardzo dobrze dały zarobić odmiany takie jak Grepala F1 czy Gregorian F1. To odmiany które najlepiej nadają się do uprawy na zbiór w drugiej połowie czerwca czy w początkach lipca. Obie te odmiany można sadzić w obsadzie 40 tys. szt./ha, co w połączeniu z wysokimi stawkami pozwalało wygenerować bardzo wysoki dochód z 1 ha. Nadają się one też do uprawy pod płaskimi osłonami, co przyspiesza plon. – mówi Zygmunt Siekacz z firmy Syngenta. Wylicza też najważniejsze atrybuty obu odmian. W przypadku Grepali F1 jest to zielony liść, wzniesiony pokrój rośliny i dobra zdrowotność. Kluczowe atuty Gregoriana F1 to przydatność do uprawy w różnych warunkach i wysoka tolerancja na pękanie. Okres wegetacji tej odmiany to 68-72 dni. Główki w tym czasie osiągają masę 2,5-3,5 kg.
Elastyczność Elastora F1 i Flextona F1
Przebieg sezonu zawsze jest niewiadomą. Trudno zakładać jakikolwiek scenariusz w kategoriach aksjomatów. Czasem warto pozostawić sobie wiele opcji, możliwych ruchów do wykonania. Bardzo uniwersalną odmianą, dającą taki komfort, jest Elastor F1. Można go wykorzystywać do nasadzeń wiosennych na lipcowy zbiór. Wówczas główki osiągają masę 3-3,5 kg. Można ją pozostawić w polu a wtedy dorosną to 5-6 kg, co czyni plon z tej odmiany niezłym materiałem do zagospodarowania przemysłowego. Można Elastora F1 wykorzystać także do nasadzeń poplonowych w końcu czerwca. Odmiana ta jest tolerancyjna na szkodniki, zaletą jest dobra zdrowotność. Inną wysoce uniwersalną odmianą jest Flexton F1. Cechuje się szybkim przyrostem oraz cienkim liściem. Świetna na gołąbki. W uprawie na świeży rynek zalecałbym obsadę ok. 40 000 sztuk/ha. Okres wegetacji to 85-90 dni. Odmiana ta może być równie dobrze uprawiana z przeznaczeniem na kiszenie. W takiej opcji rekomendowałbym niższe obsady, nawet ok. 25 tys. sztuk/ha – tak opisuje tę odmianę Zygmunt Siekacz.
Co robić, gdy na polu pojawia się kiła?
To pytanie nurtuje wielu ogrodników, którzy z racji niedostatku uprawianej ziemi nie mogą zachować odpowiedniego płodozmianu. W ofercie firmy Syngenta jest kilka odmian, które na zmęczonych glebach radzą sobie naprawdę dobrze. Tolerancją na kiłę odznacza się nowość, odmiana Kilacees F1. Ma ona okres wegetacji wynoszący 105-110 dni. W tym czasie główki osiągają masę 2,5-3 kg. Są kuliste, z silnym nalotem woskowym, wyrównane, wysoko osadzone, mają bardzo dobrą strukturę. Kilaherb F1 to już dość dobrze znana odmiana kiłoodporna, która nadaje się do uprawy na wszystkich rodzajach gleb. Relatywnie dobrze radzi sobie w lata suche. Okno zbiorcze jest tu długie. Główki mają kształt lekko wypłaszczony, dorastają do 4,5 kg.
Odmiany kapusty na świeży rynek
Materiał promocyjny