W miniony weekend w Charsznicy odbywały się XXII Charsznickie Dni Kapusty. W czasie tegorocznego święta trzy firmy nasienne: Syngenta, Seminis oraz Hazera wspólnie z firmami dostarczającymi nawozy, środki ochrony roślin, rozsadę oraz maszyny przygotowały poletka doświadczalne na których prezentowano znane oraz nowe odmiany kapusty, które wprowadzane będą do sprzedaży w kolejnym sezonie. Odmiany kapusty prezentowały także firmy Bejo oraz Rol-Spec (dystrybutor nasion koreańskiej firmy Nongwoo Bio).
Trudny rok
Świętowaniu nie sprzyjają ceny kapusty, które w tym roku są wyjątkowo niskie. Stąd też na wielu plantacjach nie prowadzono skutecznej ochrony – a ta z uwagi na wyjątkowo silną presję ze strony takich szkodników jak mączlik warzywny, czy tantniś krzyżowiaczek oraz zagrożenia ze strony kiły kapusty musiała być bardzo intensywnie prowadzona, aby uzyskać dobrej jakości plon. Niestety wielu plantatorów produkujących kapustę do przetwórstwa nie było na to stać – o czym informowali zwiedzający poletka doświadczalne producenci kapusty. Do tego wszystkiego plony warzyw w regionie charsznickim zostały silnie ograniczone z uwagi na niespotykane w tym regionie opady gradu, które w wielu gospodarstwach spowodowały zniszczenie całego plonu. W znacznym stopniu ucierpiały również odmiany prezentowane na poletkach doświadczalnych. Dzięki jednam zaproponowanym program regeneracyjnym takich firm jak Tredecorpe (na poletkach firmy Syngenta) oraz Intermag (na poletkach firmy Hazera) oraz Timac Agro (na poletkach firmy Seminis) prezentowane odmiany w większości miały zadowalający wygląd, choć jak informowali przedstawiciele firm nasiennych, gdyby nie ten silny grad kapusty byłby zapewne jeszcze bardziej okazałe (więcej o programach regeneracji kapusty po gradzie przedstawimy w kolejnej części relacji z charsznickiego święta kapusty).
Z największą liczbą odmian
Największą liczbę kapusty, bo aż 40 prezentowano na poletkach odmianowych firmy Syngenta, które od 12 lat prowadzone są w gospodarstwie Piotr Gajdy z Charsznicy (zobacz film). Obecny sezon to wiele problemów uprawowych, do których należały nie tylko szkodniki, ale również choroby, ze szczególnym nasileniem występowania w charsznickim zagłębiu produkcyjnym kiły kapusty. Dlatego też z zainteresowaniem oglądano wiele nowości, prezentowanych jeszcze pod numerami jak odporny na kiłę Kilaplon F1, czy mające być konkurencją do odmiany Agressor F1, odmiany o numerach SG 359 oraz SG 369. Z kolei odmianą, która ma być następcą bardzo popularnej odmiany Ramkila F1 jest numer SG 339. Osoby poszukujące wczesnej kapusty do kwaszenia i nie tylko powinny zwrócić uwagę na odmianę Rington F1, której okres wegetacji to 80-85 dni, pozwalający uzyskać główki o masie od 5 do 6-7 kg. Odmiana ta produkowana przy dużym zagęszczeniu z powodzeniem może być kierowana na świeży rynek. (Więcej szczegółów o odmianach kapusty z firmy Syngenta znajdą jednak Państwo na serwisie: kapustnebeztajemnic.pl)
Na świeży rynek i do przetwórstwa
Na poletkach firmy Seminis można było zapoznać się z 19 odmianami kapusty przeznaczonymi na świeży rynek oraz do przetwórstwa. Jak informował Piotr Dutkowski z firmy Seminis, na uwagę zasługuje kilka kapust prezentowanych jeszcze pod numerami. Jedną z nich jest numer SV 3336JB F1, o 90-100-dniowym okresie wegetacji, która ma bardzo ładne, silne pierwsze liście, a wysoko osadzone główki nie podgniwają od dołu.
Jest polecana do sprzedaży bezpośredniej oraz do kwaszenia. Kolejną nowością jest SV3394JH F1 o około 150-dniowym okresie wegetacji, bardzo dobra do przechowywania (do końca lutego), bardzo plenna, o dobrej strukturze wewnętrznej, dobra do surówek, gołąbków oraz kwaszenia. Przy odpowiednim zagęszczeniu może być produkowana na świeży rynek. Główki osadzone są na wysokim głąbie, dzięki czemu nie podgniwają, łatwe do wycinania.
Jak informuje P. Dutkowski, odmianą która cieszy się cały czas dużym zainteresowaniem jest Galaxy F1 jest to odmiana o długim okresie wegetacji (150 dni), ma duże główki do długiego przechowywania. Jest to kapusta o wysoko osadzonych główkach, mało podatna na wciornastka. Odmiana ta po minionych upalnych latach, pokazała swoją przydatność do uprawy, zapewniając wyrównaną jakość, ma duże główki o masie 6-8 kg, odporna na wciornastki, dobra do długiego przechowywania. Na uwagę zasługiwały także bardzo dobrze oceniane w wielu regionach odmiany Ambrosia F1 oraz Westri F1 – informował P. Dutkowski. Tobia F1 to odmiana dobrze już znana, ale z uwagi na bardzo dobre plonowanie na poletku odmianowym cieszyła się dużym zainteresowaniem. Odmiana ta ma około 105-dniowy okres wegetacji, jest dobra do letniego kwaszenia. Odmiana ta jest słodka, po zakwaszeniu zachowuje ładny wygląd. Czasem sprzedawana jest również na świeży rynek, co można uzyskać przy większym zagęszczeniu, kiedy dorasta do 4-5 kg. Przy mniejszym zagęszczeniu główki dorastają do 6-8 kg.
Nowe kreacje z Korei
Odmiany średniowczesne i późne koreańskiej firmy Nongwoo Bio prezentowała firma Rol-Spec. Jak informował Piotr Zawada, właściciel firmy Rol-Spec, nasiona tej koreańskiej firmy na europejskim rynku dostępne są dopiero od 8 lat. Z grupy prezentowanych odmian zwracał on uwagę na dwa kreacje, zgłoszone obecnie do urzędowej rejestracji (jest wymagane dla odmian z krajów spoza Unii Europejskiej). Pierwszą zgłoszoną do rejestru odmianą jest kapusta biała prezentowana pod numerem 13C3057 F1.
Jest to średniowczesna kapusta o 130-150-dniowym okresie wegetacji. Jej główki mają wielkość 3-3,5 kg, liście mają ciemnozielony kolor i silny woskowy nalot. Nie występowały u niej dotychczas problemy z wciornastkami, przy standardowo prowadzonym programie ochrony, podczas gdy na sąsiadujących z nią innych odmianach i przy takim samym programie ochrony spora część plonu była zniszczona przez tego szkodnika.
Drugą odmianą zgłoszoną do rejestracji jest kapusta czerwona prezentowana również pod numerem 12C2728 F1.
Jest to odmiana średniowczesna (80-90 dni), która ma bardzo duże okno zbioru. Główki mają właściwy kształt i ładny nalot woskowy, a po ściągnięciu liści okrywowych kapusta ma intensywnie fioletowy kolor. Wydaje się, że u tej odmiany nie powinno być większych problemów z przerastaniem, a także z chorobami i szkodnikami przy prowadzeniu standardowych zabiegów ochroniarskich. Odmiana ta ma również bardzo mały głąb, który długo zachowuje świeżość, nie wysycha i nie pęka. Prezentowane przez nas odmiany, są kapustami łatwymi w uprawie, nie obserwujemy u nich również większych problemów ze szkodnikami oraz chorobami – informował P. Zawada.