Odmiany kapusty – białe i płaskie, które najlepsze?

odmiana kapusty ogrodowej krzyżówka | warzywapolowe
Expectation F1 to jedna z nowości firmy Bejo do długiego przechowywania

Ważną częścią szkolenia „O kapustach i nie tylko” (czyt. też „Rozsada na najwcześniejsze zbiory. Która najlepsza?”) było omówienie m.in. odmian warzyw kapustnych rekomendowanych do uprawy w tym sezonie. Na uwagę zasługuje kilka nowości wprowadzanych do produkcji towarowej na polski rynek przez firmę Bejo o czym informował jej przedstawiciel Paweł Glanowski. 

Paweł Glanowski, Bejo

Najwcześniejszą odmianą kapusty białej z oferty firmy Bejo jest sprawdzona już w uprawie Ranini F1. Odmiana ta ma krótki okres wegetacji (58 dni) i dosyć duże główki, jak na tak wczesny termin zbioru. Ich masa to 1,5—1,8 kg/szt przy czym górna wartość nie jest niczym specjalnym i trudnym do uzyskania. Ranini F1 ma długie okno zbiorcze, a przetrzymana kilka dni na plantacji nie pęka. Uważana jest za łatwą i pewną w uprawie. Chętnie sadzona jest też w różnych regionach Europy jak np. Macedonia, Węgry czy Chorwacja. Odmiana ta czasami uprawiana jest nie tylko w tunelach, ale również pod niskie przykrycia, pozwalając na wydłużenie podaży tej cennej odmiany – informował P. Glanowski. 

Kilka dni późniejsza, bardzo wyrównana jest odmiana Thaylys F1 proponowana do upraw pod płaskimi osłonami. Odmianą niezwodną, chętnie uprawianą w regionie Małopolski, jest Gazelle F1, ceniona jest za swoją niezawodność, dobrze udaje się na wszystkich glebach.

W przypadku uprawy na zbiory czerwcowo-lipcowe doradcy z firmy Bejo rekomendowali szczególnie odmianę Gazebo F1, której główki osiągają masę 2,5-3 kg. Ma ładny okrywowy liść i silny wigor.

Do upraw całorocznych rekomendowana jest kapusta Amazon F1. Ma wyrównane okrągłe ładne główki, wyróżniające się atrakcyjnym żywo-zielonym kolorem. Może być sadzona od kwietnia do czerwca. Cyclone F1 to odmiana, której nasiona coraz lepiej się sprzedają, co może być spowodowane dużą uniwersalnością tej odmiany. Może być sadzona już w kwietniu, jak też w poplonie na przełomie czerwca-lipca. Kreacja ta ma 100-dniowy okres wegetacji. Wyróżnia się również podwyższoną tolerancją na wciornastka. Uprawiana w większym zagęszczeniu (45-50 tys. szt./ha) tworzy mniejsze główki, idealne do sprzedaży marketowej.

Kapusty późne – w tej grupie liderem w ofercie firmy Bejo jest Expect F1 – numer jeden do najdłuższego przechowania. Odmiana ta udaje się na wielu stanowiskach, będąc niezwodną w uprawie kapustą. Na uwagę zasługuje również jej mała podatność na wciornastka. Z nowszych odmian w grupie kapust o długiem okresie wegetacji warta uprawy jest również Axel F1, jej okres wegetacji wynosi około 135 dni. Uprawiana z myślą o przechowywania powinna być sadzona na przełomie maja-czerwca. Dobrze udaje się w suche lata – ma bardzo silny system korzeniowy. W latach o dużej ilości opadów trzeba uważać, gdyż może trochę wcześniej osiągnąć właściwe rozmiary. Odmiana ta jest mało podatna na wciornastka. Przechowywana do wiosny utrzymuje atrakcyjny zielony kolor. Uprawiana w zagęszczeniu 40 tys. szt./ha daje duże główki, uprawiana w większym zagęszczeniu będzie nadawała się do sprzedaży marketowej.

Nowością na ten sezon jest Expectation F1, odmiana ta rekomendowana jest do długiego przechowywania. Jej główki mają żywo zielony kolor, wysoką zdrowotność, są też bardzo wyrównane. Odmiana ta, dzięki wysokiej nodze będzie sprawdzała się w zbiorze mechanicznym. Jest to bardzo wartościowa, późna odmiana, jednak tegoroczna liczba nasion dostępna w sprzedaży będzie ograniczona – informował P. Glanowski.

W przypadku naszej oferty pracujemy nad odmianami odpornymi na kiłę kapusty i już niedługo odmiany z tą odpornością powinny trafić do naszej oferty. Na uwagę zasługuje na pewno Report F1, która jest już odporna na niektóre rasy kiły kapusty. Jej okres wegetacji to 115 dni. Główki tej odmiany osiągają bardzo duże rozmiary, rzędu 17 kg, podczas gdy 8-10 kg to standard. Doskonale sprawdza się jako odmiana typowo przemysłowa o bardzo dużych główkach – komentował P. Glanowski. 

Jesteśmy pierwszą firmą, która na szeroką skalę wprowadziła do sprzedaży płaskie odmiany kapusty –oferowaliśmy je w ramach projektu Coolwrap. Od tego czasu tego typu kapusty zajęły ważną pozycję na rynku. Również w naszej ofercie pojawiło się kilka wartościowych odmian – informował P. GLanowski. Z grupy odmian o płaskich główkach specjalista z Bejo wymienił trzy kreacje: Nokta F1Palamut F1 i nowość jaką jest Respecta F1.

Nokta F1

Nokta F1 to odmiana stosunkowo odporna na choroby i na szkodniki – dość łatwa w uprawie. Jej główki czasami osiągają znaczne rozmiary, dlatego nie powinna być zbyt wcześnie sadzona. Optymalnym terminem sadzenia jest maj/czerwiec, tak aby zbiór zaplanować we wrześniu/październiku. Również Palamut F1 to odmian tworząca duże główki.

Respecta F1 ma trochę mniejsze od wcześniejszych odmian główki, które są dobite. Ma bardzo dobre walory smakowe. Względem innych odmian dostępnych na rynku wyróżnia się duży oknem zbiorczym, a przetrzymana trochę na polu nie pęka od głąbika, co często zdarza się u wielu odmian. Jej główki są wyrównane i doskonale spełniają wymagania marketów.

Odmiany z portfolio m.in. firmy Bejo ocenie poddawane są na polach doświadczalnych prowadzonych przez Zbigniewa Orzechowskiego z firmy Rozsada z Krakowa. W jego ocenie z ocenianych wczesnych odmian kapusty bardzo dobrze wypadła Ranini F1. Z płaskich kapust wyróżniała się Nokta F1, która mimo intensywnych opadów nie była porażana przez choroby lub porażenie to było minimalne. Z odmian na najpóźniejszy zbiór wyróżnia się Expect F1, a jeszcze lepiej wypadała nowość Expectation F1 – informował Z. Orzechowski.