Tegoroczne poletko marki Seminis należącej do firmy Bayer, zlokalizowane w gospodarstwie Przemysława Kruszca w Charsznicy, zlokalizowane było na polu bez nawadniania. Podobne warunki, panują zresztą na większości plantacji w tym regionie. Była to zatem okazja, zapoznania się jak w tak trudnym sezonie prezentują się wybrane odmiany kapust z oferty marki Seminis.
Jak informował Karolina Misztal, reprezentująca markę Seminis, w portfolio tego przedsiębiorstwa znajduje się wiele sprawdzonych w uprawie odmian kapusty o bardzo rożnym przeznaczeniu. W przypadku odmian dedykowanych do przetwórstwa w regionie Charsznicy popularna jest m.in. Vestri F1. W segmencie odmian do przechowywania na uwagę zasługują Galaxy F1. Kronos F1. W grupie odmian na świeży rynek, popularnością cieszą się Galvatron F1 oraz SV 3336 F1 (tabela).
Wybrane odmiany kapust z oferty marki Bayer/Seminis rekomendowane do uprawy
W ocenie Adriana Łukasika z firmy Polger, odmianami kapust białych marki Seminis, których nasiona najlepiej sprzedają się w ostatnim czasie w ich firmie są Ferro F1, Atria F1 oraz Galaxy F1. Sam jestem również producentem warzyw i w swoim gospodarstwie uprawiam takie odmiany jak Galaxy F1 i Atria F1, które w ostatnich latach zawsze sprawdzały się w uprawie, dając odpowiedniej wielkości i jakości plon, nawet w trudnych warunkach uprawowych – mówił A. Łukasik.
Przedstawiciel firmy Seminis:
Karolina Misztal
kom. 606-451-651
karolina.misztal@bayer.com
Partnerem nawożeniowym tego poletka była firma Yara Poland. W ocenie Klaudii Zamkowskiej z tego przedsiębiorstwa kluczowym elementem decydującym o ułożeniu programu nawożenia jest analiza składu chemicznego gleby. Dopiero na jej podstawie ustalany jest wybór nawozów. Oczywiście, każdy sezon jest inny, i często w jego trakcie, tak jak w bieżącym, bardzo suchym roku, trzeba wprowadzać pewne modyfikacje – informowała K. Zamkowska. Produktem, który stosowano na tej plantacji, jest nawóz Yara Mila Complex. Pogłównie aplikowano saletrę wapniową z borem (Yara Liva Nitrabor). W tym sezonie sprawdziło się również nawożenie dolistne produktami firmy Yara Poland dedykowanymi warzywom kapustnym.
Łukasz Kutermach z firmy Koppert Polska zwracał uwagę na stosowane w coraz większej liczbie gospodarstw produkty do ochrony biologicznej. Jednym z takich rozwiązań, które pozwala ograniczyć problemy z chorobami odglebowymi, jest Tiranium P. Kolejnym rozwiązaniem do biologicznej walki ze śmietką kapuścianą jest Capirel, który zawiera entomopatogeniczne nicienie. Produkt ten wykazuje również skuteczność w zwalczaniu poczwarek, larw wciornastków oraz larw chrząszczy.