Kalafior David F1

Choć zimowa pora to czas odpoczynku dla producentów warzyw, to jest zarazem czas wyborów i decyzji związanych z przyszłoroczną produkcją. Co i gdzie posadzić? Jakie wybrać odmiany? Na czym najlepiej da się zarobić? Pytań jest wiele. Dla tych, którzy myślą o uprawie kalafiorów przygotowaliśmy zestawienie odmian, które są dostępne na rynku i które warto wziąć pod uwagę przed kolejnym sezonem.

Przegląd odmian kalafiorów na świeży rynek

Enza i Bejo

Bardzo wczesną odmianę, wyłącznie do uprawy pod osłonami na przyspieszony zbiór jest Xenia z firmy Enza Zaden. Jej liście dobre okrywają róże, okres wegetacji trwa 60 dni. Także pod osłonami można uprawiać jedną z odmian w katalogu Bejo Zaden. Jest nią Oviedo F1. Okres wegetacji wynosi tu 60 dni. Odmianę cechuje silny wzrost jak na tak wczesną porę wegetacji, a na różach nie ma przebarwień antocyjanowych. Inną odmianą godną polecenia do uprawy letniej, nawet w wysokich temperaturach jest Charlot F1. Zaletą jest także względna tolerancja na czasowe niedobory wody. Niektórzy plantatorzy decydują się na jej uprawę także z przeznaczeniem na przemysł. Liria F1 to typowa odmiana świeżorynkowa. Uprawia się ją latem i wczesną jesienią. Zwarty pokrój pozwala na większe zagęszczenie na polu. Róże są śnieżnobiałe, ciężkie. Albacete F1 przeznaczona jest do uprawy wiosennej i letniej, a okres wegetacji trwa tu ok. 75 dni. Róże są białe, o dobrym okryciu. Posiada wzniosły, raczej zwarty pokrój. Altamira F1 ma podobną charakterystykę do Lirii F1. Zaletą tej odmiany jest bardzo dobre okrycie róży oraz brak omszeń.

Syngenta

W ofercie firmy Syngenta znaleźć można wiele odmian, które z powodzeniem znajdują nabywców na świeżym rynku. Asortyment kalafiorów rozpoczyna wczesna odmiana Solistar F1, o silnym dynamicznym wzroście, dająca handlowy plon po 55-59 dniach od wysadzenia. Kolejna odmiana Bering F1 poleca do zbioru wczesnowiosennego, dorasta po 55-63 dniach od posadzenia. Odmian tolerancyjna na trudne warunki pogodowe, tworzy śnieżnobiałe, zbite i bardzo dobrze okryte róże. Guideline F1 to nowość w ofercie odmian Syngenta polecana do uprawy na okres lata, nie ma tendencji do omszenia nawet przy stresowych warunkach uprawy. Aerospace F1 to odmiana o dość krótkim okresie wegetacji wynoszącym 70-75 dni. Poleca się ją do upraw wiosennych. Wykształca róże o masie ok. 1,5 kg. Zaletą jest skoncentrowany zbiór, można go prowadzić z powodzeniem na 2-3 razy. Lecanu F1 to odmiana polecana na zbiór w lipcu i sierpniu. Rośliny mają dobrze okrytą różę, która jest tolerancyjna na przebarwienia antocyjanowe. Odmiana relatywnie dobrze znosi warunki stresowe, co pozwala jej powtarzalnie wydawać wysoki plon. Bardzo wysoką tolerancję na warunki atmosferyczne posiada odmiana Vespucci F1. Wykształca ona róże o bardzo dobrej jakości. Okres wegetacji wynosi tu 80-85 dni, a rośliny dobrze znoszą zagęszczoną uprawę do poziomu ok. 40 tys. szt./ha. Dość podobną charakterystykę ma odmiana Amerigo F1, którą przydatna jest zwłaszcza do uprawy latem. W trudnych warunkach uprawy dobre wyniki uzyskuje się w przypadku odmiany Guideline F1. Ma nieco krótszy okres wegetacji, nieprzekraczający 75 dni. Rośnie silnie, dając niezłej jakości plon handlowy. Gohan F1 i  David F1 to odmiany bardziej uniwersalne. Choć znajdują nabywców na świeżym rynku, to skupują je także zakłady przetwórcze. Są polecane raczej do uprawy jesiennej. Obie plonują obficie, cechują się silnym wzrostem. Okres wegetacji trwa tu 85-90 dni.

Seminis

Seminis w swej palecie odmian kalafiora ma wiele ciekawych propozycji. Najwcześniejszą jest Abeni F1. Udaje się w tunelach i pod płaskimi okryciami, a okres wegetacji jest tu bardzo krótki i wynosi 56-58 dni. Zaletą jest duży plon a w nim wysoki udział róż w I klasie. Inna odmianą do wczesnej produkcji jest Hermon F1. Okres wegetacji w jej przypadku wynosi do 70 dni. Jedną z istotnych zalet tej odmiany jest wysoka tolerancja na pękanie głąba i dzielenie się róży w warunkach zmiennej pogody. Uprawa odmiany Momentum F1 zajmuje jedynie dłuższy moment – ok 58 – 63 dni. Także zbiory są mocno skoncentrowane i pozwalają na zaplanowanie prac. Dodatkową zaletą jest tolerancja na warunki stresowe. Uprawia się ją w dużym zagęszczeniu, nawet 60 tys. szt./ha. Róże są małe. W sprzedaży jest też nowa odmiana oznaczona numerem SV 5777 AC. To kalafior wiosenny, dający się przyspieszać dzięki zastosowaniu osłon. Wykształca ciężkie i zbite róże, jet tolerancyjna na zmienne warunki uprawy.

c.d.n.