Cukinia to warzywo lubiane przez Polaków. Znajduje ono swe zastosowanie latem np. jako żywność którą można wykorzystać przy grillu. Zjadane jest jednak także zimą jako np. dodatek do wielu różnych przetworów i sosów. Wybierając odmiany cukinii do uprawy we własnym gospodarstwie plantatorzy kierują się jakością i ilością pozyskiwanych plonów czy łatwością w uprawie roślin. Z uwagi na rosnące koszty pracy w ostatnich sezonach warto także pochylić się nad kolejną cechą – łatwością zbioru owoców. Prezentuję poniżej odmiany cukinii, które pozwalają na osiągnięcie lepszej wydajności w trakcie pozyskiwania towaru z kwater uprawnych.
Zefiros i Rhodos – odmiany cukinii na świeży rynek
Cukinia Zefiros ma otwarty pokrój, a to ułatwia zbiory. Dziś pracownik chce być wydajny. Przychodzi do pracy, żeby zarobić dobre pieniądze. Odmiany cukinii, dzięki którym zbiór jest łatwy, a pozyskane owoce mają szypułkę, co ważne jest na świeżym rynku, umożliwiają plantatorowi wypłacenie korzystnych z perspektywy pracownika stawek za roboczogodziny. Ta odmiana nie drażni też zbytnio skóry, rośliny nie są kłujące. To także istotne w kontekście zachęcania ludzi do współpracy z nami, do podejmowania zatrudnienia w naszym gospodarstwie – mówił w Holandii podczas pokazów polowych firmy Syngenta jej reprezentant Władysław Tokarczyk. Odmiana ta rekomendowana jest jako podstawowy wariant produkcyjny. W. Tokarczyk podkreślał jednak jej uniwersalność dotyczącą terminu zbiorów. Może być z powodzeniem uprawiana z myślą o uzyskaniu wczesnego plonu, ale sprawdzi się także jako odmiana na ostatnie zbiory. Bez względu na czas siewu zadbane rośliny wykazują wysoką zdrowotność, odmiana odznacza się dobrą trwałością polową.
Wymieniając odmiany cukinii nie sposób pominąć Rhodos. To także wariant świeżorynkowy. Owoce doskonale sprawdzą się w domowej konsumpcji jako produkt świeży – do sałatek czy grillowania – ale także jako surowiec do wytwarzania przetworów. Polecam ją do uprawy w otwartym gruncie – mówił W. Tokarczyk
Cukinia Rhodos Cukinia Rhodos
Odmiany cukinii – nowości i nisze
W Holandii zaprezentowana została również odmiana Golden Glory. Wydaje ona owoce o żółtej barwie, które mogą stanowić uatrakcyjnienie, poszerzenie standardowej oferty gospodarstwa produkującego cukinie. Na poletkach pokazowych można było także zapoznać się z nowością w ofercie Syngenty, odmianą cukinii oznaczoną jeszcze numerem CV 10580. Odznacza się ona silnym wegetatywnym wzrostem. To ważna cecha w warunkach nasilającej się częstotliwości pojawiania się różnego typu anomalii pogodowych. Wykazuje ona tolerancję na dość szeroki katalog wirusów porażających ten gatunek, zachowuje dobrą zdrowotność w uprawie. Pomimo dość silnego wzrostu, krzew zachowuje otwarty pokrój. W rezultacie tej cechy owoce są dobrze wyeksponowane, a nadto mają dobrą jakość handlową.
Cukinia CV10580 Cukinia CV10580
Więcej na filmie
Bardziej szczegółowych informacji dotyczących poruszonych powyżej zagadnień dostarcza w relacji filmowej z holenderskiego spotkania W. Tokarczyk. Jego przedmiotem są odmiany cukinii oferowane przez firmę Syngenta przeznaczone do uprawy w Polsce. Zachęcam do obejrzenia tego materiału: