Odmiany buraka ćwikłowego – sprawdzone standardy i nowości – co wybrać?

Siewy buraka w niektórych gospodarstwach realizowane są jeszcze w lipcu. Głównym okresem zakładania plantacji tego gatunku jest jednak czerwiec. Niestety czerwiec, za sprawą wysokich temperatur, nie sprzyjał siewom buraka w wielu regionach polski lub dawał bardzo krótkie okno czasowe na właściwe przygotowanie stanowiska i siew.  

Przeprowadzone siewy buraka ćwikłowego zrealizowane na początku czerwca w ramach projektu Burak ćwikłowy #profesjonalnie, realizowanym w gospodarstwie Broś & Broś i uzyskane wschody prezentują się jednak bardzo dobrze. W tym gospodarstwie wysiano 550 tys. nasion na hektar. Głębokość siewu w tym gospodarstwie wynosi około 1,5-2,0 cm z uwagi na rodzaj gleby i stosunkowo wysoki poziom wód gruntowych. Na tej plantacji wysiano kilka odmian burak ćwikłowego z oferty firmy Bejo.

Wybrano takie odmiany jak: Boro, Bettolo, Subeto i Wodan. Czym wyróżniają się te odmiany oraz dlaczego są tak popularne w uprawie w materiale filmowym informuje Paweł Glanowski z firmy Bejo. Na uwagę zasługują także dwie super nowości. Jedna z nich oceniana pod numerem 3625, to nowy ulepszony Wodan, ale o krótszym okresie wegetacji. Druga nowość to Manzu z odpornością na Rizomanię. 

Szczegółów o tych odmianach oraz zaletach wynikających z ich uprawy dowiecie się z materiału filmowego: