W Cielądzu 31 stycznia miejsce miało spotkanie o tematyce warzywniczej. Uczestniczyła w nim m.in. Katarzyna Gładka-Kubiak z firmy Bayer. Opowiedziała ona o wyzwaniach w ochronie warzyw i sposobach na sprostanie im w celu wyprodukowania dobrego jakościowo plonu.
Mączliki i mszyce, chowacze
Za duży problem polskich plantacji warzyw kapustnych uznała szkodliwą obecność mączlika warzywnego. W stacji doświadczanej w Bedlnie w 2023 roku wykonano testy, które dowiodły wysokiej efektywności preparatu Movento 100 SC stosowanego w programach łączących go z innymi ś.o.r. Na efektywność zabiegów, z uwagi na okrywę woskową roślin, pozytywnie wpływało także dodanie zwilżacza do mieszaniny zbiornikowej. Movento 100 SC działa na larwy. Przy okazji działa także na szkodniki mało dostępne dla preparatów kontaktowych. W ochronie kapustnych stosuje się go dwukrotnie w dawce 0,75 l/ha. Oprócz mączlików można nim zwalczać także mszyce. Zawarta w nim substancja aktywna (spirotetramat) krąży w sokach roślinnych przez ok. 14/21 dni od zabiegu. Jednym z determinantów efektywności działania Movento 100 SC jest komfort wodny warzyw. W takich warunkach soki roślinne krążą w warzywach w optymalnym tempie, co zapewnia równomierne rozprowadzenie substancji aktywnej w roślinie i tym samym zabezpiecza je przede żerem niepożądanych na plantacji organizmów. Efekt zastosowania produktu nie jest jednak natychmiastowy właśnie z uwagi na sposób jego działania.
Także chowacze pojawiły się na doświadczalnych plantacjach warzyw kapustnych w Bedlnie. Zaobserwowano je po 15 lipca. Oznaką żerowania były dziury w liściach a także tzw. ślepaki. Zagrożenie zostało usunięte poprzez zabieg preparatem Decis Expert 100 EC, który by stosowany do zwalczania bielinka rzepnika i mszyc.
Choroby warzyw kapustnych
Plantatorom na etapie produkcji rozsady warzyw kapustnych mocno we znaki dają się zgorzele. Źródła ich występowania są zróżnicowane, ale szkody mogą mieć znaczenie ekonomiczne. Pomocnym rozwiązaniem w zabezpieczaniu roślin przed tym zagrożenie jest Previcur Energy 840 SL. Podlanie rozsady 0,10-0,15 % roztworem tego produktu to wygoda i efektywna forma aplikacji preparatu.
Problemem jest także alternarioza. Atakuje, gdy wilgoć utrzymuje się długo na liściu, a więc zwłaszcza na plantacjach o intensywnym zagęszczeniu lub gdy łan jest zwarty, nieprzewiewny. Szara pleść także jest problemem. Chorobie sprzyjają umiarkowane temperatury i wysoka wilgotność, ale może się ona rozwijać także w przechowalni w niskich temperaturach. W takich warunkach rozwój jest znacznie wolniejszy, ale niestety także możliwy. Odpowiedzią na te i inne jeszcze choroby warzyw kapustnych jest Luna Experience 400 SC. To oręż typowo chemiczny, ale Bayer posiada także rozwiązanie biologiczne. Mowa o Serenade Aso. Choć produkt jest fungicydem, to posiada również właściwości bakteriostatyczne. Może pomóc w zabezpieczeniu plantacji przed Xanthomonas. Dawka rejestracyjna wynosi 10 l/ha. Jak podkreślała Katarzyna Gładka-Kubiak, produkt jest skuteczny, o ile stosuje się go zapobiegawczo.
Ochrona ziemniaka przed chorobami
Katarzyna Gładka wspomniała także o zwalczaniu alternarioz ziemniaków. Gatunek ten obok kapustnych uprawiany jest dość powszechnie przez plantatorów z Gminy Cielądz. O porażeniu roślin decydować może ich genetyczna podatność, ale także przebieg pogody. Bayer w 2023 roku badał efektywność preparatu Propulse 250 SE w zwalczaniu tego zagrożenia. Stosować go można dwukrotnie w sezonie w jednorazowej dawce 0,5 l/ha. Skuteczność tego fungicydu oceniono jako bardzo wysoką. Na ziemniaku w minionym roku wystąpiła także wysoka presja szarej pleśni. Można ją rozpoznać po zawiniętych do góry liściach, co odróżnia ją od zarazy ziemniaka, choć przyznać trzeba że objawy obu chorób na pierwszy rzut oka są podobne. Propulse 250 SE także ogranicza występowanie tej drugiej, niezwykle groźnej choroby.