Lipiec to czas intensywnych zbiorów ogórków uprawianych w gruncie. Bez względu na to czy rośliny uprawiane w gospodarstwie są partenokarpiczne, czy z przewagą kwiatów żeńskich, aby wykorzystać w pełni potencjał każdej odmiany należy zapewnić jej optymalną ochronę oraz właściwe nawożenie. O tych zagadnieniach na spotkaniu plantatorów ogórków pod Kowiesami mówili przedstawiciele firm BASF – Maciej Wita i Tradecorp – Dariusz Zmysłowski.
Ochrona upraw
W portfolio firmy BASF w ochronie przed chwastami w międzyrzędziach na plantacjach prowadzonych w rzędach na folii lub włókninie rejestrację posiada herbicyd Stomp Aqua 455 CS. To co wyróżnia ten preparat zawierający pendimetalinę to wyższe stężenie substancji aktywnej zamkniętej w kapsułach nie pozostawia śladów na opryskiwaczu. Taka formująca pozwala też dłużej przechowywać preparat. Kolejnym środkiem zabezpieczającym zbiory jest Acrobat MZ 69 WG. Jest to środek grzybobójczy o działaniu kontaktowym i wgłębnym do zapobiegawczego i interwencyjnego zwalczania chorób grzybowych w uprawie warzyw. Ciekawą propozycją, godną polecenia jest Cabrio Duo zawierający piraklostrobinę i dimetomorf. Stosuje się go maksymalnie 3 razy w sezonie w dawce 2-2,5 l/ha w odstępie 7-10 dni przeciwko mączniakowi rzekomemu ogórka. Poza odpowiednim wyborem środków do ochrony ogórka ważna jest również sekwencja ich stosowania. Dlatego proponuję, by Acrobat MZ 69 WG stosować na początku wzrostu roślin, a w okresie intensywnego wzrostu, czyli w czasie kwitnienia a nawet na początku rwania Cabrio Duo który ma 1 dzień karencji lub Orvego. Posiada on w swym składzie poza dimetomorfem substancję z nowej grupy chemicznej – initium, który jest bezpieczny dla środowiska, a preparat podobnie jak Cabrio Duo ma 1 dzień karencji – podpowiadał Maciej Wita. Orvego można stosować 3 razy w sezonie, zapobiega powstawaniu ras odpornych i odporności krzyżowej.
Nawożenie upraw
Tradecorp to firma pochodząca z Hiszpanii, która pierwotnie specjalizowała się w produktach do szklarni, jednak w ostatnich latach poszerza ofertę dla ogrodników uprawiających warzywa polowe. W uprawie ogórków uwagę warto zwrócić na preparat Humistar . Jest to płynny koncentrat zawierający kwasy huminowe i fulwowe. Można go stosować w 3% stężeniu już na etapie wysadzania rozsady. Jego obecność w glebie poprawia sorpcję , zwiększa pojemność wodną gleby, poprawia rozwój systemu korzeniowego, redukuje stresy osmotyczne, poprawia jakość plonu. Kwasy humusowe działają w podłożu, dlatego polecamy Humistar, który jest doskonałym kondycjonerem gleby. Uważam, że aplikacja dolistna preparatów humusowych nie przynosi tak korzystnych rezultatów jak zastosowanie ich doglebowo na przykład za pomocą fertygacji – mówił na spotkaniu Dariusz Zmysłowski. Do nawożenia polecił produkt Nutricomplex, który jest w pełni rozpuszczalny w wodzie i można go aplikować dolistnie lub za pomocą taśm kroplujących. Najlepsze rezultaty daje połączenie nawożenia mineralnego z działaniem środków stymulujących rozwój, na przykład Intake lub Delfan Plus. Pierwszy z wymienionych preparatów posiada w swym składzie dodatkowo także azot, fosfor, potas, żelazo, mangan, cynk i molibden. Pomaga roślinom szybko przełamać warunki stresowe, stymuluje ich rozwój. Delfan Plus, choć nie zawiera składników odżywczych poza azotem, to pomaga ogórkom lepiej wykorzystać makro i mikroelementy z innych preparatów. Działa także jako surfaktant. Nowość w ofercie stanowią biostymulatory oparte o algi poławiane w Północnej Irlandii. Produkty noszą handlowe nazwy Phylgreen Mira i Phylgreen Kuma. Pierwszy z nich stymuluje kwitnienie i zawiązywanie ogórków. Poza składnikami żywieniowymi posiada w swym składzie materię organiczną, mannitol, polifenole i algiany. Należy go stosować 2-3 razy w sezonie, w dawce 2-3 l/ha. Phylgreen Kuma to mieszanina azotu organicznego i ekstraktu algowego. Stosować go można w okresie niepogody, ułatwia on wówczas harmonijny rozwój krzewów ogórków. Cotygodniowe aplikacje należy prowadzić stosując dawki wynoszące 1-2 l/ha.