W czasie szkolenia zorganizowanego przez Centrum Ogrodnicze Chojnacki i firmy ICL Polska, Azoty Chorzów, UPL oraz markę Seminis zostały informowano o wartych uwagi odmianach warzyw na ten sezon (czyt. Warzywne rekomendacje od Seminis) oraz ważne aspekty nawożenia i ochrony, dostosowane do potrzeb i fazy rozwojowej roślin.
Nawozy z kontrolowanym czasem uwalniania składników i nie tylko
Przedstawiciele firmy ICL, Marcin Gutkowski oraz Krzysztof Fatel przekazali rozwiązania dotyczące wiosennego nawożenia warzyw gruntowych. Myśląc o nawożeniu roślin azotem, biorąc pod uwagę szybkość przemieszczania się tego pierwiastka w glebie oraz mając na uwadze dbałość o środowisko poprzez ograniczenie ilości przedostających się azotanów do środowiska, firma oferuje wydajne nawozy o kontrolowanym uwalnianiu składników pokarmowych, Agromaster. Są to nawozy wieloskładnikowe, otoczkowane w technologii E-Max, która pozwala na kontrolowane uwalnianie zawartych składników. Dostępne produkty mają deklarowany okres uwalniania, od 1-2 miesięcy do 5-6 miesięcy. Dzięki temu nawozy z linii Agromaster są idealnym rozwiązaniem, które pozwala na dostosowanie okresu działania do okresu wegetacji danego gatunku, pozwalając ograniczyć koszty związane z aplikacją kolejnych dawek azotu, przy równoczesnym ograniczeniu nawożenia azotowego. W porównaniu do klasycznych nawozów azotowych azot zawarty w Agromaster jest w ponad 80% wykorzystywany przez rośliny i jest to bardzo dobry wynik. W przypadku nawozów prostych jak np. saletry wykorzystywane jest zaledwie 30-40%. Nawozy te dzięki różnym formulacjom, a także okresie działania azotu znajdują zastosowanie szczególnie w uprawach warzywnych a także na plantacjach drzew i krzewów owocowych.
W dobie coraz większych problemów z wodą firma ICL sugeruje stosowanie w czasie fertygacji produktu o nazwie H2Flo. Preparat przeznaczony jest np. do zwiększenia efektywności nawilżania podłoży w czasie produkcji rozsady lub podłoża po jej posadzeniu. Tym samy poprawia przemieszczanie się składników pokarmowych i ich wykorzystanie przez rośliny. Zastosowanie produktu H2Flo pozwala zaoszczędzić nawet do 30% wody w przypadku podawania jej przez linie kroplujące lub w formie oprysku – mówił Marcin Gutkowski.
Nawożenie dolistne jest interwencyjnym uzupełnieniem składników pokarmowych, nie zastąpi nawożenia podstawowego. W dobie trudnych warunków klimatycznych, z którymi borykamy się w ostatnich latach stosowanie nawozów Agroleaf Power sprawia, że w okresach wysokich lub niskich temperatur w szybki sposób dokarmiamy prowadzone uprawy. Dzięki temu rośliny nie wykazują objawów związanych z brakiem dostępności składników odżywczych – mówił Krzysztof Fatel.
Skuteczne rozwiązania do ochrony
Dr Piotr Pawlak z firmy UPL zwracał uwagę na produkt Proplant 722 SL, który służy do ochrony przed mączniakiem rzekomym w takich gatunkach jak w kapuście głowiastej, kalafiorze, sałacie oraz ogórku, ale może służyć również do wspomagania zabiegów przeciwko chorobą odglebowym takim jak fytoftoroza. Kolejnym preparatem rekomendowanym dla producentów takich gatunków ziemniaki, kapusta głowiasta, groch ogrodowy czy por jest Cyperkill 500 SC. Charakteryzuje się bardzo dużą skutecznością działania w uprawie kapusty, gdzie dobrze zwalcza tatnisia krzyżowiaczka. Zwalcza również wciornastki. Kolejnym preparatem wykorzystywanym w uprawie kapusty jest herbicyd Select Super 120 EC, efekt jego działania widoczny jest już po 7 dniach. W dawce 0,8 l/ha zwalcza jednoroczne chwasty takie jak samosiewy zbóż, chwastnice jednostronną, miotłę zbożową, a w dawce 1,5-2 l/ha również perz właściwy i wiele innych chwastów jednoliściennych. Wystąpienie deszczu po 1 godz. od jego aplikacji nie wpływa na skuteczność środka. Z kolei Sumi Alpha 050 EC działa na gąsienice piętnówki kapustnicy, bielinka kapustnika i rzepika, trzeba jednak pamiętać o odpowiednich warunkach stosowania (o bardzo dokładnym naniesieniu cieczy roboczej na roślinę), gdyż opryskiwanie nim warzyw w temperaturze powyżej 20ºC może obniżyć skuteczność zabiegu. Preparatem który jest skuteczny w walce z szkodnikami w wyższych temperaturach jest z kolei DiPel WG, który po wyschnięciu na liściach nie ulega zmyciu.
Szkodniki żerujące na liściach pokrytych tym preparatem w ciągu kilku godzin giną. Trzeba jednak pamiętać, aby uzyskać bardzo wysoką skuteczność tego produktu, konieczne jest dokładne pokryć rośliny cieczą roboczą, a wraz ze wzrostem roślin zabieg należy powtarzać. Insektycyd ten należy do biologicznych preparatów tak samo jak XenTari, który można stosować przemiennie w cel podniesienia skuteczności wykonywanych zabiegów.
Dr Piotr Pawlak zwracał również uwagę na produkt Goteo, który zwiększa masę systemu korzeniowego w uprawie wielu gatunków warzyw, średnio o około 26%. Również powierzchnia liści rozsady kapustnych wzrosła o 19%, a o 18% zwiększyła się zawartość chlorofilu. To co zasługuje na uwagę jest to, że po zastosowaniu tego preparatu nie następuje wybujałość części nadziemnych rośliny, a traktowane nim rośliny mają zrównoważony wzrost.
Rekomendację dokarmiania dolistnego od Grupy Azoty
Od pewnego czasu na rynku dostępne są nawozy dolistne oferowane przez Grupa Azoty Chorzów, o czym informował Marcin Konieczny. Pierwszym jest Azoplon Opti, w których skład wchodzi między innymi saletra wapniowa z dodatkiem boru jak również sama saletra wapniowa. Kolejną propozycją jest Azoplon Nutri 18-18-18 z magnezem, siarką i mikroelementami, zaletą tego nawozu jest wysoka przyswajalność. Można stosować ten nawóz do fertygacji oraz dolistnie . Ponadto z tej grupy mamy do wyboru Azoplon Nutri fosforowe i potasowe, a także nawóz azotowy z zwiększoną zawartością siarki oraz magnezu . Dostępne opakowania to 4 i 25 kg. Standardowe zalecenia wynoszą od 2-4 kg/ha w aplikacji nalistnej. Kolejna lina nawozów to produkty krystaliczne z serii Fertiplon, do stosowania dolistnego jak i do fertygacji. Są to nawozy dwuskładnikowe, które umożliwiają tworzenie mieszanek według potrzeb. Prelegent zwrócił uwagę na zawartość chlorków w nawozach linii Azoplon oraz Fertiplon NK, w których jest ich zdecydowanie mniej niż w wielu konkurencyjnych produktach.
Marcin Konieczny z Grupy Azoty opowiada o nowych nawozach dolistnych