Sezon 2023 nie należał do łatwych dla plantatorów kalafiorów. Wiosną było chłodno, stresowe warunki spowalniały wysadzanie roślin i ich przyjmowanie się na stałym miejscu, podejmowanie tam wzrostu. Początek lata był zaś dość gorący, a lokalnie silne burze utrudniały prowadzenie efektywnej ochrony w warunkach silnej presji szkodników. Zastosowanie preparatów biostymulujących kalafiory do szybszego tempa rozwoju wiosną wraz z efektywną ochroną przekładały się na uzyskanie korzystniejszego efektu uprawowego i finalnie plonu, za który rynek w okresie późnej wiosny i lata był w stanie zapewnić satysfakcjonujące stawki.
Biostymulacja
Firma Sumi Agro Poland zdecydowała się uczestniczyć w pracach doświadczalno-wdrożeniowych zrealizowanych w gospodarstwie państwa Goleniów w ramach projektu Kalafiorowa Demo Farma (KDF). Jej przedstawicielka, Justyna Wasiak, przekazała gospodarzom kilka produktów, które miały ułatwić kalafiorom rozwinięcie pełni ich możliwości w zakresie budowy róż spełniających wymogi nawet najwybredniejszych odbiorców na świeżym rynku. Jednym z takich preparatów był Shigeki. To biostymulator roślin do stosowania w sytuacjach stresowych zawierający skoncentrowany ekstrakt z alg morskich Ascophyllum nodosum oraz najważniejsze mikroelementy, takie jak bor, molibden, miedź, żelazo, mangan oraz cynk. Podstawowym celem aplikacji tego biostymulatora wiosną była stymulacja metabolizmu roślin. Preparat przyczynił się do szybszego rozwoju systemu korzeniowego oraz zwiększenia odporności roślin na stres spowodowany niskimi temperaturami zabezpieczając je przy okazji także na wypadek groźnych zjawisk pogodowych, takich jak np. ewentualne gradobicie. W celu regeneracji po chłodach zastosowano na grabickich polach z kolei Kaishi. To biostymulator L-aminokwasowy charakteryzujący się wysoką koncentracją wolnych L-aminokwasów, biologicznie czynnych, wytwarzany w procesie hydrolizy enzymatycznej z surowca pochodzenia roślinnego, który wspomaga wzrost i rozwój roślin. Widać było, że po sadzeniu rośliny cierpiały. Jednak zastosowanie biostymulatorów przełożyło się na szybkie zazielenienie liści kalafiorówi poprawę ich kondycji, co spowodowało stosunkowo szybkie podjęcie wzrostu i budowę liści – mówił Przemysław Goleń, gospodarz KDF.
Ochrona
W tym obszarze niezwykle istotną rolę odegrał Mospilan 20 SP. To preparat o działaniu systemicznym, którego zastosowanie pozwala zabezpieczyć kalafiory przed żerowaniem mszyc, czy śmietki. Początek lata, dość gorący, przełożył się na wysoką presję niektórych szkodników. Zastosowanie Mospilanu 20 SP łącznie z preparatem Slippa poprawia jego dotarcie do rośliny. Ma to znaczenie zwłaszcza, gdy kalafiory mają już dużo liści. Adiuwant Slippa jest bezpieczny dla kalafiorów – nie redukuje naturalnej warstwy woskowej pokrywającej rośliny, nie zapycha aparatów szparkowych.
Więcej w najbliższy wtorek
Zapraszamy na wirtualne na spotkanie z Justyną Wasiak, które odbędzie się w najbliższy wtorek. Webinarium podsumowujące KDF rozpocznie się o 18.00 i będzie transmitowane na Facebook-u i w kanale YouTube portalu www.warzywapolowe.pl. W jego trakcie będzie można zadawać pytania wszystkim prelegentom, także reprezentantce Sumi Agro. To doskonała okazja do tego, by porozmawiać o agrotechnicznych kwestiach związanych z produkcją kalafiorów przed nadchodzącym sezonem.