Spotkanie zorganizowane 5 lipca w Sokołowie przez firmę Czajkowski, było doskonała okazją by posłuchać i przekonać się o korzyściach bezorkowej uprawy gleby i siewu pasowego. Technologia ta praktykowana w odniesieniu do upraw rolniczych sprawdza się już w uprawie niektórych gatunków warzyw jak fasola szparagowa i groch cukrowy, marchew czy cebula.
Podczas spotkania dr hab. inż. Zygmunt Miatkowski z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badawczy w Bydgoszczy, należącego do Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego, wskazywał jak ważne jest dbanie o glebę.
Gleba to jeden z najważniejszych nieodnawialnych zasobów naturalnych, ponieważ procesy glebotwórcze zachodzą bardzo wolno. Wytworzenie 10 cm warstwy gleby w naszym klimacie potrzeba około 1000 lat – podkreślał prelegent.
Obecnie praktykowane systemy uprawy gleby spełniają co prawda zasady zrównoważonego użytkowania, ale też pojawiają się nowe wyzwania. Związane są one z ochroną gleb przed erozją wodna i powietrzną, obniżaniem się zawartości próchnicy w glebach oraz nadmiernym jej zagęszczaniem (tworzenie się podeszwy płużnej). Naprzeciw tym wyzwaniom staje system bezorkowej uprawy gleby w połączeniu z technologia pasowego siewu Strip Till. Jest to swego rodzaju rewolucja w zakresie uprawy gleby. Uprawa gleby tylko w rzędach roślin pozwala z jednej strony chronić strukturę gleby, z drugiej zaś w pełni zapewnia optymalne dla roślin warunki do wzrostu – podkreślał dr hab. inż. Zygmunt Miatkowski.
W odniesieniu do tego temu Maciej Czajkowski, przypomniał też jakie korzyści daje technologia Strip Till. Uprawa pasowa to system uprawy gleby polegający na wyłącznym spulchnianiu wąskiego pasa w rzędzie siewu. Łączy w sobie zalety konwencjonalnej uprawy gleby z korzyściami siewu punktowego. Pozwala również realizować zlokalizowane nawożenie – podkreślał twórca maszyn przystosowanych do pasowej uprawy i siewu nasion. Dzięki nim podczas jednego przejazdu można wykonać wszystkie niezbędne czynności związane z przygotowaniem gleby do siewu, aplikacją nawozów mineralnych i siewem nasion. Dodatkowo oszczędza się czas i pieniądze, a jednocześnie chroni glebę przed jej zagęszczaniem powodowanym wielokrotnymi przejazdami maszyn przy standardowej uprawie gleby. Istotne jest tu również to, że nawozy umieszczane są w bezpośrednim sąsiedztwie rozwoju korzeni a więc mogą być przez rośliny wykorzystane w optymalnym stopniu.
Więcej o korzyściach pasowej uprawy na: