Dobre przygotowanie do sezonu ochrony cebuli

Uprawa cebuli w sezonie o tak niestandardowym przebiegu pogody jest dużym wyzwaniem. Deszcze, a po nich ciepłe noce i upalne dni sprawiają, że choroby grzybowe mają niezłe warunki do rozwoju. Gdy nie zostaną na czas opanowane, straty w plonie ilościowym , ale przede wszystkim jakościowym mogą być znaczące.

Artykuł reklamowy

Alternarioza i rdza pora

Początkowe objawy alterariozy na plantacjach cebuli to wodniste zmiany na liściach z odcieniem bieli w centralnej ich części. Z upływem czasu przebarwienia przybierają postać ciemnych, brunatnych lub fioletowych owali. Infekcja zachodzi, gdy szczypior jest mokry przez okres dłuższy niż pół doby. Objawy uwidoczniają się już po upływie kilku dni. Rdza pora to inna choroba o znaczeniu ekonomicznym w uprawie cebuli. Atakuje szczypior cebuli, czasem też zgrubienia. Choć rozprzestrzenia się po plantacji zazwyczaj od sierpnia, to do infekcji dochodzi już wiosną. Preparat Scorpion 325 SC to skuteczne rozwiązanie obu problemów, a przy okazji przyczynia się do ograniczania presji innych jeszcze chorób grzybowych.

Objawy alternariozy cebuli na szczypiorze

Scorpion 325 SC – skład i dawkowanie

Scorpion chroni cebulę skutecznie m.in. dzięki swej kompozycji. W swym składzie preparat ten zawiera dwie substancje aktywne. Jedną z nich jest azoksystrobina (18,2%), drugą zaś difekonazol (11,4%). Pochodzą one z odmiennych grup chemicznych, wykazujących inne działanie. Skutecznie jednak się uzupełniają, zapewniając skuteczną ochronę przed wspomnianymi chorobami grzybowymi. Choć kompozycja produktu minimalizuje ryzyko wystąpienia odporności krzyżowych, producent rekomenduje jednokrotne wykonanie oprysku Scorpionem w sezonie. Zalecana dawka to 1 l/ha. Do sporządzenia cieczy roboczej na taki areał wykorzystać należy 200-600 l wody, nanieść ją dyszami średniokroplistymi. Preparat ten nadaje się także do stosowania w mieszankach z innymi środkami. Wówczas spektrum zwalczanych chorób jest niezwykle szerokie. Jednak czas na takie działania przypada od końca czerwca, gdy ilość masy liściowej jest już znaczna – informuje Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta.

Objawy Stemhylium na szczypiorze cebuli

Praktycznie o ochronie cebuli

Alternarioza na plantacjach cebuli bywa szczególnie niebezpieczna od końca maja aż do lipca. Przeważnie jednak okazuje się, że dwa zabiegi – jeden z wykorzystaniem Scorpion , a drugi przy użyciu innego skutecznego produktu, np. Amistar 250 SC, czy Amistar Opti 480 SC sprawią, że w pełni lata szczypior będzie zdrowy, a jego zdolności asymilacyjne wysokie. Taka kompozycja zabiegów przy okazji ograniczy też presję Stemphylium. Rdza pora także pojawia się na plantacjach u schyłku maja. Charakterystyczne żółte kropkowate przebarwienia pod koniec okresu wegetacji zastępują czarne. Zarodniki kiełkują w szerokim zakresie temperatur, wynoszącym 5-25°C, zaś rozwój choroby postępuje najdynamiczniej w zakresie 12-21°C. Oprysk preparatem Scorpion skutecznie wyhamowuje infekcję rdzy pora na plantacjach cebuli.

Reasumując, Scorpion wykazuje dwojakie działanie. Można go stosować prewencyjnie, by zachować rośliny w jak najlepszej kondycji. Można także używać go interwencyjnie. To raczej też bym rekomendował, gdyż Scorpion jest bardzo skutecznym preparatem, gdy zastosuje się go w drugim zabiegu ochrony, na który optymalny czas w lata o standardowym przebiegu pogody przypada po 15-20 czerwca – konkluduje Władysław Tokarczyk.

Warto zapamiętać:

Scorpion 325 SC w uprawie cebuli zwalcza:

Alternriozę roślin cebulowych i rdzę pora, ogranicza Stemphylium

Dawka: 1 l/ha

Karencja – 21 dni