W pierwszej części relacji ze spotkania polowego w miejscowości Śmiłowice (czytaj tutaj) opisaliśmy na czym polega ochrona brokułów w technologii DSG (dont stop growing). Przedstawiamy teraz narzędzia mające służyć do jej praktycznego wdrożenia na polach uprawnych.
Zwalczanie śmietki w uprawie brokułów
Małgorzata Czarnecka z firmy Koppert przedstawiła alternatywną metodę zwalczanie śmietki kapuścianej w uprawie warzyw kapustnych. Śmietki w uprawie roślin kapustnych to dość duży problem. Przede wszystkim żerują one na systemie korzeniowym czego niestety nie widać. Nie tylko pierwsze pokolenie jest groźne jeżeli chodzi o uszkodzenia powstające na korzeniach. Coraz mniejsza pula substancji aktywnych do zwalczania śmietek będzie powodować w przyszłości coraz większe problemy w uprawie intensywnej ze zwalczaniem tego szkodnika. Z kolei przy ograniczonej liczbie substancji aktywnych owady mogą dość szybko się na te substancje uodparniać. Wobec tego firma Koppert proponuje zastosowani nicieni patogenicznych do zwalczania larw śmietki żerujących na systemie korzeniowym roślin kapustnych. Nicienie w glebie żyją dość powszechnie. Można wyróżnić nicienie które, uszkadzają rośliny ale również takie które żerują na różnych stadiach larwalnych owadów. Nicienie pożyteczne naturalnie występują również w glebie ale jest ich tak mało, że niestety nie mają dużego wpływu na znaczące zmniejszenie populacji szkodników w glebie. Tak więc ich introdukcja może znacznie wpłynąć na zmniejszenie populacji np. śmietek. Nicienie stosujemy w trakcie produkcji rozsady. Dozujemy je wraz z wodą do podlewania w skutek czego zasiedlają one bryłę korzeniową roślin. Do zwalczania śmietek możemy używać kilku gatunków nicieni. Jedne gatunki będą sprawdzać się lepiej wtedy kiedy jest chłodno czyli w nasadzeniach wiosennych, a inne mogą być bardziej przydatne w warunkach kiedy jest gorąco. Nicienie w rozsadzie warzyw kapustnych bez pożywienia mogą żyć do 3 tygodni. Nicienie zasiedlające okolice korzeni kapustnych wnikają do ciała larw śmietek różnymi drogami. W ciele zaatakowanych owadów nicienie pozostawiają symbiotyczne bakterie, które rozpuszczają tkanki swojego gospodarza. Do zwalczania śmietki można używać dwóch gatunków nicieni. Są to nicienie szukające swoich ofiar, a drugi to nicień mniej mobilny w glebie tzw. czekający. Drugi gatunek z tego powodu ma większe ilości materiałów zapasowych w swoim ciele. Obydwa gatunki nicieni są polifagami i nie żywią się tylko larwami śmietek. Drugi gatunek potrafi przetrwać w glebie bardziej niekorzystne warunki takie jak susza czy też wysokie temperatury. Może przetrwać nawet w glebie o temperaturze do 31oC. Stosowanie nicieni to przede wszystkim podlewanie rozsady, ale według Pani Małgorzaty zwiększenie dawki nicieni i wykonanie oprysku na rośliny przy dużej ilości wody, a następnie spłukanie ich do gleby z liści deszczownią przyniesie dobre rezultaty.
Specyficzne produkty w uprawie brokuła
Następnie parę słów o technologii powiedział Karol Majchrowski reprezentujący firmę Cosmocel zostało wykonanych w sumie 6 zabiegów z wykorzystaniem preparatów takich jak: Maxi Grow, Barrier Si-Ca, MiteMine oraz D-Fens GR. Do każdego zabiegu został dołączony adiuwant Inex-A. koszt takiej technologii to około 1500 zł na hektar.
Barier Si-Ca to zabezpieczenie mechaniczne. Produkt zawiera wapń i krzem. Duża zawartość wapnia w produkcie może pomóc również w dokarmianiu roślin tym pierwiastkiem kiedy nie musimy używać produktów zawierających azot i wapń. Produkt łatwo się miesza z innymi środkami ochrony roślin. Barier Si-Ca to oddziaływanie mechaniczne. Dobre wysycenie tkanek nie tylko ogranicza żerowanie młodych gąsienic motyli, ale także wpływa na trwałość produktu po zbiorze.
Mite Mine jest to produkt regulujący ilość szkodników tak aby populacja nie zagrażała naszym plonom. Produkt ten nie służy do zabijania szkodników. Wymaga pewnej regularności a także nie załatwia tematu wszystkich szkodników. To zostało zauważone w przypadku piętnówki, ale szkodnik ten nie wgryza się do róży tylko pozostaje na liściach. W przypadku kiedy nie stosujemy Mite Mine niestety gąsienice żerują w róży czy też w główkach kapust. Mite Mine jest zarejestrowany jako nawóz wapniowy, ale zawiera także wyciągi roślinne, które działaj na fizjologię roślin. Rośliny produkują po oprysku substancje, które utrudniają zasiedlanie przez szkodniki. W czasie stosowania tego produktu muszą być odpowiednie warunki pogodowe. Jeżeli chodzi o temperatury to dopuszczalny jest dość szeroki zakres, natomiast trzeba zwracać uwagę na wilgotność powietrza, która powinna się wahać w przedziale od 45 do 85 %. W testach okazywało się, że jeżeli nie trafiono z wilgotnością powietrza w wymienionym przedziale to nieznacznie spadała skuteczność zabiegu. Produkt działał ale niestety słabiej. Produkt nie pozostawia żadnych pozostałości. Można go stosować również w uprawie cebuli na wciornastka tytoniowca. Na kapustnych dobrą skuteczność odnotowano w stosunku do mszyć, mączlików i tantnisia, ale również do śmietki kapuścianej żerującej w róży.
D-Fens GR to produkt zabezpieczający przed chorobami bakteryjnymi. Wspiera również roślinę energetycznie budując lepszy plon. Produkt nie stanowi problemu pod kątem pozostałości. Niestety aby dobrze działał należy go stosować regularnie na chronionej plantacji z pewnym wyprzedzeniem przed pojawieniem się zagrożeń.
Maxi Grow to typowy stymulator wzrostu. Ma on wzmacniać roślinę w trudnych sytuacjach środowiskowych. Ma również przyśpieszyć uprawę i utrzymać potencjał produkcyjny odmiany.
Inex-A to adjuwant zmniejszający napięcie powierzchniowe cieczy, ale także potrafi rozpuszczać woski roślinne co przyśpiesza wchłanianie innych produktów. Ze względów na działanie na woski roślinne dobrze jest go przeplatać z produktami odbudowującymi tą naturalną barierę ochronną roślin.
Nowy produkt, który niebawem uzupełni ofertę firmy to Rootex. Jest to typowy produkt do wsparcia ukorzeniania się roślin. Produkt działa bardzo szybko na rozwój systemu korzeniowego rozsad. W produkcji rozsad można go stosować w dwóch aplikacjach solo lub w mieszaninie z D-Fens GR.