Wzrastająca temperatura powietrza i gleby pozwala na rozpoczęcie siewów cebuli. W niektórych regionach Polski cebule są siane już od drugiej połowy marca, jednak w większości kraju siewy rozpoczęły się z początkiem kwietnia. W uprawie cebuli kluczowe jest, by na etapie przygotowań do siewu producent był pewny właściwego doboru stanowiska (względem zmianowania, odczynu oraz stosowanych herbicydów w poprzednich uprawach – nawet w ostatnich 2 latach).
Reklama
Termin i technika siewu nasion
Termin wysiewu nasion należy dostosować nie tylko do temperatury gleby, ale również do typu wysiewanej cebuli. Minimalną temperaturą gleby potrzebną do wschodów jest 6ºC, ale w takich warunkach trzeba liczyć się z wydłużonymi wschodami, a rośliny są wtedy bardziej narażone na atak patogenów chorobowych. Cebule w typie Rijnsburger należy wysiewać pomiędzy 25 marca a 15 kwietnia, natomiast w typie hiszpańskim nieco później – 5 – 20 kwietnia, co zmniejszy ryzyko jarowizacji cebul w tym typie.
Aktualną temperaturę w swojej okolicy sprawdzisz na: www.agro.basf.pl
Siew należy wykonać w glebę dobrze uprawioną ze spulchnioną jej wierzchnią warstwą. Odpowiednia uprawa wpłynie na właściwe podsiąkanie wody oraz ułatwi umieszczenie nasion na jednakowej głębokości. Głębokość siewu należy dostosować do rodzaju gleby – na cięższych zaleca się wysiewać na ok. 2,5 – 3 cm głębokości, z kolei na lżejszych nieco głębiej – 3 – 4 cm.
Herbicydy po siewie cebuli
Po siewie warto wykonać doglebowy zabieg herbicydowy. Standardem w uprawie cebuli z siewu jest stosowanie substancji czynnej – pendimetaliny – w terminie bezpośrednio po siewie (do kilku dni od siewu). Rekomendujemy zastosowanie w tym celu produktu Stomp® Aqua 455 CS opartego właśnie o tą substancję aktywną. Stomp® Aqua 455 CS charakteryzuje się większym stężeniem substancji czynnej, dzięki czemu stosuje się mniej produktu oraz w odróżnieniu od produktów zawierających pendimetalinę w formulacji koncentratu emulsji (EC), Stomp® Aqua 455 CS bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, nie pozostawiając trudnych do zmycia śladów. Zawdzięcza to nowoczesnej formulacji opartej o zawiesinę mikrokapsuł (CS).
Zespół BASF Polska, Dział Crop Protection
Maciej Wita
Marcin Chojecki