Forum Doradców Warzywniczych jakie odbyło się 5 grudnia w Warszawie pozwoliło podsumować miniony sezon w uprawie warzyw oraz podyskutować na tematy związane z ochroną warzyw. Inicjatorem tych spotkań jest firma Bayer, która poprzez takie właśnie właśnie spotkania w gronie ekspertów przekazuje najnowsze informacje o wprowadzanych na rynek produktach oraz najskuteczniejszych możliwościach ich wykorzystania w praktyce.
Rozpoczynając grudniowe spotkania w ramach FDW Radosław Suchorzewski z firmy Bayer przypomniał o zmianach w portfolio i nowościach wprowadzanych na rynek. Jedną z nich jest nowy herbicyd Bandur 600 SC (aclonifen 600 g/l), zarejestrowany do zwalczania chwastów w takich uprawach jak ziemniak, marchew, pasternak, pietruszka, cebula z siewu, czosnek oraz groch zwyczajny, słonecznik i kminek zwyczajny (więcej na temat tego herbicydu w oddzielnym artykule).
Zupełna nowością, która zaistnieje na rynku w 2019 roku jest nowy insektycyd Sivanto 200 SL. Zawiera substancję czynną w postaci flupyradifuron która działa na układ nerwowy szkodników. Stworzenie flupyradifuronu zostało zainspirowane naturalnym związkiem – stemofoliną – izolatem od Stemona japonica , rośliny leczniczej, która rośnie głównie w południowo-wschodniej Azji. Stemofolina jest alkaloidem o ekscytujących właściwościach owadobójczych. Produkt przeznaczony jest do zwalczania mszyc, miodówki, mączlika oraz owocnic w takich uprawach jak jabłoń, grusza i chmiel a z grona warzyw tylko tych uprawianych pod osłonami czyli pomidora, papryki, oberżyny i ogórka oraz roślin ozdobnych. Również zarejestrowany został do zwalczania mączlika w uprawach truskawek pod osłonami. Polska jest już kolejnym krajem który wprowadza ten preparat do obrotu. Jest on już stosowany w Brazylii, USA, Meksyku, Chinach, Francji, Włoszech, Ganie, Korei, Indiach i Holandii.
Sivanto 200 SL ma działanie systemicznym i translaminarne, bardzo szybko wnika do rośliny a efekt widoczny już po 2-3 godzinach od zastosowania (u mszyc obserwowane zatrzymanie wydzielania spadzi). Preparat przyjazny dla organizmów pożytecznych może być stosowany w programach z wykorzystaniem biologicznych metod ochrony. Dzięki systemicznemu i translaminarnemu działaniu produkt jest bardzo skuteczny w zwalczaniu szkodników, które żerują po spodniej stronie liści i są często trudne do zwalczania przy użyciu środków kontaktowych (np. mszyce czy mączlik).