Początki jesieni to tradycyjny czas przeglądu asortymentu firm nasiennych na polach kapusty na północ od Krakowa. Także i w tym roku przy okazji Charsznickich Dni Kapusty można było zapoznać się z ofertą odmian dostępnych na krajowym rynku. W gospodarstwie Damiana Micyka w Szarkówce swe poletka pokazowe zorganizowała firma Hazera. Jej przedstawiciel, Piotr Manista, opowiedział o ofercie firmy główny nacisk kładąc na nowości, które dobrze rokują w polskich warunkach uprawy.
Do kiszenia, na surówki i nie tylko
Jedną z odmian, które wyróżnił, był Tyson F1. To kapusta o 120 dniowym okresie wegetacji. W zagęszczeniu 25-27 tys. szt./ha odmiana ta tworzy główki o masie 5-6 kg. Dzięki temu plon jest wysoki a surowiec na krajankę bardzo dobrej jakości. Tysona F1 można sadzić jednak także i pod koniec czerwca w zagęszczeniu 35-40 tys. szt./ha. W takich warunkach główki będą mieć masę 2-3 kg. Plon z takich właśnie późniejszych nasadzeń przechowywać można do marca i sukcesywnie kolejne partie zagospodarowywać. Kapusta ta ma cienki liść, jest idealna do kiszenia – mówił P. Manista.
Campbell F1 to odmiana pozwalająca na uzyskanie główek o masie 3-4 kg po upływie ok. 140 dni. To wariant w typie Abel F1, jedynie nieco wcześniejszy. Kapustę tę można uprawiać z myślą o maksymalnie długim przechowywaniu, nawet do końca kwietnia. Bardzo gruba woskowa okrywa sprzyja zachowaniu dobrej zdrowotności, wciornastki preferują żer na innych odmianach.
Stożkowe i płaskie
Hazera w swej ofercie posiada także odmiany kapust o główkach o niestandardowych kształtach. Są to na przykład kreacje Callaway F1 czy Monarchy F1. Pierwsza z nich to kapusta płaska, dobra na gołąbki czy surówki. Jej okres wegetacji to 70-75 dni. Druga z wymienionych odmian przyjmuje kształt stożkowy, a dojrzałość zbiorczą osiąga po takim samym okresie, a więc po ok. 70 dniach. To ciekawy wariant dla plantatorów, którzy na tego typu produkt posiadają zbyt.
Więcej o wymienionych odmianach można dowiedzieć się oglądając poniższy film:
Marchew także ważnym kierunkiem hodowlanym Hazery
W gospodarstwie Damiana Micyka podczas Charsznickich Dni Kapusty można było także zapoznać się z kilkoma odmianami marchwi, które ten gospodarz uprawia. Rosły tam odmiany Speedo F1, Subito F1 oraz Polydor F1. Zaprezentowany został także sprzęt do zbioru tego gatunku. Firmy uczestniczące w wydarzeniu zorganizowały swe stoiska, gdzie można było odbyć rozmowy z ich przedstawicielami:
Dezyderiusz Mietlicki na stoisku firmy Carbohort Prezentacja odmian warzyw firmy Hazera Kapusta odmiany Castro F1 Odmiana Newton F1 Odmiana Satie F1 Tyson F1 – odmiana do kiszenia Kombajn do zbioru mrachwi Maszyna marki Dewulf Marchew odmiany Polydor F1 Marchew Polydor F1 Marchew odmiany Speedo F1 Marchew Speedo F1 Marchew odmiany Subito F1 Marchew Subito F1