Syngenta to jeden z wiodących producentów nasion warzyw chętnie uprawianych w Polsce. Przedstawiciele firmy często pojawiają się na spotkaniach z plantatorami by służyć radą, odpowiedzieć na pytania. W Sarnowie na imprezie, której gospodarzem była firma Mularski Syngentę reprezentował Władysław Tokarczyk.
Odmiany brokułów
Na nadchodzący sezon szykuje się nieco nowości, ale także oferowane będą sprawdzone już odmiany. Na szczególną uwagę zasługują nowe odmiany brokuła – Besty F1.
Jest wczesna, jej okres wegetacji trwa 65-70 dni. Dobrze spisuje się w nasadzeniach wiosennych i letnich, ale wysokie plony daje także latem. Polecana jest do uprawy z przeznaczeniem na świeży rynek. Ma intensywnie zielony kolor, rośliny nie tworzą odrostów bocznych. Warto zainteresować się także Monrello F1.
Można tę odmianę sadzić najpóźniej do 5 lipca, bezpieczniej do 25 czerwca. Okres wegetacji to 85-90 dni. Uprawiając Monrello F1 można liczyć na obfite zbiory różyczki. Odmiana Batory F1 po pewnej przerwie znów dostępna jest w Polsce. Ta odmiana ma uniwersalną charakterystykę, więc można te brokuły sprzedawać zarówno na świeżym rynku jak i do zakładów przetwórczych.
Odmiany kalafiorów
Nowa odmiana kalafiora jest Speedstar F1. Okres wegetacji to 52-56 dni. Najlepiej udaje się w uprawie tunelowej. Róże są białe, o wyrównanym kształcie i masie. Zbiór jest skoncentrowany, odmiana przeznaczona do sprzedaży na świeżym rynku. Odpowiednio wsadzone i dopilnowane rośliny będą gotowe do wycięcia na długi weekend majowy o ile pogoda będzie mieć przynajmniej przeciętny przebieg. Przeważnie 5-7 maja jest terminem realnym dla większości plantatorów – mówił Władysław Tokarczyk.
Odmiana Bering F1 odznacza się doskonałym okryciem róży. W uprawie pod płaskimi osłonami plon można uzyskać już nawet pod koniec maja maja. Almagro F1 odznacza się tolerancją na przebarwienia antocyjanowe. Róże są białe, bardzo zwięzłe. Rośliny maja silny wigor, a róże wysoka jakość. To odmiana uniwersalna. Róże rosną duże, dobrze znoszą warunki polskiego lata.
Udany debiut na polskim rynku zaliczyła odmiana Guideline F1. Okres wegetacji jest dość krótki, średnio ok. 73 dni. To wyrównany, ciężki kalafior, który można uprawiać w różnych terminach wydłużając okno zbiorcze z przeznaczeniem głównie na świeży rynek. Gohan F1 lepiej udaje się raczej w nasadzeniach z przeznaczeniem na zbiór jesienny, choć udaje się także w innych miesiącach sezonu. Jego największą zaletą jest wysoka zdrowotność. Daje bardzo obfity plon różyczki, więc chętnie przyjmują go zakłady przetwórcze.
Kapusta ważną pozycja w asortymencie firmy
Gallican F1 to odmiana wczesno-średnia. Wykształca główki o masie 3,5-5 kg, bardzo zbite i okrągłe. Można opóźnić zbiór pozostawiając kapustę niewyciętą w polu. Inną odmianą wymienioną przez prelegenta w Sarnowie był Prodikos F1. To kapusta dobra do przechowywania. Rośnie dość długo, ok. 140 dni. Dobrze plonuje nawet w przypadku opóźnionego sadzenia. Cechuje ja wysoka odporność na Fusarium. Zielonor F1 to typowa odmiana do przechowywania z dużą ilością zielonego liścia. Główki są kuliste, mają masę 3,5 – 4 kg. Jest odporna na stresowe warunki. Za Odrą popularna odmiana jest Storidor F1. To także odmiana pozwalająca na bardzo długie przechowywanie. Główki są tu jednak nieco mniejsze i mają masę 2,5-3,5 kg – jest to typowa kapusta do marketów. Średnio wczesną odmianą jest Rington F1. Bardzo tolerancyjna, szybko rosnąca, idealna do kwaszenia. Novoton F1 daje duże i ciężkie główki. Można w jej przypadku osiągać rekordowe zbiory surowca do kwaszenia. Pojedyncze główki mogą osiągać masę do 8 kg, choć zdarzały się nawet dwukrotnie cięższe. Najwcześniejsza kapusta włoska w ofercie Syngenta to Preludium. Daje główki o masie 1,2 – 1,5 kg po okresie wegetacji wynoszącym 55-60 dni. Zapewniającą ciągłość dostaw wczesnych po Preludium jest odmiana kapusty włoskiej jest Atlanum F1. Sprawdza się w rożnych warunkach uprawy, zarówno w gruncie jak i pod osłonami.
Inne interesujące propozycje
Cukinia odmiany Rhodos F1 wykształca owoce o ciemnozielonym kolorze. Dzięki wyrównanemu kształtowi poleca się ją głownie na rynek świeży. Może być uprawiana w gruncie jak i w tunelach. Interesującą odmiana pora jest Mercurian F1, który udaje się w tunelach i przez cały sezon w uprawie polowej. Zdarzyło się, że plony wynosiły 80 t/ha. W gronie odmian cebuli Władysław Tokarczyk wymienił odmianę Rijnsburger 5, która pozwala na przechowywanie nawet do czerwca, a więc na uzyskanie wyższych cen. Cruisader F1 to uniwersalna papryka, która udaje się w niskich tunelach i gruncie. Jest wczesna, ma grubą ściankę.