Nowe odmiany warzyw w ofercie firmy Bayer

Konferencja prasowa firmy Bayer 02.03.2022

W dniu 3 lutego firma Bayer zorganizowała internetową konferencję prasową. Wiodącym wątkiem były zagadnienia związane z rolnictwem zrównoważonym. Poruszane były jednak inne jeszcze ważne tematy. Mowa była m.in. o nowych odmianach warzyw polowych. Konferencja prasowa firmy Bayer posłużyła jej organizatorom do przekazania informacji m.in. o nowych i rekomendowanych wariantach do produkcji papryki gruntowej, kalafiorów, brokułów, marchwi, cebuli i ogórków.

Coraz większe zapotrzebowanie na żywność

Antoine Bernet, Bayer

Pierwszym z prelegentów był Antoine Bernet z działu Crop Science firmy Bayer. Mówił o znaczeniu bioróżnorodności, zwłaszcza w kontekście widocznych zmian klimatycznych. Stosunkowo ciepły styczeń rodzi pytania o przyszłość wyników produkcyjnych notowanych w gospodarstwach Polsce. Czy taki przebieg pogody nie zakłóci wegetacji i zdolności wydawania plonu przez rośliny? – zastanawiał się we wstępie prelegent. Zrównoważone rolnictwo to koncepcja, która musi być realizowana przez wszystkich interesariuszy. Zaangażowanie w dialog i transparentność działań to filary na jakich można opierać realizację zabiegów prowadzących do wykreowania nowoczesnego, wydajnego rolnictwa. Będzie ono lepiej przygotowane na zmiany regulacyjne prowadzące do m.in. minimalizacji liczby substancji aktywnych stosowanych na terenie UE do ochrony roślin. Ważnym elementem budowy przyszłości ogrodnictwa jest także wprowadzenie cyfryzacji rolnictwa. Jak najprecyzyjniejsze, dostosowane do potrzeb działania przyczynią się przede wszystkim do poprawy efektywności pracy ogrodnika, ale także eliminacji niektórych niepotrzebnych kosztów i nakładu pracy. A. Bernet wyliczył także kilka celów w zakresie ochrony środowiska naturalnego jakie przyświecają działaniom firmy Bayer. Zapewniał, że to bardzo ważne dla koncernu by nie szkodzić naturze podczas produkcji żywności.

Nowe odmiany warzyw

Anna Wojciechowska, Bayer

W gronie odmian cebuli Anna Wojciechowska z firmy Bayer poleciła do uprawę odmianę Saddleback F1. Jej okres wegetacji to 105 dni. Wykazuje duży udział zgrubień powyżej 60 mm w plonie ogólnym To wariant o uniwersalnym przeznaczeniu, w typie amerykańskim.

Carlano F1 to nowa odmiana marchwi. Zalecane zagęszczanie to 1,2-1,4 mln szt./ha. Jest bardzo tolerancyjna na wiele zagrożeń, więc polecana jest do uprawy nie tylko w farmach konwencjonalnych, ale także w gospodarstwach ekologicznych. Długość korzeni to 21-23 cm.

Nową odmianą kalafiorów w ofercie Seminis jest Lavaredo F1. To wariant do uprawy na zbiór jesienny. Róże są mocno okryte liśćmi, więc zachowują biel. To także odmiana zarówno do uprawy na cele przetwórcze (różyczkowanie) jak i z przeznaczeniem na świeży rynek.

Wśród brokułów oferowanych przez Seminis prelegentka wyróżniła SVBL0306 F1. Rośliny tej odmiany mają mocny wigor, są zdrowe. Różyczka jest drobna, atrakcyjnie prezentuje się wizualnie.

Do produkcji papryki polowej A. Wojciechowska poleciła odmianę Playmaker F1. Uzyskiwane z niej owoce są duże i ciężkie, a łączny plon okazały.

Seminis ma w swej ofercie także nową odmianę ogórka gruntowego – Madeira F1. Wyróżnia ją silny system korzeniowy, pozwalający roślinie poradzić sobie z przejściowymi stresami. Odmiana jest bardzo wczesna, można ją uprawiać pod osłonami, zwłaszcza w uprawach mniej zaawansowanych technologicznie. To kreacja dedykowana na świeży rynek.