Po zimowym mrozie, burzach i braku dostatecznego nasłonecznienia, na początku wiosny słońce pojawia się częściej. W większości gospodarstw sezon na szparagi rozpoczyna się pod koniec marca, sklepy są otwierane, a na Wielkanoc większość producentów z południowych Niemiec będzie sprzedawać szparagi. W środkowych i północnych Niemczech to szlachetne warzywo jest nadal nieco opóźnione z powodu nocnych przymrozków i braku słońca, więc na Wielkanoc można się spodziewać tylko niewielkich ilości.
Lekkie opóźnienia
Pomimo spodziewanej inauguracji sezonu szparagowego, zbiory w warunkach pandemii będą dużym wyzwaniem dla gospodarzy. W ramach przygotowań do sezonu wdrożono rozbudowane rozwiązania kontroli infekcji i higieny. Jednak wielu właścicieli gospodarstw obawia się niedostatecznego napływu pracowników do zbiorów z Europy Wschodniej w związku z przybierającymi na sile i skali ograniczeniami w wielu aspektach codziennego życia, jak choćby w przemieszczaniu się. Po doświadczeniach związanych z pierwszą blokadą gospodarki apelujemy do decydentów politycznych o zagwarantowanie wjazdu do kraju pracownikom oraz o przedłużenie możliwości krótkoterminowego zatrudnienia aby uniknąć konieczności wymiany personelu w trakcie sezonu, a tym samym zwiększonego ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa w gospodarstwach – mówi Simon Schumacher, prezes zarządu Stowarzyszenia Producentów Szparagów i Truskawek z Południowych Niemiec (Verband Süddeutscher Spargel- und Erdbeeranbauer eV).
Zima szparagom niestraszna
Mroźne zimowe dni wzmocniły rośliny, więc wschody były na dobrym poziomoe. Ekspert ds. Szparagów, dr Ludger Aldenhoff, podsumowuje pozytywnie minioną zimę i wzrost szparagów Chłodna pogoda w lutym miała pozytywny wpływ na szparagi, dlatego możemy spodziewać się produktu wysokiej jakości. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że ze względu na dobre prognozy pogodowe, większość plantatorów będzie miała w sprzedaży lokalne szparagi przed Wielkanocą i na Wielkanoc. – mówi naukowiec. Nils Kraushaar, doradca ds. Uprawy szparagów z Izby Rolniczej Dolnej Saksonii, również optymistycznie ocenia sezon. Obecnie w Dolnej Saksonii nadal mamy pochmurną pogodę i nocne przymrozki. Szparagi wystrzeliwują jednak, gdy tylko pojawi się słońce. Na Wielkanoc spodziewamy się, że będą one dostępne, choć tylko małych ilościach – informuje specjalista.
Sektor HoReCa ułatwia sprzedaż warzyw
Według Michaela Kocha, zastępcy kierownika działu i eksperta ds. Rynku szparagów w Agrarmarkt Informations-Gesellschaft (AMI), sezon zaczął się dobrze. Pierwsze szparagi zostały dobrze przyjęte przez rynek. Miłośnicy tych warzyw z utęsknieniem oczekiwali na pierwsze krajowe partie, by móc cieszyć się doznaniami skałkowymi. Z perspektywy plantatorów i handlowców, przebieg sezonu zależy oczywiście w dużej mierze od ponownego otwarcia branży gastronomicznej – informuje M. Koch. Według Agrarmarkt Informations-Gesellschaft wskaźnik samowystarczalności produkcyjnej szparagów w Niemczech wyniósł w zeszłym roku 85 procent. Jest to jedno z nielicznych warzyw produkowanych i spożywanych w tak dużym stopniu u naszych zachodnich sąsiadów. W 2020 roku popyt na szparagi białe i zielone kształtował się na poziomie 85% szparagów białych do 15% szparagów zielonych, przesuwając się o jeden punkt procentowy na korzyść szparagów zielonych. W tym sezonie także białe szparagi cieszyć się będą zdecydowanie większym zainteresowaniem.
Podsumowanie zeszłego sezonu
Według Federalnego Urzędu Statystycznego zbiory szparagów w Niemczech w 2020 r. Były o 10 procent niższe niż w poprzednim roku. Plon uzyskany w tym kraju wyniósł około 117 653 ton. Średnia z ostatnich 6 lat wynosiła zaś 123 700 ton szparagów rocznie. Oznacza to, że wielkość zbiorów w 2020 r. Jest o około 5 procent niższa od tej właśnie wieloletniej średniej. Obszar produkcji szparagów zmniejszył się o około 2 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, z 22 975 hektarów do około 22 409 hektarów.
Oprócz mniejszego areału uprawy, spadek wielkości zbiorów jest również spowodowany faktem, że w wyniku epidemii koronawirusa w niektórych regionach nieobecni byli zagraniczni pracownicy sezonowi, a zatem nie na wszystkich plantacjach pojawiła się wystarczająca liczba zbieraczy. W efekcie, przy plonowanie wyniosło 5,25 t/ha, co oznacza spadek o prawie 8 procent w porównaniu z rokiem 2019. W Niemczech w zeszłym sezonie było łącznie 1598 gospodarstw uprawiających szparagi (2019: 1660 gospodarstw), w których plantacje tego gatunku zajęły 25 880 hektarów (łącznie z młodymi roślinami), co odpowiada ok. 5 proc. mniejszej powierzchni upraw niż w 2019 r.
Źródło: freshplaza.com