Za nami warzywniczy sezon 2018. Momentami można było odnieść wrażenie że cofnęliśmy się do roku 2015 patrząc na przebieg pogodowy. Wczesna wiosna z wysokimi temperaturami i niską sumą opadów w wielu rejonach kraju odznaczyła piętno w uprawach warzywniczych.
Niekorzystne warunki pogodowe ograniczyły produkcję
Wiele plantacji niestety musiało zostać ponownie przesianych gdyż wschody nasion były mocno utrudnione. W przypadku rolników, którzy jednak zdecydowali się pozostawić uprawę było widać mniejszą obsadę roślin w stosunku do zakładanej. Również warzywa produkowane z rozsady odczuły wpływ niekorzystnych warunków pogodowych i stresów z nimi związanych. Po posadzeniu w miejsce stałe miały problem z prawidłowym funkcjonowaniem i aktywnym wzrostem. Dodatkowo wysoka presja szkodników i chorób nie ułatwiała życia zarówno roślinom jak i producentom. Szacuje się że rok 2018 to spadek produkcji warzywniczej o ok 10% z czego najwięcej start odnotowano w plonowaniu cebuli, buraków ćwikłowych oraz marchwi. Odpowiednio -14%, -11% i -10,5% względem ubiegłego roku. Ogórek i kalafior to spadek o 7,5%, a kapusta – 6%. Słabe plony i trud jaki włożyli rolnicy w tym sezonie w uprawę mogą nieco zrekompensować ceny które jak dotąd są okazałe.
Zadbać o wschody
Pracownicy firmy Timac Agro Polska starali się często bywać i obserwować co dzieje się na plantacjach warzywniczych w czasie całego sezonu. Odwiedzali pola ogrodników, gdzie stosowano technologię Timac Agro ale i kwatery, gdzie wdrażano inne rozwiązania i programy nawozowe. To pozwoliło doradcom i klientom ocenić różnicę jaką niesie za sobą stosowanie nawozów z biostymulacją. Różnice były widoczne w uprawach gdzie rolnicy zdecydowali się na użycie przed siewem nawozów z kompleksem Physio+, czy to w nawozie granulowanym czy też mikro granulacie. Aminopuryna zawarta w tym kompleksie istotnie przyczyniła się do lepszych wschodów i mocniejszej rozbudowy sytemu korzeniowego co w rezultacie w niekorzystnych warunkach środowiskowych i braku wody pozwoliło na przetrwanie i korzystanie z zapasów zgromadzonych w głębszych partiach gleby. Rośliny dzięki lepiej rozwiniętemu systemowi korzeniowemu miały również większą możliwość pobrania składników pokarmowych z gleby przez co wykazywały lepszy wigor i lepsze odżywienie co pozwoliło im dłużej prawidłowo funkcjonować i lepiej znosić stres związany z trudnymi warunkami.
Ważne dla rozsady
Istoty również wpływ było widać w uprawach warzyw produkowanych z rozsady na których zdecydowano się zastosować Fertiactyl Starter do podlania przed wysadzeniem. Produkt ten dzięki Zeatynie i Glicynie-Betainie przyczynił się do lepszego ukorzenienia rośliny ale zadziałał też silnie antystresowo co było widoczne na polu. Rośliny szybciej zaaklimatyzowały się w nowych, trudnych warunkach atmosferycznych i glebowych. Wykazywały lepszą witalność i energię do wzrostu niż te posadzone bez podlania Fertiactyl Starter. Produkt ten normalnie zalecamy również użyć po raz drugi na tydzień do dwóch już po wysadzeniu w miejsce stałe roślin natomiast muszą być zachowane odpowiednie warunki, takie jak odpowiednia wilgotność gleby której w roku 2018 miejscami zabrakło. Dlatego wszędzie tam gdzie było zbyt sucho nie aplikowaliśmy nawozu w polu.
Wzmocnić wigor roślin
W trakcie okresu wegetacyjnego widząc „zmęczenie” roślin szczególnie polecaliśmy naszym klientom ale też innym potencjalnym do których udało nam się dotrzeć i zobaczyć ich uprawy produkt Fertileader Vital. Jest to „bomba” energetyczna dla rośliny zawiera bowiem pakiet makro i mikro elementów. Dodatkowo nawóz ten wzbogacony jest o kompleks Seactiv czyli Glicynę-Betainę, IzoPentyl Adeniny oraz Aminokwasy. Glicyna-Betaina ma duży wpływ na środowisko antystresowe dzięki czemu roślina ma mniej przerw w działalności i swoim prawidłowym funkcjonowaniu, co pozwala jej na bezpieczny i ciągły wzrost. IzoPentyl Adeniny z kolei wpływa na lepsze pobieranie i transport składników odżywczych. Po wchłonięciu przez liście zwiększa transport składników pokarmowych i metabolitów o 35% poprawiając w ten sposób odżywienie narządów rosnących. Zastosowany zgodnie z zaleceniami przynosił widoczne gołym okiem rezultaty, a niejednokrotnie przyczynił się do przetrwania plantacji, która w końcowym rozrachunku wydała zadowalający plon. Cieszy fakt, że wielu nowych producentów zdecydowało się na wypróbowanie tego produktu i sami przyznają że Seactiv naprawdę działa i robi różnicę.
W trosce o kolejny sezon
Przed nami już niedługo kolejny sezon. Nikt nie wie co może nam przynieść. Doradcy Timac Agro Polska chętnie dotrą i wesprą producentów w każdych warunkach. Teraz zima – czas na szkolenia, podsumowania i spotkania z rolnikami. To również intensywny okres odwiedzin jak największej liczby producentów. W ich trakcie pobierane są próby glebowe w celu ułożenia najbardziej korzystnego programu nawożenia na przyszły sezon. Chcemy być blisko producentów, obserwować na bieżąco sytuację na polu, doradzać by na koniec móc wspólnie z Nimi cieszyć się z wysokich i dobrych jakościowo plonów.
Dlatego gorąco zachęcam do kontaktu z pracownikami Timac Agro Polska.
Karol Majchrowski
Główny specjalista ds. upraw warzywniczych