Uprawa tytoniu w niektórych regionach Polski wciąż jest popularna. Jedna z większych plantacji zlokalizowana jest na Podkarpaciu. W zakresie żywienia roślin wsparcie merytoryczne i produktowe zapewnia jej firma ICL. Nawożenie tytoniu to zagadnienie dość nowe dla specjalistów z tej firmy. Wyzwanie zostało jednak podjęte a efekty współpracy są obiecujące.
Zadbać o masę suszu
Są dwa czynniki na które należy zwrócić uwagę uprawiając tytoń. Pierwszym z nich jest kwestia maksymalnej obsady. Straty w uzyskiwanym plonie suszu wynikające z wypadów roślin mogą być liczone w setkach kilogramów na każdym hektarze plantacji. Przy cenie oscylującej wokół progu 13 zł za 1kg suszu to czyni bardzo dużą różnicę. Drugą sprawą jest budowa masy zielonej w taki sposób, by po wysuszeniu uzysk masy był zadowalający. Nawozy z serii Agromaster, których użycie sprawia, że uzdalnianie azotu jest stopniowe, korzystnie wpływają na rozwój tytoniu. Uwodnienie komórek liści nie jest wysokie, a wzrost suchej masy jest znaczący. Dzięki temu rośliny są zdrowe, nie ma na nich objawów chorobowych – informuje Andrzej Miąsko z ICL.
Nawożenie tytoniu specjalnie dedykowanym do tego celu produktem
Z myślą o podkarpackich producentach tytoniu nasza firma przygotowała nawóz Agromaster o składzie najlepiej odpowiadającym wymaganiom właśnie tego gatunku. Jego kompozycja NPK to 9-6-25. Posiada on także dodatek wapnia. Stosuje się go przed wysadzeniem rozsady na stałe miejsce. Dzięki spowolnionemu uwalnianiu się azotu rośliny są nim dokarmiane przez cały okres wegetacji – mówi A. Miąsko. Dodaje, że w zależności od potrzeb żywienie roślin w poszczególnych fazach rozwojowych można prowadzić przy pomocy produktów z serii Agroleaf Power. Mogą one być mieszane ze ś.o.r., co daje plantatorowi sposobność do oszczędzenia czasu. Sporządzając ciecz roboczą z preparatami Agroleaf Power warto dodać PeKacid. Zakwasi on ciecz roboczą, co polepszy przyswajalność mikroelementów. Ilość dodatku produktu jest uzależniona od pH wody wykorzystywanej do opryskiwania roślin. Najczęściej wystarcza dodanie 0,5-1 kg PeKacid-u do 1000 l wody. Po trzech latach doświadczeń w nawożeniu tytoniu dopracowaliśmy technologię i notujemy bardzo dobre wyniki produkcyjne w gospodarstwach współpracujących z nami plantatorów. Wszystkich tych, którzy też chcieliby mieć tak dobre rezultaty zapraszamy do kontaktu z nami – zachęca A. Miąsko. Więcej szczegółów strategii nawożenia tytoniu można poznać oglądając poniższy film: