fot. Wojciech Kopeć, Yara Poland, 30 lipiec 2016

Aktualnie (1 sierpień) najwcześniejsze odmiany cebuli z siewu załamały  szczypior  na takich plantacjach możemy powiedzieć, że raczej nie ma sensu wykonywać już jakichkolwiek zabiegów nawożenia dolistnego. Na pozostałych odmianach jeśli mamy szczypior w dobrej kondycji  można jeszcze zastosować nawożenie pozakorzeniowe.

W ostatniej fazie wzrostu cebuli standardem jest aplikacja nawozów wieloskładnikowych o przewadze potasu – z oferty Yara Polad będzie to Kristalon Pomarańczowy, FoliCare Potasowy lub YaraVita Safe K aplikowane w dawce 3 (kg/l)/ha. Tego typu nawozy wspomagają roślinę w okresie najintensywniejszego pobierania potasu w efekcie pomagają uzyskać wyższy plon oraz w walce z zasychającymi końcówkami szczypioru. Na zasychanie końcówek ma również wpływ problem z mobilnością wapnia – ponieważ jest on pobierany przez rośliny w sposób bierny tzn. z masowym przepływem wody. Cebula najefektywniej pobiera składniki z warstwy gleby do 10-12 cm, która w warunkach bez możliwości uzupełnienia wody bardzo szybko przesycha. Dodatkowo przy wysokich temperaturach i nadmiernej transpiracji woda i wapń ma najtrudniej dotrzeć do części roślin które są najbardziej odległe od korzeni. Do pozakorzeniowej aplikacji wapnia polecam saletrę wapniową – YaraLiva Calcinit w dawce 5 kg/ha stosowaną łącznie z koktajlem mikroelementowym  Superba Mikromix w dawce 0,5 kg/ha.

Cebula z załamanym już szczypiorem (Wojciech Kopeć, Yara Poland, 30 lipiec 2016)
Cebula z załamanym już szczypiorem (fot. Wojciech Kopeć, Yara Poland, 30 lipiec 2016)
Takie cebule, które mają pełen wigoru szczypior warto jeszcze nawozić pozakorzeniowo
Takie cebule, które mają pełen wigoru szczypior warto jeszcze nawozić pozakorzeniowo

Ze względu na pobieranie wapnia najważniejszym mikroelementem jest bor. Rośliny jeśli są komfortowo zaopatrzone w bor efektywniej pobierają wapń. Podstawą jest oczywiści wcześniej wykonane nawożenie posypowe wg wyników z analizy gleby w szczególności uwzględnienie w programie nawożenia dawek posypowych: saletr wapniowych (YaraLiva Tropicote lub Nitrabor), saletry potasowo wapniowej (Unika Calcium). Opóźniona dawka nawozów posypowych (nawet tych najlepiej rozpuszczalnych i najszybciej działających z Yara Poland) może nie zdążyć zadziałać, poza tym w przypadku azotu może spowodować: nadmierny rozrost szczypioru, problemy z jego załamywaniem utrudnić zakończenie wegetacji oraz brak odpowiedniej jakości przechowalniczej. W cebuli uprawianej „na worek” duże znaczenie ma odpowiednia jakość łuski – w tym kontekście bardzo istotna jest miedź, która pozwala uzyskać atrakcyjną pożądaną jej barwę i jakość. W tym celu poza zabiegami Superba Mikromix polecam zastosować YaraVita Miedź w dawce 0,5 l/ha – preparat ze względu na alkaliczny odczyn po pokryciu nim roślin (podobnie jak YaraVita Mangan F) poza dostarczeniem roślinie określonych składników ogranicza rozwój chorób grzybowych.

 

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie zostały opracowane zgodnie z najlepsza wiedza i doświadczeniem Yara. Yara nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowe i niezgodne z instrukcja stosowanie produktów Yara.

Treść niniejszej publikacji nie może być powielana lub rozpowszechniana w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia Yara. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne, logotypy i inne dane są chronione prawem autorskim i należą wyłącznie do Yara.