Przy zmieniających się warunkach produkcyjnych, ale też pogodowych uprawa ogórków gruntowych powinna być prowadzona z wykorzystaniem nawadniania kropelkowego i powiązanej z tym fertygacji. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie plantacji w dobrej kondycji, utrzymanie dobrej żywotności i w efekcie uzyskanie wysokich plonów.
Sebastian Przedzienowski z firmy Yara zwraca uwagę na odpowiedni dobór nawozów do nawożenia ogórka. Jeśli chodzi o wieloskładnikowe nawozy posypowe bezchlorkowe, na rynku jest około 18 podobnych produktów. Jednak tak naprawdę znacznie się różnią od YaraMila Complex, gdzie chociażby część fosforu zawartego jest tu w formie polifosforanów, z których fosfor jest dużo bardziej przystępny dla roślin niż z formy ortofosfoanowej. Podobnie jest w przypadku saletry wapniowej, gdzie YaraLiva Nitrabor, Tropicote w warunkach deficytu wody rozpuszcza się dużo szybciej niż inne nawozy azotowe, np. saletrzak. Do nawożenia pozakorzeniwoego warto wykorzystać nawozy z grupy Kristalon czy YaraVita. Ważną cechą Kristalonów w nawożeniu dolistnym jest wpływ na obniżenie się pH wody, a to ma przełożenie na lepszą przyswajalność dostarczanych składników pokarmowych dla roślin. Większość wód w Polsce ma wysokie pH. Przy stosowaniu Kristalonów w stężeniu 0,6% powoduje przeciętnie obniżenie pH cieczy o 1 – podkreśla Sebastian Przedzienowski.
Nawożenie poprzez fertygację ma wiele zalet i wcale nie jest takie trudne. Poprawnie prowadzona fertygacja powinna być oparta na analizie gleby, ale też wody. Dla utrzymania jak najlepszej przyswajalności podawanych składników pokarmowych ważne jest zapewnienie odpowiedniego pH pożywki, czyli 5,6-6. Podczas przygotowania pożywek z nawozów wieloskładnikowych istotne jest by stężony koncentrat miał pH nie niższe jak 3,5 – 4. Przygotowując pożywki bardzo ważne jest przestrzeganie kilku zasad dotyczących mieszania ze sobą poszczególnych produktów. Saletry wapniowej Calcinit nie należy mieszać z wieloskładnikowymi Kristalonami, Superbami (oraz innymi nawozami wieloskładnikowymi + mikro), siarczanem magnezu czy Krista MKP. Ważna jest też kolejność mieszania, gdzie np. saletra potasowa Krista K Plus nie powinna być rozpuszcza jako pierwsza ponieważ mocno schładza wodę i może utrudniać rozpuszczanie kolejnych produktów nawozowych. Nawozy używane do fertygacji powinny być dobrej jakości, dobrze rozpuszczać się w wodzie i nie pozostawiać osadów.