Na Kujawach uprawia się bardzo wiele gatunków warzyw polowych. Jednym z ważniejszych jest marchew. Zlokalizowane są tam duże plantacje, które w lata o sprzyjających warunkach uprawy są bardzo produktywne. Obecny rok budzi wiele trosk i niepewności. Skumulowały się w nim zjawiska, których wystąpienie w jednym sezonie było ciężkie do wyobrażenia. Najpierw w marcu i kwietniu panowała susza, potem w maju doskwierały chłody, a w czerwcu nad Polską przechodziły ulewny o gradobicia. Jak w takich warunkach poradzić sobie z nawożeniem? O tym opowie Sebastian Przedzienkowski z Yara Poland.
Niewyrównane wschody
Siew marchwi w kwaterze w której aktualnie się znajdujemy zrealizowany został w Wielkim Tygodniu. To był najwcześniejszy termin wysiewu marchwi w tym gospodarstwie i w ogóle jeden z wcześniejszych na Kujawach. Wiele plantacji zostało założonych już po Wielkiejnocy. Obserwujemy, że te wcześniejsze terminy siewu były jednak korzystniejsze. Wchody były szybsze i bardziej wyrównane. Tam, gdzie plantatorzy zwlekali z siewami obserwować można bardzo duże zróżnicowanie faz fenologicznych na jednym polu – informuje S. Przedzienkowski. Niewyrównane wschody to problem, który będzie mieć swe konsekwencje nie tylko w obszarze ochrony herbicydowej, ale także w kontekście nawożenia nalistnego. Ewidentnie łatwiej byłoby trafnie wytypować odpowiedni moment na zasilenie marchwi konkretnymi pierwiastkami, gdyby rośliny były na tym samym lub zbliżonym etapie rozwoju. Wielu plantatorów nie ma jednak tego komfortu w obecnym sezonie.
Jak zatem nawozić?
Nawożenie dolistne traktujemy uzupełniająco. Podstawą żywienia roślin jest aplikacja nawozów posypowych. Mówiąc kolokwialnie, roślina je pijąc. W każdym sezonie podając pierwiastki nalistnie można jednak poprawić pewne parametry, takie jak wybarwienie liści czy siłę ssącą korzeni. W tym roku dodatkowo ze względu na ulewne deszcze dochodzić może także do wypłukiwania niektórych pierwiastków z warstwy dostępnej dla korzeni. Stosując więc nawozy dolistne można precyzyjnie odpowiedzieć na aktualne zapotrzebowanie roślin, wspomóc je w rozwoju, zapewnić harmonijną wegetację – wyjaśnia S. Przedzienkowski. Yara Poland ma w swej ofercie kilka wartościowych produktów, które mogą okazać się pomocne w dalszej części sezonu. Wśród nich są nawozy z serii Kristalon, YaraLivaCalcinit, czy YaraVita Brassitrel Pro. Po co stosować te nawozy, kiedy i w jakich dawkach? O tym mówi ekspert z firmy Yara: