Projekt Kalafiorwa Demo Farma (KDF) realizowany w gospodarstwie Przemysława Golenia nie zwalnia tempa. W końcu maja odwiedziłem jedną z kwater w której trwają prace by przekonać się o stopniu rozwoju roślin i o tym jak znoszą niezbyt sprzyjające warunki uprawy. Na miejscu oczekiwali na mnie gospodarz i Michał Wojcieszek, przedstawiciel firmy Yara Poland.
Wbrew okolicznościom
Warunki uprawy kalafiorów wiosną 2023 roku z pewnością nie są optymalne. Najpierw mieliśmy chłodny kwiecień. Pierwsza połowa maja była okresem przymrozków porannych, a druga czasem suchej, słonecznej i wietrznej pogody. Pierwsze dni czerwca to kumulacja suszy i wyjątkowo późnych przymrozków które nastały w Polsce w miesiącu w którym rozpoczyna się kalendarzowe lato. Takie sytuacje wymagają od plantatora kunsztu by odpowiednio dobrać instrumenty i rozwiązania wspierające rośliny. A pamiętajmy, że wbrew okolicznościom cel KDF pozostaje niezmienny. Jest nim uzyskanie kalafiorów o różach premium, które będzie można skierować z powodzeniem na świeży rynek. Są takie sezony, kiedy jest po prostu trudno. To z jednej strony zagrożenie, a z drugiej szansa przede wszystkim dla tych, którzy mają zadbane plantacje. Czasem lepiej jest wyprodukować trochę mniej czy nawet nieco gorszego jakościowo produktu ale skierować go na rynek, którym rządzi wysoki popyt. W taki sposób uzyskać można lepszą stopę zwrotu. Jeżeli przebieg sezonu jest łatwy i wszystkie uprawy powiodą się każdemu, to najczęściej do czynienia mamy z nadprodukcją a zjawisko takie jest podwójnie niekorzystne. Po pierwsze ciężko jest wykonać wszystkie prace, łącznie z tymi związanymi z przygotowaniem towaru i jego sprzedażą na czas, a po drugie wypracowanie zysku pomimo sprzedaży dużych ilości pięknego towaru jest utrudnione albo i wręcz niemożliwe. Z rynku płyną sygnały, że kalafiorów w terminie letnim na rynku może być raczej mało, więc jeśli uda się je wyprodukować w dobrej jakości, to może pomimo okoliczności pierwsza część sezonu okaże się całkiem korzysta – mówił Przemysła Goleń.
Nawożenie dostosowane do potrzeb
Obaj panowie w kwaterze doświadczalnej odbyli niedługą rozmowę w trakcie której poruszyli wątki związane z aplikacją produktów nawozowych metodą pogłówną jak i dolistną. Pierwszym sposobem podawane są tu takie produkty jak YaraLiva Nitrabor czy Unika Calcium. Na liść kalafiory otrzymują zaś takie nawozy jak Kristalon Żółty, Kristaleaf Foto czy YaraVita Brassitrel Pro. W jakim celu i w jakich dawkach następują aplikacje? Tego dowiedzieć się można z poniżej załączonego materiału filmowego: