Paweł Glanowski z Bejo Zaden

Coroczne Dni Kapusty w Charsznicy gromadzą w północnej Małopolsce jesienią specjalistów od uprawy tego gatunku. Firmy oferujące nasiona organizują pokazy polowe, na których można porozmawiać także z fachowcami od ochrony czy żywienia warzyw. W gospodarstwie Anny i Jakuba Kruszec spotkałem się z przedstawicielem firmy Bejo Zaden Pawłem Glanowskim, który opowiedział mi o odmianach kapusty, które w tym sezonie sprawdziły się najlepiej. Obecny był tam także Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland. Podzielił się informacjami z zakresu żywienia kapusty.

Odmiany kapusty

W kolekcji zgromadziliśmy wiele odmian. Przy okazji posadzone zostały w różnych zagęszczeniach tak, by ustalić w jakiej obsadzie plon jest na optymalnym poziomie. Z tych kreacji na które szczególnie warto zwrócić uwagę jest Cyclone. Ta odmiana zrobiła furorę. Tam, gdzie problemem jest kiła kapustnych rekomendowałbym uprawę odmiany Report. – informował Paweł Glanowski. Kolekcja Bejo Zaden objęła bardzo szeroką gamę odmian kapusty. Były wśród niej wariacje dedykowane do zaopatrzenia sieci handlowych oraz kapusty czerwone.

Żywienie roślin

Lubię tę lokalizację m.in. dlatego, że jej właściciel dopiero drugi sezon stosuje produkty firmy Yara. Wcześniej nie miał doświadczeń z naszymi nawozami. Jednym z tych, które upodobał sobie szczególnie jest YaraLiva Nitrabor. To saletra wapniowa z borem. Jest ona nawozem bardzo dobrze rozpuszczalnym w wodzie. W warunkach rozdrobnienia gospodarstw, gdzie często nie ma ekonomicznego uzasadnienia dla budowy studni głębinowych, warzywa muszą radzić sobie zdane wyłącznie na opady atmosferyczne. Właśnie wówczas YaraLiva Nitrabor robi różnicę – mówił Wojciech Kopeć. Zaznacza, że prawidłowo odżywiona kapusta jest zbita i ciężka. Czasem na polu ciężko jest zaobserwować zróżnicowanie w plonowaniu spowodowane odmiennymi strategiami nawożenia. Jednak dobre produkty sprawią, że główki będą osiągać dużą masę.

Kilka porad i cennych informacji utrwalonych na filmie

Zdaniem Wojciecha Kopcia bor warto dodatkowo podać roślinie pozakorzeniowo. W ofercie firmy Yara znajdują się preparaty, których aplikacja nalistna jest efektywna i w wielu przypadkach uzasadniona. Interesujące rezultaty przyniosło także zastosowanie preparatu zawierającego kwas ortokrzemowy na etapie produkcji rozsady. Paweł Glanowski w swym wystąpieniu przed kamerą portalu warzywapolowe.pl wymienia zaś szereg odmian, których uprawę rekomenduje plantatorom z którymi współpracuje.

Zapraszam na film: