Spotkanie cebulowe do jakiego doszło w Liszkowie na Kujawach w zeszłym tygodniu posłużyło za sprzyjającą okoliczność do rozważań nad poszczególnymi zagadnieniami związanymi z uprawą cebuli. W tym gronie bez wątpienia ważne tematy to nawożenie i ochrona cebuli.
Nawożenie gleby przed siewem
W zakresie odżywienia cebuli radą służyli specjaliści z firmy Timac Agro. To właśnie produkty z tej firmy zostały ujęte w strategii nawożenia plantacji Wojciecha Wiecheckiego. O harmonogramie zabiegów nawożenia wizytowanej plantacji mówiła w Liszkowie Magdalena Banasiak z Timac Agro. Zaopatrzenie cebuli w składniki pokarmowe w tej kwaterze było procesem, który rozpoczął się przed siewem nasion. Zaaplikowano 400 kg/ha Eurofertil 33 N-Process. Produkt ten posiada bogatą kompozycję. Zawiera takie składniki jak 8% N, 8% P2O5, 17% K2O (w formie siarczanowej), 3% MgO, 29% SO3, 14% CaCO3. Ma on także mniejsze ilości mikroelementów. Chodzi tu o 0,1% Zn oraz 0,15% B. Rośliny do wzrostu pobudza substancja biostymulująca N-Process.
Fertygowanie plantacji
Gospodarz zdecydował się na wykonanie na polu instalacji fertygacyjnej. W związku z tym także i w ten sposób żywiono cebulę. Rozpoczęto 1 czerwca a ostatni zabieg przed spotkaniem wykonano 9 sierpnia. Gospodarz zapewniał jednak, że będzie chciał wykonać jeszcze jedną lub dwie aplikację pożywki przed zbiorem. Cebula załamała już szczypior, ale wciąż trwają starania o zwiększenie masy zgrubień. Przez pierwsze dwa tygodnie podawano nawóz KSC I (żółty). Zawiera on makroelementy w kompozycji NPK 14 – 40 – 5 i dodatkowo 13% SO3. Posiada też dodatki mikroelementów: 0,1% B , 0,05% Cu , 0,1% Fe , 0,01% Mo oraz 0,1% Zn. Następne 5 tygodni to cykliczna aplikacja KSC V (różowy) z KSC VII (perłowym). Pierwszy z nich posiada pełną kompozycję NPK (18-16-42) i mikroelementy. Drugi nie zawiera fosforu i dodatku mikropierwiastków. Ma jednak w swym składzie 20% CaO.
Ochrona fungicydowa plantacji
O tym zagadnieniu mówił Radosław Suchorzewski z firmy Bayer. Strategia ochrony fungicydowej ułożona została w oparciu o kilka różnych produktów w taki sposób, by zapewnić rotację substancji aktywnych, a tym samym wysoką skuteczność. Pierwszy zabieg wykonano 6 czerwca aplikując mankozeb. Dziesięć dni później gospodarz wykonał oprysk preparatem Luna Experience 400 SC w dawce 0,5 l/ha. Pod koniec czerwca aplikowano także metalaxyl M z mankozebem w dawce 2,5 kg/ha. W lipcu na plantacji wykonano 4 zabiegi fungicydowe. Najpierw zastosowano Infinito 687,5 SC w dawce 1,6 l/ha. Dwukrotnie w dawkach 1l/ha, w dniach 11 i 26 lipca podano Fandango 200 EC. Aplikacje zostały rozdzielone opryskiem Luna Experience 400 SC. Ten zabieg wykonano 17 lipca. Zastosowano taką dawkę jak miesiąc wcześniej. Produkty firmy Bayer aplikowano w połączeniu z innym preparatem zawierającym mankozeb w dawce 2 kg/ha.
Nawożenie i ochrona cebuli – ocena efektywności
Generalny stan plantacji Wojciecha Wiecheckiego w dniu 10 sierpnia był dobry. Nawożenie i ochrona cebuli to czynniki, których efektywność w pełni ocenić można dopiero po zbiorach. Póki co, można jedynie stwierdzić, że te zapowiadają się bardzo obiecująco. Z problemów, które uwidoczniły się na plantacji na pierwszy plan wysuwa się żerowanie wciornastków. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi ich populacji jest stosowanie nawadniania kropelkowego. Tam, gdzie korzysta się z deszczowni istnieje możliwość wypłukania przynajmniej części szkodników z roślin. Pewnym wyzwaniem, nie tylko na tej plantacji, w 2018 roku okazało się stemphylium. Choroba ta atakowała plantację, jednak dzięki umiejętnie skomponowanej strategii udało się utrzymać ją w ryzach i nie wydaje się, by przyczyniła się do powstania znacznych szkód. Tylko na niektórych roślinach zaobserwowano objawy alternariozy. Ma ona charakter następczy i poraża te rośliny, które już wcześniej borykały się z innymi zagrożeniami. Reasumując, wygląda więc na to, że nawożenie i ochrona cebuli prowadzone były właściwie. Jeśli stawki za plon okażą się przyzwoite, to zwiedzana w Liszkowie kwatera pozwoli zarobić.
Czytaj również: