W dniu 16 lutego w siedzibie firmy ICL Polska w Warszawie odbyło się spotkanie na którym przedstawiciele podmiotu zaprezentowali najważniejsze produkty znajdujące się w ofercie sprzedażowej. Omówione zostały także wyniki doświadczeń przeprowadzonych z ich użyciem na plantacjach warzyw polowych.
Najważniejsze produkty
Firma ICL oferuje swym klientom trzy grupy nawozów: dolistne, do fertygacji i o kontrolowanym uwalnianiu składników. Do pierwszej grupy należą Agroleaf Power i Agroleaf Special Zn i Mn. Produkty z gamy Agroleaf Power występują w 6 odmiennych formulacjach: zrównoważony NPK 20-20-20 i o przewadze poszczególnych pierwiastków, a więc azotowy, fosforowy, potasowy, magnezowy, wapniowy. Produkty te cechują się także właściwościami biostymulacyjnymi. Agroleaf Special to produkty zawierające czyste, schelatowane mikroelementy. Cynk jest szczególnie ważny w uprawie ziemniaków, zaś mangan odgrywa ważną rolę w uprawie nie tylko ziemniaków, ale i warzyw kapustnych oraz krzewów owocowych.
W grupie nawozów przeznaczonych do fertygacji znajdują się Agrolution, Solinure i Select. Nawozy Agrolution są dostępne w dwóch wariantach – do wody twardej Agrolution pHLow i do wody miękkiej – Agrolution Special. Dostosowanie składów do rodzaju wody podnosi przyswajalność składników w przypadku wody twardej lub umożliwia skuteczne uzupełnienie niedoborów wapnia i magnezu, częstych w wodzie miękkiej (deszczówce). Dodatkową korzyścią płynącą ze stosowania nawozów przeznaczonych do wody twardej, jest ograniczenie odkładania się wapiennych osadów w systemach nawadniających, dzięki obniżeniu pH roztworu. Obie linie produktów to nawozy wieloskładnikowe, zawierające makro i mikroelementy. Nawozy Solinure zostały opracowane z myślą o uprawach roślin wrażliwych na chlorki pod osłonami i w otwartym gruncie, zaś Solinure FX dedykowany jest uprawom polowym takim jak na przykład kapusta, buraki czy pomidory. Występują one w 14 różnych składach, więc w zależności od potrzeb każdy może wybrać rozwiązanie najbardziej optymalne. Pojedyncze nawozy z grupy Select, całkowicie rozpuszczalne w wodzie, dostarczają wybrany składnik lub mogą być łączone z produktami z serii Agrolution lub Solinure. Dzięki temu można opracowywać zupełnie nowe składy, dostosowane do bieżących potrzeb. Selekt MPK zawiera 86% czystego fosforu i potasu, zaś Selekt MAP daje doskonałe rezultaty w początkowej fazie uprawy. W grupie Select warto zwrócić uwagę na nawóz PeKacid – fosforowo-potasowy, który dzięki silnym właściwościom zakwaszającym i obniżaniu odczynu roztworu, poprawia dostępność i przyswajalność składników pokarmowych. Dodany do oprysku środkami ochrony roślin podnosi ich skuteczność. Ułatwia utrzymywanie systemów nawadniających w czystości oraz przedłuża ich żywotność Charakteryzuje się bardzo wysoką rozpuszczalnością w wodzie, która w temperaturze 20 stopni Celsjusza wynosi 670g/l. Wyjątkową cechą PeKacid jest możliwość mieszania go w jednym zbiorniku z nawozami wapniowymi i magnezowymi. Działanie czyszczące tego nawozu jest tak intensywne, że skutecznie odblokowuje elektrozawory i pozostałe elementy systemu nawadniającego. 1% roztwór ma pH 2,2, więc wystarcza krótkie płukanie roztworem 0,3-0,5% przez 15 minut, potem 15 minut czystą wodą – zaleca Tomasz Pisulewski, Doradca Techniczny w ICL Polska. Dodaje, że nawóz ten jest doskonałym rozwiązaniem dla plantatorów borówki, którzy korzystają z wody studziennej o wysokim pH, twardej i z wysoką zawartością dwuwęglanów, gdy dalsze stosowanie kwasu azotowego nie jest już możliwe.
W gronie nawozów o kontrolowanym uwalnianiu składników pokarmowych wymienić trzeba linię Agromaster i Agroblen, działające od 2-3 nawet do 5-6 miesięcy. Pierwsza z nich to 15 produktów o zróżnicowanych składach z których 4 są nawozami chlorkowymi. Mogą one być stosowane posypowo lub rzędowo w odległości 10-15 cm od roślin, które są dokarmiane przez cały deklarowany okres działania nawozu. Agroblen może być stosowany raz w sezonie punktowo lub rzędowo. W początkowym okresie uwalnia mniej składników, a później więcej, co jest dostosowane do potrzeb uprawy.
Wyniki doświadczeń z ostatnich dwóch lat
Nawozy otoczkowane, a więc o kontrolowanym sposobie uwalniania składników są dopiero wprowadzane na polski rynek do upraw ziemniaków. Firmie zależy jednak na tym, aby znalazły się one w jej ofercie. Pozytywne wyniki ich stosowania uzyskano w doświadczeniu przeprowadzonym w Rumunii, w miejscowości Covasna, na terenie gospodarstwa S.C. Romion Agri & C.o. SRL. Zastosowano tam nawóz Agromaster 19-5-20+4MgO+19SO3. Wysokość plony osiągnęła poziom 56,5 t/ha, o 14,6 t więcej niż w kwaterze porównawczej, nawożonej w tradycyjny sposób. Przełożyło się to na wzrost zyskowności wynoszący w przeliczeniu ponad 3300 zł z 1 ha.
W gospodarstwie Zdzisława Kaczmarczyka w uprawie ogórka odmian ‘Bursztyn F1’ oraz ‘Platina F1’ plony sięgnęły pułapu 96t/ha, co przełożyło się na różnice w przychodzie z 1 ha wynoszącą prawie 33,5 tys. zł wobec kwatery kontrolnej, nawożonej w tradycyjnie sposób. Zastosowano tam program nawożenia opierający się o produkty z serii Solinure GT i Agroleaf Power.