Kukurydza cukrowa w Polsce w 2024 roku, według danych z ARiMW, uprawiana jest na ponad 14 000 ha. Zdecydowana większość tego areału przeznaczona jest pod produkcję dla zakładów przemysłowych. Są jednak regiony w Polsce jak np. Małopolska, gdzie kukurydzę cukrową w zdecydowanej większości uprawi się na świeży rynek. Szacuje się, że areał tej uprawy w tym regionie w 2024 roku przekroczył 500 ha.
W uprawie kukurydzy cukrowej, ważna jest wczesność, ale też stabilność dostaw przez cały okres podaży tego warzywa. Oczywiście niezwykle istotny jest również smak, a więc zawartość cukru. Z tym jakie odmiany kukurydzy cukrowej warto wybrać do produkcji, aby zapewnić sobie podaż przez możliwe długi okres czasu oraz jakie odmiany sprawdzają się w sprzedaży detalicznej rozmawiano 11 sierpnia w trakcie Dnia Polowego Kukurydzy Słodkiej w miejscowości Mniszów koło Nowego Brzeska.
Jak informował Maria Drosd z firmy Hazera, topowymi odmianami kukurydzy cukrowej z oferty firmy Hazera są Kiara F1 i Kinze F1. Z powodzeniem sprzedawane są zarówno na świeżym rynku jak też do przetwórstwa. Niezwykle ciekawe i dobrze oceniana przez plantatorów jest również Turbine F1, która jest jedną z najwcześniejszych na polskim rynku odmian kukurydzy cukrowej. Odmiana ta wyróżnia się także wysoką zawartością cukru, przez co jest wysoko ceniona przez firmę Amplus. Jak informował Tadeusz Kozyra repezentujący na szkoleniu firmę Amplus, odmiana ta miała kolby o jednym z najwyższych poziomów zawartości cukru (nawet powyżej 17,5–18oBrix), mierzonym na etapie kontroli jakości warzyw przyjmowanych do dalszej sprzedaży. Tak wysoki poziom cukru spowodowany jest też wczesnym terminem kwitnięcia, dzięki czemu nie przepyla się z kukurydzą pastewną. Jak informował T. Kozyra uprawa kukurydzy cukrowej bez zachowania odpowiedniej izolacji przestrzennej względem odmian pastewnych negatywnie wpływa na zawartość cukru w odmianach cukrowych jeśli te dwie kwitną w tym samym czasie.
Turbine F1 to odmian mająca okres wegetacji 68-70 dni. Wielu producentów dodatkowo skraca ten okres wysadzając tą odmianę z rozsady lub przyspieszając okres wegetacji poprzez stosowanie foli biodegradowalnej – informowała M. Drosd. Uprawiając tą odmianę, często udaje się skończyć jej zbiory przed kluczowymi lotami omacnicy prosowianki, która obecnie jest jednym z najgroźniejszych szkodników zagrażających uprawie kukurydzy. Odmiana ta, jak informowali plantatorzy obecni na szkoleniu, cieszy się tak dużym uznaniem, że praktycznie co roku brakuje wystarczającej ilości nasion tej odmiany, dlatego ważne jest odpowiednio wczesne ich zamówienie.
Kolejnymi ważnymi w uprawie odmianami kukurydzy cukrowej są Kiara F1 oraz Bullion F1, mające podobny do siebie okres wegetacji. Pierwsza z nich jest ceniona za uniwersalność i dobrą adaptację do zróżnicowanych warunków klimatycznych. Dlatego stała się jedną z najchętniej uprawianych odmian z przeznaczeniem na świeży rynek zaraz po odmianie Turbine F1 – informował Piotr Różański z firmy Hazera. Kiara F1 to odmiana o wysokim potencjale plonotwórczym (okres wegetacji ok. 77 dni) polecana zarówno na rynek warzyw świeżych, jak i dla przetwórstwa.
Bullion F1 to nowa na rynku odmiana, której okres wegetacji jest dłuższy o 2–3 dni od Kiary F1. Wyróżnia się ładną, dobrze wypełnioną kolbą, doskonała do sprzedaży na tackach i do gotowania spełniając wszelkie wymagania firmy Amplus – informowała M. Drosd.
Coachman F1 to odmiana o dłuższym okresie wegetacji wynoszącym około 80 dni, mająca duży potencjał plonotwórczy.
Sorel F1 to odmiana mająca cylindryczne, ciężkie kolby o średniej masie przekraczającej 400 gram. Odmiana dobra do gotowania o niewielkim rdzeniu, przez co powinna się również sprawdzić w przemyśle.
Odmianą kukurydzy cukrowej o najdłuższym okresie wegetacji, mającą równocześnie najdłuższe kolby i dającą największe plony prezentowaną na Dniu Polowym Kukurydzy Słodkiej jest Kinze F1. Na plantacjach przeznaczonych dla przemysłu plony u tej odmiany przekraczają 22 tony – informowała M. Drosd.