Opadanie zawiązków papryki może być spowodowane kilkoma czynnikami, takimi jak znaczny spadek temperatury nocą, niedobór fosforu w odżywieniu roślin, oraz niska liczba nasion. Ważna jest także cykliczność wzrostu. Często bywa tak, iż okresy intensywnego zawiązywania owoców mogą być poprzedzone okresami słabszego plonowania. Odpowiednie warunki świetlne i nawodnienie również wpływają na rozwój roślin i uniknięcie opadania zawiązków.
W trakcie uprawy papryki często są sytuacje, że rośliny nagle zrzucają zawiązki. To może prowadzić do znacznych strat w plonie i powoduje niezadowolenie plantatorów. Jak można tego uniknąć i co zazwyczaj powoduje opadanie zawiązków papryki? Dowiecie się z tego właśnie artykułu.
Ważna jest temperatura
Przede wszystkim w uprawie papryki prowadzone są głównie w tunelach foliowych. Taka uprawa daje możliwość sterowania klimatem, temperaturą i wilgotnością. To właśnie te czynniki mają duży wpływ na to, jak rośliny rosną, plonują, ale też jak zawiązują kolejne owoce. Najczęstsze przyczyny opadania zawiązków u papryki to znaczny spadek temperatury nocą podczas kwitnienia poniżej 10 stopni Celsjusza. Małe, cienkościenne owoce bez nasion zawiązują się, gdy w okresie zawiązywania owoców temperatura w nocy spada poniżej 15°C.
Prawidłowe odżywienie i zapylenie
Bardzo duże znaczenie na prawidłowy związywanie owoców papryki ma prawidłowe odżywienie fosforem. Niedobór tego pierwiastka lub zaburzenia w jego pobieraniu mogą powodować opadanie kwiatów u papryki. Przede wszystkim niska liczba nasion może obniżyć prawdopodobieństwo zawiązania się owoców. Z kolei wzrost liczby nasion wpływa hamująco na zawiązywanie i wzrost później rozwijających się owoców. Jest to spowodowane konkurencją między owocami o składniki odżywcze.
Cykliczność wzrostu
Papryka, jak inne warzywa, wykazuje cykliczny wzorze wzrostu. Okresy wysokiego zawiązywania owoców i ich powolnego wzrostu przeplatają się z okresami słabszego zawiązania owoców i szybkiego wzrostu. Mamy więc do czynienia, że po okresach dużego obłożenia owocami przychodzą okresy braku plonowania. Warto pamiętać, że na prawidłowe tworzenie owoców u papryki będzie wpływać dostępność światła i wody. Zachwianie tych parametrów może również spowodować, że rośliny zaczną zrzucać zawiązki.