Belgia jest krajem, gdzie od wielu lat bardzo intensywnie rozwija się uprawa warzyw. W tym niewielkim kraju uprawia się warzywa na powierzchni 43 tys. ha. Nic więc dziwnego, że właśnie tam umiejscowiona została platforma doświadczalna firmy Bayer CropScience. Służy ona do prowadzenia doświadczeń związanych z ochroną roślin a zarazem stanowi miejsce do ich prezentacji szerokiemu gronu producentów z całej Europy. Dotarła tam również grupa polskich producentów warzyw oraz dystrybutorów środków ochrony roślin, członków Forum Doradców Warzywniczych pod egidą BCS.
Belgia jest krajem z mocno rozwiniętą uprawą warzyw i owoców. Te pierwsze uprawiane są na powierzchni 43 tys. ha, natomiast uprawy sadownicze zajmują łączną powierzchnię 20 tys. ha. Wśród warzyw najwięcej uprawia się ich z przeznaczeniem do mrożenia. W strukturze upraw dominuje groszek zielony (10-12 tys. ha), fasola szparagowa (7 tys. ha), warzywa kapustne (7-8 tys. ha), pory (4-5 tys. ha), marchew (4 tys. ha), sałata i endywia (około 2-3 tys. ha). Intensywna produkcja warzyw jaka od lat 70-tych ubiegłego wieku realizowana jest w Belgii, ma też swoje konsekwencje, gdyż obserwuje się postępujące ubożenie gleb w materię organiczną – jeszcze kilka lat temu notowano średnio 3% materii organicznej w glebie, a obecnie obniżył się on do 0,7%. Równocześnie pojawia się coraz więcej problemów w ochronie upraw, a wynikających z coraz większej presji szkodnikowi czy kumulowania się chorób. Dlatego też konieczne jest poszukiwanie nowych rozwiązań, które pozwolą temu przeciwdziałać. Jak podkreślał Mirosław Korzeniowski z BCS, prowadzone w tym roku doświadczenia mają na celu opracowanie rozwiązań zintegrowanych polegających na wykorzystaniu chemicznych środków ochrony wraz z produktami pochodzenia biologicznego. Jest to związane z wprowadzeniem do oferty BCS takich preparatów jak Serenade ASO oraz Constans WP. Efekty działania Serenade ASO stosowanego w różnych kombinacjach można było zobaczyć na kilku doświadczeniach. Opowiadał o tym Frederik De Witte zajmujący się w Belgii uprawami warzyw.
Placówka doświadczalna BCS zlokalizowana w Roosdaal zajmuje powierzchnię 0,5 ha, realizowane jest w niej szereg doświadczeń związanych z ochroną roślin na takich gatunkach jak fasola szparagowa, cukinia, kapusta głowiasta biała, kapusta brukselska, cebula, pory, sałata, marchew i cykoria. Więcej szczegółów na ten temat w kolejnej odsłonie.