Jesteśmy w trakcie sezonu, w którym producenci decyzje odnośnie nasadzeń podejmowali w obliczu wielu dylematów i niepewności. Efektem tego jest zmniejszona powierzchnia upraw kalafiorów, a tymczasem zapotrzebowanie na to warzywo rośnie. Popyt na kalafiory u odbiorców świeżorynkowych wzrasta, zaś zakłady przemysłowe szukają producentów do uprawy tych warzyw i chętnie podpisują kontrakty.

Czy warto w sezonie 2020 uprawiać kalafiory? Dobrze jest poznać opinie przetwórców, aby podjąć właściwe decyzje.

O zdanie zapytaliśmy Pana Artura Twardzika, producenta i eksportera mrożonych warzyw, Wiceprezesa Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw.

Jak ocenia Pan obecną sytuację w przemyśle pod kątem zapotrzebowania na mrożony kalafior?

– Artur Twardzik: Jest już duże zapotrzebowanie na mrożony kalafior, zarówno w formie półproduktu, jak również na mrożone mieszanki warzyw, których jednym z podstawowych składników jest kalafior. Zakłady przemysłowe już potrzebują surowca i kalafior będzie produktem poszukiwanym. Na rynku widać już deficyt najbardziej poszukiwanych frakcji 20-40mm oraz zwiększone zainteresowanie frakcją 40-60 mm. Natomiast frakcje powyżej 60 mm mimo deficytu na rynku nadal są mniej atrakcyjne w obrocie handlowym. Uważam, że w obecnej sytuacji zakłady będą preferowały zakup surowca w przedziale 20-60 mm.

David to odmiana uprawiana w całej Polsce, pewna pod względem plonowania i możliwości zbiorów nawet późną jesienią

Zapotrzebowanie na kalafior z przeznaczeniem na mrożenie potwierdza również Pan Paweł Grochowalski kierownik działu kontraktacji i skupu w firmie Unifrezze.

Czy warto w sezonie 2020 posadzić kalafiory?

– Paweł Grochowalski: Zdecydowanie tak. Mrożone warzywa, szczególnie kalafior, bardzo dobrze się sprzedają. W trudnych czasach, w jakich obecnie się znaleźliśmy, konsument chętnie sięga po mrożone warzywa, towar bardzo dobrze się sprzedaje, zakłady wchodzą w nowy sezon bez zapasów i surowiec będzie poszukiwany.

Kalafior mrożony jest jednym z waszych kluczowych produktów, jakie odmiany Pan poleca? Na których kreacjach warto oprzeć jesienną produkcję kalafiora?

– Paweł Grochowalski: Dla nas bardzo ważna jest stabilność dostaw, dlatego wybieramy odmiany wiernie plonujące, na których możemy oprzeć ciągłość zaopatrzenia w surowiec.
Produkcję jesienną kalafiora opieramy na odmianie David. Ta odmiana nie zawodzi. Szczególnie polecamy ją swoim dostawcom na główną część kampanii jesiennej lub zbiory październikowe. Przy uprawie Davida nie ma problemu z dorastaniem róż nawet późną jesienią, kiedy dzień jest krótki, a temperatury coraz niższe. David ma duży potencjał plonotwórczy, dzięki tej odmianie mamy pewność dostaw październikowych. Nasi dostawcy sadzą ją nawet w uprawie poplonowej, często po truskawkach, i termin sadzenia przypada wówczas między 10-12 lipca. Na uwagę zasługuje również nowa odmiana Java, która znakomicie się różyczkuje, dając wysokiej jakości produkt. Krótki okres wegetacji (85 dni), to również jej zaleta. Może  być uprawiana na zbiór jesienny, zarówno w plonie głównym, jak również w poplonie. Obie te odmiany, Java i David, dobrze się różyczkują zapewniając surowiec we frakcji 20-40mm oraz 40-60mm, nie tworzą kruszu a więc niepotrzebnego odpadu.

NA DECYZJĘ O UPRAWIE NIE JEST JESZCZE ZA PÓŹNO

Aby mieć pewną i stabilną produkcję kalafiora ważny jest prawidłowy dobór odmian.

Do zbiorów jesiennych, październikowych, wybieramy odmiany stabilne, które nie mają tendencji do wydłużania okresu wegetacji. Taką odmianą jest David, idealnie nadający się na późnojesienne zbiory. David w październiku uwalnia swój potencjał plonotwórczy i nie ma problemów z dorastaniem róży, nawet podczas chłodnej jesieni. Producenci i zakłady cenią go za jakość i pewność plonowania, mawiają, że David „zawsze schodzi z pola”. Odmiana David ma krótki okres wegetacji, dzięki czemu można go uprawiać zarówno w plonie głównym, jak też w uprawach poplonowych. Idealnie nadaje się do późnych nasadzeń, nawet w terminie 12-15 lipca.

Warto również w produkcji kalafiorów, z przeznaczeniem na zbiór jesienny, postawić na odmianę Java – jest to nowa propozycja firmy Syngenta.


Java to odmiana, która daje wysokiej jakości produkt. Ma duży potencjał plonotwórczy i znakomicie się różyczkuje, nawet na drobny kaliber różyczki, który jest najbardziej poszukiwany przez zakłady przemysłowe. Dzięki wysokiej jakości Java zyskała wielkie uznanie wśród producentów, którzy produkują kalafiory na potrzeby świeżego rynku. Obie nasze odmiany łączy wspólna cecha – wyjaśnia Rafał Żmuda z firmy Syngenta – jest to krótki i stabilny okres wegetacji, 80-85 dni. W krótkim czasie tworzą kształtne, wysokiej jakości, ciężkie róże, dlatego idealnie nadają się na późne zbiory. Na decyzję o uprawie tych odmian nie jest jeszcze za późno!

Java to również świetna odmiana na świeży rynek

Na odmianach firmy Syngenta opiera swoją produkcję Pan Cezary Trzeciak z Garwolewa (gm. Czerwińsk) nad Wisłą.

– Cezary Trzeciak: David jest odmianą na której opieram swoją produkcję kalafiora. David plonuje stabilnie, daje wysokiej jakości produkt, ma dobrą zdrowotność, a krótki okres wegetacji pozwala zmniejszyć koszty związane z ochroną, szczególnie przed szkodnikami, która jest bardzo kosztowna. Odmiany o długim okresie wegetacji trzeba dłużej chronić i w moim odczuciu są mniej stabilne. Dzięki odmianie David jestem spokojny o plon, wiem że zdąży dorosnąć. W tym sezonie uprawiam również odmianę Java, będzie uzupełnieniem dla Davida w produkcji jesiennej, tak zaplanowałem nasadzenia, aby najpierw zbierać Javę a następnie Davida.

Swoją opinią podzielił się z nami Pan Piotr Chotomski, właściciel firmy Hotom-Pol z Naruszewa.

– Piotr Chotomski: Dzięki odmianom firmy Syngenta, realizuje kontrakty w zaplanowanym terminie, to odmiany stabilne, wiernie plonujące. To co dla mnie bardzo ważne , nie mają one tendencji do wydłużania okresu wegetacji, moi dostawcy nie zostają z niezebranym towarem, a ja realizuję dostawy surowca zgodnie z planem.

Rafał Żmuda (Syngenta) z kalafiorem odmiany Guideline

Przy planowaniu późnych nasadzeń kalafiora warto pamiętać o odmianie Guideline o okresie wegetacji 70-73 dni. Jest to odmiana do całorocznej produkcji. Dzięki dużej odporności na stresowe warunki z powodzeniem uprawiana jest w najtrudniejszym okresie jakim jest lato. Natomiast krótki i stabilny okres wegetacji pozwala uprawiać Guideline z wielkim sukcesem również jesienią, nawet w uprawie poplonowej, na zbiór późnojesienny wysadzana jest nawet do 30 lipca. Odmiana ta, ze względu na kształtne, wysokiej jakości róże, polecana jest szczególnie do uprawy świeżorynkowej, ale potencjał tej odmiany pozwala ją wykorzystać również do szybkiej uprawy na potrzeby przemysłu chłodniczego

Pobierz ulotkę w formacie pdf.

http://kapustnebeztajemnic.pl/wp-content/uploads/2020/05/Dobre_decyzje_na_kalafior.pdf

Artykuł reklamowy