Walka o wysokiej jakości plon buraka ćwikłowego – taka forma nawożenia jest bardzo ważnana

Lipiec i sierpień to czas intensywnego przyrostu korzenia spichrzowego na plantacjach buraka ćwikłowego. Jest to faza, kiedy notowane jest intensywne pobieranie składników odżywczych. W tym czasie występuje również duże zapotrzebowanie m.in. na mikroelementy takie jak: bor, miedź, mangan i molibden oraz makroelementy takie jak azot, potas i magnez. Okazuje się, że produkty te muszą być jednak bardzo umiejętnie stosowane, aby dały zakładany efekt.

Decydując się na dokarmianie mikroelementami, warto sięgnąć po chelaty IDHA manganu, miedzi oraz ADOB Bor i ADOB Molibden. W przypadku potasu warto skorzystać z produktu ADOB ProFit 4-12-38 + mikro. Jeśli jest potrzeba lekkiego uzupełnienia azotu można skorzystać z produkt Basfoliar 2.0 36 Extra. 

Jak informował Mateusz Skarboń z firmy ADOB, w trakcie nagrania realizowanego 19 sierpnia, na demonstracyjnej plantacji nawożenie uzupełniające przeprowadzono po analizie składu chemicznego liści burak ćwikłowego. Otrzymane wyniki potwierdzają przygotowane zalecenia dotyczące nawożenia makro- i mikroelementami w trakcie wegetacji, co pozwala uniknąć stanu niedożywienia oraz spadku plonu.  

Więcej o tym jak nawozić burak ćwikłowego, dowiecie się z materiału przygotowanego w okolicach Kazimierzy Wielkiej w regionie Małopolski.