Mszyce na kapuście głowiastej. Czy zwalczać?

Na roślinach kapusty głowiastej pojawiły się pierwsze mszyce. Warto pamiętać, że szkodniki oprócz szkód bezpośrednich, są też wektorami wirusów.  

Zaatakowane plantacje są zwykle chronione produktami zawierającymi cyjazypyr czyli Verimark. Produkt jest jednak używany do zabezpieczenia rozsady przed sadzeniem roślin w pole. Działa około 4 tygodni o ile był zastosowany zgodnie z etykietą, czyli na 1000 sztuk rozsady zużyto 15 mililitrów produktu. Podlano rozsadę i spłukano substancje aktywną z liści. Zastosowanie takiego zabezpieczenia powinno być na około 3 dni przed sadzeniem roślin do gruntu aby cała substancja aktywna z bryły korzeniowej została pobrana przez rośliny.

Następnie po 4 tygodniach od zastosowania Verimarku należy zastosować produkt Movento. Ten prepart powinien chronić uprawę przez okres około 3 tygodni od wykonanego oprysku. Jeżeli więc ktoś spóźni się z następnym zabiegiem Movento to niestety na roślinach mogą pojawić się mszyce. W przypadku kapusty głowiastej można do oprysku użyć produktów takich jak Pirimor czy Teppeki. Spowodują one, że pojedyncze mszyce, nie są oblane rosą miodową, powinny zginąć. Do zabiegów obydwoma produktami można użyć dodatkowo produktów drażniących takich jak Fitter w zalecanych ilościach.