Dobra wiadomość dla producentów owoców i warzyw. Insektycyd Movento 100 SC uzyskał 5 września rozszerzenie rejestracji. Teraz będzie można chronić nim kolejne gatunki warzyw.
Czym jest Movento 100 SC?
Niektórzy plantatorzy znają już ten środek. Był wykorzystywany w poprzednich latach w Polsce zwłaszcza do ochrony plantacji warzyw porażanych przez mączlika, którego presja w 2019 roku była szczególnie silna. Movento 100 SC to insektycyd w formie stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą. Środek działa głównie na szkodniki ssące. W roślinie wykazuje działanie systemicznie. Transport substancji czynnej środka – spirotetramatu – w roślinie odbywa się dwutorowo: poprzez ksylem i floem, co umożliwia ochronę zarówno starszych liści i korzeni, jak przyrostów i nowych liści, które rozwinęły się dopiero po zastosowaniu środka. Środek zawiera substancję czynną spirotetramat należącą do grupy 23 IRAC.
Movento 100 SC do ochrony warzyw polowych
Na podstawie rozszerzonej rejestracji ogrodnicy uprawiający w polu takie gatunki jak kalafior, brokuł, kapusta brukselska, kapusta głowiasta, jarmuż, kapusta pekińska, kapusta (chińska) pak-czoi, kalarepa będą mogli wykorzystywać preparat w ich ochronie. Niszy on takie szkodniki jak mszyce, m.in. mszyca kapuściana i mszyca brzoskwiniowa oraz mączliki. Termin aplikacji przypada pomiędzy fazą 3 liści, a fazą osiągnięcia odpowiedniej wielkości do zbioru. Maksymalna dawka dla pojedynczego zastosowania wynosi 0,75 l/ha w 300-600 l wody/ha. Dla lepszego działania producent rekomenduje sporządzenie cieczy roboczej ze zwilżaczem. W pojedynczym sezonie można zastosować preparat dwukrotnie z zachowaniem odstępu pomiędzy zabiegami wynoszącego minimum 14 dni. Preparatem tym można chronić także sałatę (sałata masłowa, sałata lodowa, sałata rzymska, sałata dębolistna) uprawianą w polu przed bawełnicą topolowo-sałatową. W przypadku tego gatunku Movento 100 SC także należy stosować pomiędzy fazą 3 liścia, a fazą osiągnięcia odpowiedniej wielkości do zbioru. Maksymalna i jednocześnie zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania to 0,75 l/ha. Do sporządzenia cieczy roboczej należy użyć takiej samej ilości wody co w przypadku poprzednio omawianych gatunków. Movento 100 SC jest też preparatem, który stosować można w ochronie cebuli, szalotki uprawiane w polu. Jego aplikacja niszczy wciornastka chmielowca. Środek można być stosowany w jednorazowej dawce 0,75 l/ha maksymalnie 4 razy w sezonie nie częściej niż co 7 dni. Do przygotowania cieczy roboczej wykorzystywać należy relatywnie mało wody – 150-400 l/ha. Środek stosować od fazy 3 liścia cebuli do fazy gdy 10% liści rośliny położy się. W przypadku cykorii sałatowej dopuszczone są 2 zabiegi w sezonie co 14 dni. Preparatem można kontrolować populacje mszyc. W takim przypadku zalecana dawka to 0,45 l/ha, choć w przypadku żerowania mszycy bawełnicy należy ją zwiększyć do 0,75 l/ha.
Ochrona ziemniaka
Także w uprawie ziemniaka możliwe jest stosowanie Movento 100 SC. Zgodnie z etykietą środek stosować można po pojawieniu się szkodnika, od fazy końca kwitnienia do fazy dojrzewania jagód i nasion (BBCH 69-81). Maksymalna / zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania to 0,75 l/ha, zaś maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym wynosi 4. Odstęp między zabiegami to z kolei co najmniej 7 dni, a zalecana ilość wody do przyrządzenia cieczy roboczej to 150-400 l/ha. Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste.
Movento 100 SC w ochronie sałaty pod osłonami
Pewnych problemów w uprawie sałaty pod osłonami (ale także w polu) przysparzają mszyce – mszyca porzeczkowo-sałatowa czy mszyca brzoskwiniowa. Te szkodniki także można likwidować przy pomocy Movento 100 SC. Wystarczy, gdy plantator na 1 ha uprawy przeznaczy 0,45 l preparatu. Stosować można go pomiędzy fazą 3 liścia, a fazą osiągnięcia odpowiedniej wielkości do zbioru. DO sporządzenia cieczy roboczej zalecane jest wykorzystanie 300-600 l wody. W sezonie wykonać można maksymalnie 2 zabiegi nie częściej niż co 14 dni.
Rejestracja także dla upraw małoobszarowych
Warzywa takie jak marchew, pietruszka korzeniowa czy pasternak dzięki Movento 100 SC zyskają ochronę przed bawełnicą topolowo-marchwiana i golanicą zielonką. W zwalczaniu bawełnicy topolowo-marchwianej środek należy stosować w momencie pojawienia się pierwszych kolonii mszyc (widoczna biała wata). Zaś w przypadku golanicy zielonki stosować w okresie lotu muchówek wyznaczanego na podstawie odłowu na tablice lepowe, od początku fazy wyraźnie rozwiniętego drugiego liścia do końca fazy gdy korzeń osiąga typową wielkość i kształt (BBCH 12-49). Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,75 l/ha, liczba zabiegów: 4. Odstęp między zabiegami: co najmniej 14 dni. Te gatunki warzyw można opryskiwać Movento 100 SC również w momencie pojawienia się pierwszych kolonii mszyc, od początku fazy wyraźnie rozwiniętego drugiego liścia do końca fazy gdy korzeń osiąga typową wielkość i kształt (BBCH 12-49). W takim przypadku do sporządzania cieczy roboczej wykorzystuje się 0,45 l/ha oraz 200-600 l wody. Mszyce przy wykorzystaniu Movento 100 SC likwidować można także na plantacjach szpinaku. W tym przypadku konieczne jest jednak zwiększenie dawki do 0,75 l/ha. Dwa zabiegi co 14 dni można przeprowadzić po pojawieniu się pierwszych szkodników, od fazy 2 liścia do fazy, gdy szpinak osiągnięte 80% masy liściowej typowej dla odmiany. Zalecana ilość wody: 500-750 l/ha. Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste.