Współpraca Christiana Befve i Cesena Fiera zaowocowały nową imprezą warzywniczą w kalendarzu na 2018 rok. W dniach 16-18 października we Włoszech odbędą się Międzynarodowe Dni Szparaga.
Międzynarodowe Dni Szparaga – poczwórne atrakcje dla odwiedzających
Organizatorzy wydarzenia zapowiedzieli wiele interesujących wydarzeń podczas imprezy. Po pierwsze, w odnowionych halach Cesena Fiera odbędzie się międzynarodowa wystawa. Spodziewani na niej są goście z wielu państw świata. Po drugie, zaplanowano towarzyszące wystawie konferencje. W ich trakcie poruszone zostaną zagadnienia agrotechniczne, handlowe, strategiczne i techniczne. Dyskusje na temat szparagów będą zatem toczone w niezwykle szerokim spektrum tematycznym. Po trzecie, na zwiedzających Międzynarodowe Dni Szparaga czekać będą pokazy polowe. Dla wygody uczestników zorganizowane zostaną na terenie przylegającym do hal wystawowych. Ale nie oznacza to, że organizatorzy nie przewidzieli wyjazdów w interesujące miejsca. Czwartą z głównych atrakcji będzie możliwość odwiedzenia dużych producentów szparagów w trakcie imprezy.
Jak zrodził się pomysł na to wydarzenie?
Koncepcja organizacji wydarzenia jest wspólnym pomysłem Christiana Befve oraz dyrekcji targów Cesena Fiera. Chrostian Befve to jeden z czołowych specjalistów ze światowego segmentu szparagowego. Posiada on ponad 30 letnie doświadczenie w uprawie tego gatunku. Nie dziwi więc, że cieszy się on dużym uznaniem w globalnej branży szparagowej. Międzynarodowe Dni Szparaga to także owoc starań innego specjalisty – Luciano Trentini. To wybitny ekspert zajmujący się uprawą warzyw i owoców, także szparagów, który pomógł w rozmowach i wykreowaniu koncepcji tego wydarzenia. To poniekąd kontynuacja imprezy, którą 5 lat temu w Bordeaux we Francji zapoczątkował Christian Befve. Międzynarodowe Dni Szparaga mają stać się wysoce wyspecjalizowaną imprezą branżową. Jest ona potrzebna, bo z jednej strony brak jest obecnie forum o globalnym zasięgu na którym można by rozmawiać o uprawie szparagów. Z drugiej zaś odczuwalne staje się rosnące zainteresowanie konsumentów tym warzywem. To skutkuje wzrostem cen szparagów a także wzrostem chęci ich uprawy przez coraz większą liczbę warzywników.
Jak wygląda rynek szparagów dziś?
Wedle obecnych szacunków na całym świecie szparagi uprawia się na ok. 210 000 ha. W samych Włoszech, które będą gospodarzem imprezy, areał uprawny tego gatunku to ok. 7500 ha. Największymi producentami szparagów są dziś Peru i Chiny. Dostrzegalna jest potrzeba poprawy jakości szparagów, a także działania zmierzające do promocji spożycia szparagów. Wymaga to integracji operatorów ze wszystkich ogniw łańcucha dostaw. Międzynarodowe Dni Szparaga to impreza na której zaprezentują się firmy nasienne, gospodarstwa szkółkarskie, producenci maszyn polowych takich jak sadzarki, maszyny do formowania zagonów, czy mechanizacji zbiorów, a także dostawcy technologii kalibracji szparagów, firmy z branży przechowalniczej i podmioty oferujące rozwiązania do pakowania produktu. W Cesena Fiera w dniach 16-18 października nie zabraknie też kupców i dystrybutorów. W Polsce uprawa szparagów wciąż postrzegana jest jako marginalna w całokształcie krajowego warzywnictwa. Jednak czynniki takie jak rosnący popyt na te warzywa, wzrastające ich ceny oraz bliskość rynków gdzie szparagi są lubiane i powszechnie konsumowane mogą stanowić silne bodźce do wzrostu areału upraw.