Tegoroczna edycja targów Agritechnica w Hanowerze odbywała się w dniach 12-18 listopada. Wzięło w nich udział 2811 wystawców z 52 krajów. W centrum uwagi były inteligentne rolnictwo, automatyzacja, łączność, autonomiczna technologia rolnicza, napędy alternatywne. W ramach targów przyznawane są nagrody za innowacyjność.
W tym roku do konkursu zakwalifikowano 218 maszyn lub rozwiązań. W ramach innowacji dla międzynarodowego przemysłu maszyn rolniczych przyznano jeden złoty medal i 17 srebrnych, w ich gronie znalazły się również rozwiązania, które powinny zainteresować producentów cebuli oraz ziemniaków.
Złoty medal targów Agritechnica powędrował do firmy New Holland za koncepcję kombajnu z podwójnym osiowym wirnikiem CR. Zastosowane tutaj rozwiązania pozwalają na zdecydowaną poprawę wydajności młócenia za prawą znaczne zwiększenia hedera. Takie rozwiązania udało się wprowadzić dzięki zmianom m.in. w jednostkach napędowych oraz budowę elementów odpowiadających za zbiór zboża.
Dwa srebne medale powędrowały do firmy Grimme za wprowadzone w swoich kombajnach rozwiązania typu ChangeSep. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane dla plantatorów uprawiających ziemniaki i cebulę. Separator wymienny ChangeSep umożliwia komfortową wymianę drugiego separatora w maszynach z dwoma separatorami, jak np. w EVO 290. W mniej niż 2 minuty operator może z kabiny dokonać hydraulicznie wymiany między taśmą palcową (ClodSep) i zgarniaczem wałkowym (EasySep). Regulacja nachylenia pierwszego i drugiego separatora jest nadal możliwa bez ograniczeń. Ponadto możliwa jest płynna regulacja obu separatorów, dzięki czemu można bez problemu przystosować kombajn do pracy w prawie każdych warunkach i uprawach. Zespół TerraControl z połówkowymi wałami redlinowymi, umożliwiający wyorywanie ziemniaków z redliny i podbieranie cebuli z wałów, umożliwia przystosowanie kombajnu do ziemniaków do zbioru cebuli przez naciśnięcie przycisku. Bez potrzeby wykonywania prac montażowych przy zespole pobierającym lub przy separatorze.
Drugi srebrny medal firma Grimme otrzymała za zawieszaną kopaczkę przenośnikową SGRW 200 ze składaną taśmą odsiewającą zwiększającą efektywność zbioru. Maszyna powstała we współpracy z indyjskim producentem Shaktiman. Dwurzędowa maszyna, zawieszana na TUZ, jest wyposażona w stosowane w Europie lemiesze listwowe, które wykopują z rzędu tylko gniazdo bulw, dzięki czemu mniej ziemi dostaje się do maszyny. W szczególności duże i twarde bryły znajdujące się głównie w obszarze bruzdy nie dostają się na przenośnik. Głębokość robocza lemieszy jest regulowana przez wały redlinowe kruszące zeskorupienia na powierzchni redliny. Dwa kroje tarczowe na każdy rząd zapobiegają tworzeniu się zatorów. Nowością jest zgłoszony do opatentowania hydrauliczny mechanizm składania drugiej taśmy odsiewającej. Nagrodzony system SmartFold pozwala przesunąć do przodu punkt ciężkości maszyny na uwrociu lub podczas jazdy drogą. Znacznie zmniejszone zapotrzebowanie na siłę udźwigu umożliwia po raz pierwszy współpracę nowej kopaczki z dwiema taśmami odsiewającymi, chroniącymi bulwy, z ciągnikami o mocy od 50 KM.
Na uwagę zasługuje również nowy system formowania redlin do uprawy ziemniaków zaprezentowany przez niemiecką firmę ALL-IN-ONE. Nagrodzony srebrnym medalem obrotowy obsypnik, daje możliwość profilowania równomiernie ukształtowanych redlin w energooszczędny sposób. Dodatkowo zintegrowane elementy tnące rozdrabniają resztki pożniwne i poplonowe oraz eliminują ryzyko zatorów znane z poprzednich systemów. Toczący się element profilujący redliny ma niskie zapotrzebowanie na siłę uciągu, znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia podczas cofania, a tym samym wyraźnie poprawia funkcjonalność. Co więcej, kształt elementów tocznych prowadzi do dobrego ukształtowania redliny z odpowiednią strukturą dla wymiany powietrza i wody. Zmniejszenie powierzchni narażonej na erozję i wystarczające przesiąkanie wody uzyskuje się za pomocą łopatek przymocowanych do tarcz, które zapewniają pasywny napęd, a jednocześnie perforują bruzdy. Elementy obsypnika nadające strukturę są indywidualnie wymienialne i wykonane z materiału o niskim zużyciu, co zapewnia długą żywotność.
Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie targów Agritechnica
Źródło: Agritechnica, Grimme