Tegoroczne targi Agrotech były okazją do wielu premier. Jedną z nich była prezentacja polskiego samojezdnego kombajnu do zbioru marchwi, jaki wyprodukowany został w firmie WEREMCZUK. Maszyna przeszła już w ubiegłym roku pierwsze testy polowe i obecnie jest produkowana seryjnie.
Po raz pierwszy na targach Agrotech zaprezentowany został samojezdny kombajn do zbioru marchwi Maximus wyprodukowany przez firmę Weremczuk. Do tej pory produkowaliśmy głównie kombajny zaczepiane do ciągnika, nadszedł czas na kolejny krok i jest nim właśnie nasz nowy samojezdny kombajn Maximus – powiedział Sławomir Szymaniak, kierownik sprzedaży w firmie Weremczuk, prezentując pierwszy wyprodukowany model, chronionego patentem kombajnu do zbioru marchwi, ale również innych warzyw korzeniowych jak pietruszka czy burak ćwikłowy.
Kombajn do marchwi
W prezentowanej wersji kombajn przystosowany został do zbioru marchwi z dwóch rzędów równocześnie, ale możliwe jest również zamówienie wersji 3 lub 4-rzędowej. Komfortowa klimatyzowana kabina, z panoramiczną szybą oraz zostaw kamer nad zespołem zbierającym, czyszczącym jak również pasem transportowym, dają operatorowi pełna kontrolę pracy kombajnu podczas prowadzenia zbiorów. Napęd pochodzący z silnika Perkinsa (o mocy od 150 KM do 250 KM w zależności od wersji maszyny) z hydraulicznym układem przeniesienia napędu, daje możliwość płynnej jazdy (do 25 km/godz.) a zarazem zapewnia ekonomikę pracy. Kombajn posiada 3 koła jezdne, przy czym przednie zamontowane na wahaczu, można regulować, dopasowując jego położenie do układu rzędów (tak by poruszało się międzyrzędziem).
Wielorakie możliwości ustawienie i regulacji maszyny zapewniają 98% dokładność zbioru. Można regulować wysokość chwytania za nać, prędkość pasów transportujących marchew, przenośników, wysokość obrywania naci – tak by zapewnić jak największą precyzję zbioru. Załadunek zebranej marchwi może być realizowany zarówno na przyczepę jadąca z boku kombajnu i holowaną przez ciągnik lub na przyczepę zaczepioną do kombajnu. Umożliwi to obrotowy transporter, gdzie możliwe jest regulowanie wysokości zrzutu korzeni, oraz przemieszczanie transportera wzdłuż przyczepy. Przy opcji gdzie przyczepa jest zaczepiona bezpośrednio do kombajnu można wyeliminować pracę dodatkowego ciągnika jak również rozpoczynać zbiór korzeni w dowolnej części pola. Kombajn posiada również funkcję automatycznego prowadzenia wzdłuż rzędów roślin, poprzez przesuw sekcji zbierającej oraz sterowanie przednim kołem. Również automatycznie jest utrzymywany dystans między powierzchnią gleby a pasami chwytającymi nać, co zapewnia równomierną pracę przy zmiennym ukształtowaniu terenu. W trybie automatyczny dobierana jest szybkość przesuwu pasów głównych do prędkości jazdy. Wszystkimi funkcjami kombajnu steruje operator z kabiny ciągnika, a większość podzespołów regulowana przez układ hydrauliczny.
Przy zbiorze marchwi kombajnem dwurzędowym można uzyskać wydajność zbioru około 0,3-0,4 ha w ciągu godziny.