Firma Fleischmann to ważny podmiot produkujący sprzęt zarówno do uprawy jak i późniejszego przygotowania do sprzedaży warzyw polowych. Podmiot specjalizuje się zwłaszcza w maszynach przeznaczonych do uprawy ogórków. Podczas zorganizowanego przez firmę Rijk Zwaan Dnia Ogórkowego w dniu 27 lipca w Stacji Doświadczalnej Witki zobaczyć można było maszyny do uprawy ogórków gruntowych – pneumatyczne urządzenie do wysiewania nasion przez folię oraz maszynę do układania folii razem w wężem do kropelkowego nawadniania.
Oferta Fleischmann
Podmiot wytwarza sprzęt rolniczy i do wykorzystania w budownictwie. W gronie najważniejszych maszyn ogrodniczych oferowanych przez firmę znajdują się maszyny do wycinania sałaty i kapusty, przenośniki taśmowe, sortery. Firma wytwarza szereg maszyn do uprawy, zbiorów i sortowania ogórków. W tym gronie należy wymienić pneumatyczne siewniki, maszyny do formowania zagonów i wyścielania ich folią razem z linią kroplującą, pneumatyczne siewniki przystosowane do pracy na tych właśnie zagonach, tzw. samoloty do zbiorów na większych plantacjach, czy linie sortujące przeznaczone do ogórków. Dwie spośród tych maszyn można było niedawno zobaczyć na pokazach polowych w Polsce.
Urządzenie do formowania zagonów
Praca maszyny polega na lekkim podniesieniu pasa ziemi w którym będą rosły ogórki, rozłożeniu linii kroplującej oraz wyścieleniu go sztuczną ściółka, najlepiej czarną folią (w ofercie jest też maszyna, która do ściółkowania wykorzystuje agrowłókninę). Ważne jest, aby była ona dobrze napięta. Najlepszy czas na jej rozkładanie, to ranek lub wieczór, gdy nasłonecznienie nie jest bardzo silne. Elementy, które mają styczność z podłożem, to zespół 4 talerzy i wał formujący zagon.
Maszyna jest regulowalna, co pozwala na ustawienie wysokości zagonu wynoszącej kilka – kilkanaście centymetrów. Ma to znaczenie zwłaszcza w lata o ulewnych deszczach. Krzewy nie są zalewane, łatwiej przechodzą stres wodny – mówił Hubert Eichinger z firmy Fleichmann. Linie kroplujące są układane asymetrycznie, aby uniknąć ich zniszczenia przy wykonywaniu otworów siewnikiem pneumatycznym. Są jednak na tyle blisko środka zagonu, że wilgoć przesiąka przez cały pas z którego korzenie pobierają wodę. Rolka z folią znajduje się w koszu bez żadnego specjalnego mocowania, jej rozwijanie napędzają koła maszyny. Konstrukcja zapobiega nadmiernemu rozpędzaniu się rolki. Koszt maszyny to €8800.
To spora kwota, być może zbyt duża dla pewnej części pojedynczych producentów. Jeśli jednak myślimy o grupie, lub gospodarstwie gdzie uprawia się przynajmniej 6-7 ha ogórka polowego, zakup tego sprzętu zwraca się bardzo szybko – mówił w Witkach Przemysław Opioła z Rijk Zwaan. Prędkość robocza to 7 km/h, co w praktyce średnio pozwala na przygotowanie pod siew kwatery o areale 4-5 ha dziennie. Pewnych wątpliwości wśród uczestników dotyczyła precyzja formowania zagonów i w efekcie niezachowania dokładności późniejsze trudności w opryskiwaniu międzyrzędzi. Hubert Eichinger wyjaśnił, że większość gospodarstw, które korzystają z ich sprzętu dysponują także ciągnikami sterowanymi GPS-em, co eliminuje ten kłopot. Operatorzy, którzy zdani są na własne umiejętności korzystają jednak ze specjalnych znaczników, które wykonują ślad, po którym ciągnik powraca formując zagony w przeciwnym kierunku.
Urządzenie do siewu
Gdy zagony zostały już uformowane i wyścielone, można przystąpić do siewu. Służy do tego pneumatyczny siewnik, który dodatkowo został wyposażony w przyrząd do wykonywania otworów w folii. Głębokość siewu jest regulowalna, a miejsce w którym nasiono trafia do ziemi, to sam środek zagonu. Miejsce to jest najlepiej ubite, co zapewnia lepsze podsiąkanie wody. W praktyce w ciągu jednego dnia za pomocą demonstrowanej maszyny można obsiać 2-3 ha dziennie. Koszt zakupu urządzenia to €9700.