Maszyny do uprawy warzyw na pokazach

Pokazy Agro Jurek w Charsznicy

Małopolskie Dni Kapusty 2024 w Charsznicy były okazją do obejrzenia najnowocześniejszych rozwiązań w obszarze maszyn rolniczych. Firmy prezentowały swoje produkty w ramach stanowisk przy poletkach doświadczalnych oraz pokazów dynamicznych. Oprócz konstrukcji standardowo wykorzystywanych w uprawie warzyw kapustnych pojawiły się elementy rolnictwa 4.0, np. mobilne stacje analizy gleby, stacje pogodowe czy nowoczesne programy i aplikacje.

Niva-Top

Firma Niva-Top działająca na rynku od 2019 roku, oferuje szerokie spektrum profesjonalnych rozwiązań w zakresie pielęgnacji roślin. Znaczną część portfolio przedsiębiorstwa zajmują maszyny pielące. Niva-Top produkuje pielniki serii ZSA o rozpiętości roboczej od 2 do 12 metrów, ale także agregaty uprawowo-ścierniskowe.

Drugi kierunek rozwoju firmy obejmuje obszar rolnictwa precyzyjnego i rolnictwa 4.0. W ofercie firmy znajdują się systemy wizyjne do automatycznego naprowadzania maszyn na rzędy uprawy oraz moduły dwukierunkowej wymiany informacji systemem zarządzania gospodarstwem – maszyna rolnicza.

Bardzo szeroka oferta sprawia, że każdy rolnik jest w stanie skonfigurować maszynę pod własne, często bardzo wyszukane wymagania – podkreślił Paweł Krygowski, właściciel Niva-Top.

W segmencie pielęgnacji roślin kapustnych firma oferuje znane i cenione pielniki o innowacyjnych rozwiązaniach w zakresie mechanicznego usuwania chwastów, np. hydrauliczne naprowadzanie na rzędy uprawy, zastosowanie gwiazd pielących w układzie samokopiowania terenu czy podsiewaczy nawozowych kalibrowanych i sterowanych elektronicznie.

Obecnie Niva-Top pracuje nad rozszerzeniem swojej oferty o precyzyjne chwastowniki ze zmienną regulacją napięcia sprężyn oraz kombajn do zbioru kapusty na przechowanie.

Agro Jurek

Firma Agro Jurek przeprowadziła pokazy sprzętu rolniczego wykorzystywanego przy uprawie warzyw oraz zaprezentowała sporo nowinek technologicznych. Wśród tych ostatnich są np. stacje pogodowe oraz mobilna analiza gleby na samochodzie, która umożliwia pobranie próbek, ich skan i analizę pod kątem składników mineralnych i pH, a dzięki modułowi GPS istnieje możliwość mapowania działki, z której pobierane są próbki. Jak tłumaczył Łukasz Puda, wiedza o poziomie pH gleby ma bardzo istotne znaczenie przy stosowaniu nawozów.

Klienci mogli zapoznać się także z ofertą firmy xFarm, która stworzyła aplikację do zarządzania gospodarstwem pozwalającą m.in. na przeliczanie kosztów produkcji, wysyłanie informacji do maszyn rolniczych, prowadzenie automatycznej dokumentacji wykonanych zabiegów i wiele więcej.

Firma prezentowała także całą gamę ciągników włoskiej firmy Landini, począwszy od najnowszych modeli, po zabytkowe ciągniki z lat 50 oraz siewniki Agricola Italiana, które mogą być wyposażone w elementy rolnictwa precyzyjnego – moduły dwukierunkowej wymiany danych, zbierania informacji, zmiany dawki, itd.

W ofercie firmy znajdują się także głębosze polskiej firmy Landstal, o szerokości do 6 m oraz siewniki nadciśnieniowe pneumatyczne firmy Amazone umożliwiające pracę z prędkością do 15 km/h. Zaprezentowano również pług firmy Kuhn wyposażony w cztery korpusy w układzie vario z bezstopniową regulacją szerokości roboczej od 30 do 50 cm.

Klienci mogli także obejrzeć pielniki mechaniczne, łęciarki, brony talerzowe i agregaty ścierniskowe.

W ofercie firmy są także deszczownie długości od 60 m do 1 km – produkt budzący szczególne zainteresowanie w związku z aurą, jaka panowała w sierpniu i pierwszej połowie września.

Na stanowisku prezentowano także produkty firmy Polcalc, produkującej wapno granulowane.

Jak informuje Łukasz Pudo, firma AgroJurek oferuje także pokazy indywidualne u rolników zainteresowanych zakupem poszczególnych maszyn.

Weremczuk

Firma Weremczuk zaprezentowała maszyny warzywnicze pod nową marką Weringen, która ma wyróżnić tę linię produktów. Pokazano nowoczesny kombajn do warzyw korzeniowych RVS-1, który wyróżnia się zastosowaniem rozwiązań, na które uwagę zwracali klienci firmy. Jak powiedział Mateusz Kowalczyk, to nowa i innowacyjna konstrukcja, o dużej wydajności, szerokim zakresie regulacji, wysokim komforcie pracy i możliwości pracy w trudnych warunkach. Zaprezentowano także siewnik Weringen WPS, umożliwiający siew większości gatunków warzyw jednorzędowo i dwurzędowo z każdej sekcji. Siewnik pozwala na wysiew nasion na powierzchni płaskiej, redlinach lub zagonach.