Maszynowy zbiór dwóch odmian marchwi

Zbiór marchwi odmiany Subito F1

Z pewnym opóźnieniem, spowodowanym długotrwałymi opadami deszczu w ubiegłym tygodniu rozpoczęły się zbiory marchwi w gospodarstwie Damiana Micyka w miejscowości Charsznica. W przygotowanym materiale dowiecie się na jaki plon można było w tym roku liczyć w przypadku dwóch odmian mieszańcowych z portfolio firmy Hazera, jakimi są Subito F1 i Polydor F1.

Marchew tych dwóch odmian zaczęto zbierać 29 października, a więc 150 dni od ich wysiewu. W przypadku np. odmiany Subito F1 jest to prawie 30 dni po jej optymalnym terminie uprawowym. Mimo tego, zarówno jakość korzeni jak też naci była dobrej jakości. Przewidywany plon w przypadku tej kreacji wyniesie w tym sezonie około 100 t/ha.

Jak informuje plantator, w uzyskaniu takiego plonu oraz dobrej jego jakości duże znaczenie ma właściwy wybór odmian oraz dobra agrotechnika. Bardzo ważne jest m.in. utrzymanie dobrej struktury gleby.

W przypadku nawożenia mineralnego na etapie przygotowania stanowiska stosuje produkty z firmy Timac Agro, są to EuroFertil Top 51 oraz Sulfammo 30 oraz sól potasowa. W celu ograniczenie problemów z nicieniami stosuje biopreparat Bactim Receptor oraz produkt Vydate 10 WG. Dobrze ocenia zastosowanie na etapie przygotowania gleby nawóz wapniowy o nazwie Czarna Kreda, który wzbogacę glebę również o kwasy humusowe. W ocenia D. Micyka nasiona marchwi przed ich siewem dobrze również zaprawić preparatem Bactim Starter.

W przypadku dokarmiania dolistnego marchwi sięga po produkty z portfolia firmy Intermag (m.in. Wapnovit i Optycal), a do nawożenia pogłównego nawozy z firmy Yara Poland (YaraLiva Nitrabor i Unika Calcium).

Więcej o plonowaniu marchwi odmian Subito F1 oraz Polydor F1 oraz jak w ich zbiorze sprawdza się kombajn Sator w materiale filmowym: