Spotkanie warzywnicze w Kazimierzy Małej w woj. świętokrzyskim zorganizowane przez Seminis było dobrą okazją, by poznać polecane przez ekspertów tej marki odmiany marchwi. Nie zabrakło także praktycznych porad związanych z produkcją warzyw. Jaka marchew na sezon 2025 jest polecana?
Marchew Seminis
Odmiany marchwi przedstawił Mariusz Kąkol, który szczególną uwagę uczestników spotkania zwrócił na odmianę Carvora F1, która powróciła na rynek ok. 3 lata temu. Jest to odmiana wczesna, o około 90 dniach wegetacji, która nie jest polecana do długiego przetrzymywania w polu – zazwyczaj wykopuje się ją już w czerwcu. Marcin Kąkol podkreślił, że producenci są coraz bardziej zainteresowani tą odmianą, ponieważ dobrze spełnia wymagania świeżego rynku i supermarketów. Podkreślił, że to jedna z wiodących odmian wśród producentów z rejonu Kalisza i Łęczycy. Z siewu letniego może być przechowywana do lutego, dobrze znosi zbiór mechaniczny.


Odmiana Carruba F1 została określona przez specjalistę „tegoroczną gwiazdą” – pod nieobecność niektórych odmian w segmencie marchewek o okresie wegetacji 90-100 dni, zaistniał duży popyt na tę odmianę. Daje ona wysoki plon, ale Mariusz Kąkol uczulił uczestników spotkania na przestrzeganie rekomendowanej gęstości wysiewu: dla siewów marcowych 800-900 tys./ha, kwietniowych – 1 mln/ha, a dla majowych – 1,1-1,2 mln/ha. To kolejna odmiana z portfolio Seminis, która nadaje się do zbioru mechanicznego – nie pęka, zachowuje atrakcyjny wygląd i wysoki poziom wyrównania korzeni.


Odmiana Caribou F1 została polecona do długiego przechowywania. Termin siewu jest elastyczny, a jej okres wegetacji to 120 dni. Siew może się odbywać nawet w zagęszczeniu 1,4 mln/ha. Nie pęka i pozwala na uzyskanie wysokiego plonu handlowego. Mariusz Kąkol podkreślił, że cechuje ją wyższa tolerancja na zabiegi herbicydowe, i dobrej jakości nać pozwalająca na późny zbiór. Można ją przechowywać nawet do kwietnia lub maja. Nadaje się nie tylko na świeży rynek, ale także do przemysłu, np. na plastry.


Zainteresowaniem producentów z południa Polski cieszy się także uniwersalna odmiana Carlano F1, ze względu na jej odporność na alternariozę i mączniaka. Ekspert Seminis podkreślił, że w Niemczech jest to odmiana dedykowana do produkcji ekologicznej.


Do przeznaczenia na przemysł Mariusz Kąkol polecił odmianę SV5300DN F1, która cieszy się popularnością w produkcji soków. Radzi sobie na słabszej jakości glebach, daje wysoki plon, nie pęka i nie występuje na niej tzw. „zielona główka”. Korzeń osiąga 22-28 cm długości, a jej okres wegetacji to 110 dni.
W podsumowaniu ekspert Seminis szczególnie polecił odmiany Caribou i Carruba, które charakteryzuje nowa genetyka i w jego ocenie, najlepiej odpowiadają one dzisiejszym wyzwaniom rynku.
Więcej o wydarzeniu: